Foto: yakomo007.deviantart.com
Kafa je napitak u kome ceo svet uživa vekovima.
Ali su polemike da li je ona blagotvorna za naš organizam, u kojim količinama je dobra i da li treba da se pije sa mlekom, uvek prisutna.
Naša sradnica Anita Alterov - nutricionista - vam u današnjem tekstu donosi odgovor na ovo pitanje.
Pročitajte - Doručak kao najvažniji obrok - šta da jedete?
Kafa je seme kafinog drveta Coffea arabica. Njen najbitniji sastojak je kofein. Dokazano je da kafa deluje stimulativno na centralni nervni i kardiovaskularni sistem.
Kofein poboljsava mentalnu funkciju, utiče na brze reflekse, na koncentraciju, što naročito osećamo posle jutarnje kafe. Njegovo dejstvo se oseća već posle 5 minuta od konzumiranja a njegov sadžaj se smanjuje u krvi postepeno u narednih 3-6 sati na polovinu.
Pročitajte - DIJETA ,,1200 kalorija'' - za 7 dana 2-3 kilograma MANJE
U nekim stanjima u dijeto-terapiji određena količina kafe se preporučuje, npr.osobama sa niskim krvnim pritiskom, jer već posle 30 min.dolazi do povećanja krvnog pritiska koji prestaje nakon 3 sata. Njima se preporučuje 1-2 šoljice dnevno.
Što se tiče infarkta miokarda, istraživanja pokazuju direktnu vezu u slučajevima kada se piju veće količine kafe, preko 6 šoljica dnevno. Kada pijete umereno kafu, 1-2 šoljice u toku dana, to ne predstavlja faktor rizika ukoliko naravno imate ostale zdravije životne navike ( zdravija ishrana, fizička aktivnost,ne konzumiranje alkohola i nikotina…).
A, osobe koje imaju neke bolesti srca svakako treba da izbegavaju ovaj napitak jer kofein pored toga sto izaziva širenje krvnih sudova, direktno stimuliše srčani mišić i povećava potrošnju kiseonika.
Gojazne osobe i osobe koje boluju od šecerne bolesti često imaju problema sa krvnim sudovima kao sto su slaba prohodnost i smanjena elastičnost pa kofein dodatno nepovoljno deluje na organizam.
Kafa ima i diuretična svojstva, zbog prisustva teobromina i teofilina, kao i većih količina kalijuma, pa osobe koje piju više od 6 do 7 šoljica dnevno mogu da pate od zatvora zbog gubitka tečnosti u crevima.
Ukoliko se jaka kafa popije na prazan želudac dolazi do pojačanog lucenja želudačnog soka koji izaziva neprijatan osećaj bola koji je jače izražen kod osoba koje pate od gastritisa i ulkusa.
Iz tih razloga kafu bi trebalo piti posle obroka, nekih pola sata, bez mleka. I uz kafu popiti čašu do dve vode.
Dozvoljena dnevna doza je 650 mg kofeina, a 4 šoljice jake crne kafe prelaze tu dozu.
Ovo je doza kofeina u nekim vrstama kafe:
1. turska kafa -165 mg kofeina
2. filter kafa 64-124mg kofeina
3. espresso kafa 110-150 mg kofeina
4. instant kafa 40-100 mg kofeina
5. dekofenizirana 2-5 mg kofeina
Ukoliko ste ljubitelj kafe i konzumirate je u prevelikim količinama, možete probati i neku zamenu za kafu, tzv. surogate kafe, koji se dobijaju prženjem a potom mlevenjem zrna poput žita, ječma, raži i pšenice.
A jedna od najboljih zamena je koren cikorije.
Možete vi to same!
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
NAJPOPULARNIJI Komentari