Smoothie je vrsta osvežavajućeg napitka koji bi se obično mogao okarakterisati kao veoma hranljiv obrok u tečnom obliku. Savršen je užitak leti pošto se pravi od smrznutog voća ili leda, ali može biti odličan doručak ili užina i tokom čitave godine.
Radi se nekoj vrsti voćnog i/ili povrćnog šejka koji predstavlja kombinaciju tečnosti (mleko, jogurt, biljno mleko, sok, čaj), voća i povrća, orašastih plodova, semenki ili žitarica i dodataka po želji (začini, masnoće, voćni i proteinski prah).
Neophodne su vam tri stvari da napravite smoothie - blender, namirnice i 3-10 minuta.
SASTOJCI: tečnost + voće/povrće + orašasti plodovi/sjemenke/pahuljice + dodaci + zaslađivač (ako je neophodan)
Možete praviti kombinacije koje želite i prilagođavati ih svom ukusu i željama !
1. Tečna osnova
Ono što je verovatno najčešći i najlakši izbor je obično kravlje mlijeko ili jogurt, a možete ih i kombinovati. Osim ovih moguće je koristiti i mnogobrojna biljna mleka (sojino, ovseno, kao i mleka dobijena od različitih orašastih plodova, semenki ili kombinacije jednih i drugih) koja možete napraviti sami ili ih kupiti gotove. To je odlična opcija, ako želite da smanjite unos namirnica životinskog porijekla, ako ste vegani ili netolerantni na laktozu. Osim toga, ukoliko postite, smoothie je fantastičan način da imate hranljiv obrok.
Vodite računa o tome da pročitate sastojke i izbegavajte one sa mnogo dodatog šećera i drugih pojačivača ukusa. Istina je da im je često potrebno nešto dodati (med, cimet, vanilu) jer su dosta neutralnog ukusa, ali to je potrebno samo u slučaju da ih pijete u osnovnom obliku. Ako ih koristite za smoothie ili za neki slatkiš, onda ih ostavite u prirodnom stanju.
Osim ovih vrsta tečnosti, predlaže se čaj po izboru ili sok. Što se tiče sokova, kupovni su često prepuni šećera, a pošto koristite voće i povrće, predlažemo da ih izbegavate.
Da biste dodali i malo prirodnih probiotika u svoj tečni obrok, možete kao tečnu osnovu koristiti kefir. Ukusno i zdravo.
2. Voće i povrće
Ovo je najvažnija grupa sastojaka koja je zaslužna za ukus, hranljivost i raznovrsnost ! Ne postoji ni jedna vrsta voća ili povrća koja se ne može uklopiti u neki tip smoothie-ja. Ukoliko možete da je pojedete svežu. voćka i povrćka je odličan kandidat i za smoothie !
U smoothie se obično dodaje led koji će dati potrebnu gustinu napitku, ali i svežinu. Mnoogo bolji način je da kupite kese smrznutog voća - jagode, maline, kupine, borovnice, ribizle ili neke mešavine - ili da voće sami pripremite i zamrznete. Razlika je u tome što se klasičan led posle malo vremena pretvori u čistu vodu i razredi napitak, dok voće daje baš ono što želite, ali i ako malo stoji, nije nikakav problem.
Banane, mango i ananas će biti odlična "slatka osnova" zahvaljujući kojoj ćete moći da izostavite dodavanje zaslađivača u napitak. Najbolje je koristiti zrele banane - kupite one koje su već u takvom stanju koje su obično i jeftinije, ili ih ostavite par dana da sazru i tek tada ih naseckajte na krupne komade i zamrznite. Isto to uradite i sa drugim vrstama voća koje volite.
3. Orašasti plodovi, semenke i žitarice
Ove namirnice koristimo da bi smoothie dobio potrebnu gustinu, ali sa nutritivne tačke gledišta, one su odgovorne za unos proteina, rastvorljivih i nerastvorljivih biljnih vlakana i zdravih masnoća.
Postoji mnogo opcija za koje se možete odlučiti, tako da je nekoliko kutijica u kući sa ovim namirnicama više nego koristno. Za početak, možete koristiti po kašiku mlevenih orašastih plodova ili ako imate malo jači blender, možete koristiti cele bademe, orahe, lešnike...
Za bolju apsorpciju minerala i vitamina iz orašastih plodova, savetuje se da ih uveče ili nekoliko sati pre jela potopitet u čistoj vodi. Nakon toga, treba ih dobro isprati i jesti sa korom ili oljuštene ili ih samo ubaciti u smoothie.
Semenke su druga odlična opcija - suncokretove, bundevine, lanene... Lan je najbolje koristiti samleven zbog toga što je njegova opna veoma jaka i naš organizam nije u stanju da iskoristi hranljivo bogatsvo koje one nose u sebi ako su celi. Međutim, i u tom slučaju ima odlična laksativna svojstva (odlična za probavu).
Takođe možete napraviti neku kombinaciju orašastih plodova i sjemenki i zajedno ih samljeti i napraviti brašno. Prespite u staklenu teglicu i držite u frižideru nedelju do deset dana.
Ovsene, ražane ili neke druge pahuljice, ovsene ili pšenične mekinje mogu takođe biti hranljiv i ukusan dodatak.
4. Začini i hranljivi dodaci
Ove sastojke možete i izostaviti. Služe za poboljšanje ukusa tako što se dodaju začini koje volite ili prema potrebi da povećate unos nekih nutrienata.
Začini su nešto što stvarno popravlja ukus. Igrajte se i isprobajte razne kombinacije. Tu su cimet, vanila, svež ili đumbir u prahu, muskatni oraščić, anis, papričica, kurkuma... Takođe, kapljica limunovog soka ili soka limete utiče na svežiji ukus.
Začinske biljke su još jedna opcija, predlažemo mentu ili bosiljak.
5. Zaslađivači
Mada bolje bez njih! Potrudite se da uviek imate neko slatko voće (banana, mango, ananas, slatke jabuke) i time izbegnete zaslađivače. Najvažnije je da ništa ne dodajete unapred. Kad izmiksate sastojke probajte. Skoro kao po pravilu, pomislićete da nije dovoljno slatko. Sačekajte nekoliko sekundi i probajte opet. Ako i dalje mislite da je bljutavo i nije slatko, popravite ukus.
Najjednostavniji način je kašičica šećera. Međutim, postoji nekoliko zdravijih opcija - urme, kašičica meda, agavin ili javorov sirup.
* Nemojte očekivati da se radi o dijetalnoj hrana. Iako govorimo o bogatstvu vitaminima i mineralima, to nikako ne znači da je kalorijska vrijednost ovih napitaka niska. Gledajte na njih kao na neku vrstu zdravog obroka. Smoothie je najbolje konzumirati odmah po pravljenju.
Možete vi to same!
Fotografije: Google images
NAJPOPULARNIJI Komentari