Problemi sa stomakom, gasovima, nadutošću, pa i bolovima u tom predelu, nisu nimalo retki, a i te kako mogu biti iritirajući. Takođe, uzroci mogu biti različiti - loša, neredovna ishrana, stres, brz tempo života, kao i psihosomatski, što je posebno neprijatno, pa često povezano i sa sindromom nervoznih creva. U svakom slučaju, postoji niz radnji tj. rituala koje možemo da primenjujemo, a koji i te kako mogu da poboljšaju rad našeg sistema za varenje, i da učine da se osećamo bolje, manje nadutima. Ovo je posebno korisno u danima kada znamo da smo preterali sa hranom.
Detaljnije na ovu temu pročitajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kefir u ishrani -za imunitet, mršavljenje, kako da ga napravite
Spavajte na levoj strani
Položaj u kom spavate i te kako utiče na rad creva. Najbolja poza je na levom boku. Sa leve strane se nalazi i pankreas, što je takođe veoma važno - na ovaj način će se lakše otpuštati enzimi zaslužni za varenje hrane.
Više vlakana i fermetisane hrane
Namirnice bogate vlaknima, poput zelenog povrća, potom orašastih plodova itd, veoma doprinose održavanju zdrave flore u našim crevama, i direktno utiču na bolju i redovniju probavu. Mahunarke i ovas su takođe bogati vlaknima, kao i spelta. Fermentisana hrana je takođe i te kako poželjna. Jogurt, kefir, ali i turšija.
Izbegavajte namirnice koje se teško vare
Brza hrana, pice, testenina, masna i pržena hrana, šećeri, sve to jako opterećuje naš sistem za varemnje, i svakako treba što više da izbegavamo ove namirnice u svojoj redovnoj ishrani. I pojedino povrće, poput kupusa, je teže za varenje, i može prouzrokovati gasove, jer sadrži vrstu šećera koja otežava probavu, pa ukoliko ste skloni gasovima, budite oprezni sa kupusom.
Pijte što više vode
Voda je ključni faktor za rad creva i redovnu probavu. Litar i po dvo ve litre dnevno su minimum!
Joga
Dokazano je da upravo joga poze i vežbe, uostalom kao i fizička aktivnost generalno, i te kako poboljšavaju probavu. Poznat je pozitivan uticaj joge i na naše psihičko zdravlje, što takođe doprinosi celokupnom psiho-fizičkom balansu
Jedite u uvek isto vreme
Ovo je ono što zovemo uobročenost kod beba i dece. Idealno bi bilo kada bismo to zadržali i kasnije tokom života - da u približno isto vreme doručkujemo, ručamo, večeramo, da ne preskačemo obroke, kao i da imamo dve užine.
4-7-8 metoda disanja
Kod stomačnih tegoba, gasova, nadutosti, pomaže i specijalna metoda disanja. Sve što treba da uradite jeste da udahnate i da vam udisaj traje 4 sekunde, potom da zadržite dah na 7 sekundi, pa ide izdisaj u trajanju od 8 sekundi. Ponovite ovo nekoliko puta. Takođe je delotvorno i protiv uznemirenosti i anksioznosti.
NE PROPUSTITE: Nutricionisti upozoravaju - ovo treba izbegavati
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari