Da li ste među onima koji reše da pojedu samo jedan red čokolade od 300 grama, a onda nekim slučajem u rekordnom roku nestane cela čokolada? Ukoliko jeste, onda je ovo pravi tekst za vas. Prekomerno konzumiranje slatkiša, pogotovo kada se radi o potrebi kojoj ne možete da se oduprete, jeste jedna vrsta zavisnosti, što ćemo objasniti kasnije; takođe je i neprijatelj vitke linije, ali na prvom mestu - nije dobro za zdravlje i može izazvati ozbiljnije posledice. Naravno, ništa ne rešavate ako suzdržavate neko kraće vreme, pa se opet vratite na staro kada više ne možete da izdržite, i tako stalno u krug. Da biste zaista rešili problem sa preteranom konzumacijom slatkiša, važno da je pratite određene korake, odnosno da se pridržavate saveta koji su ujedno u skladu da tim kako naš organizam funkcioniše kada je neodoljiva potreba za slatkim u pitanju.
Detaljnije na ovu temu, kako da smršate, i koja su to 4 ključna saveta za vas, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Prirodni napitak koji pomaže u mršavljenju i poboljšava zdravlje
Postoje različita naučna istraživanja koja su se bavila temom zavisnosti od slatkog, i zapravo se radi o tome da naš mozak sabotira našu nameru da smršamo odnosno da prestanemo da jedemo slatkiše. A to se upravo dešava jer nam šalje signal kako je našem organizmu slatko preko potrebno, te mi postupamo u skladu sa tim po istom principu kao kada su druge fiziološke potrebe u pitanju. Dakle, treba da prevarite svoj mozak, što sve ima potporu u hormonima - neophodno je sniziti insulin i ponovo akrivirati leptin - hormon koji nam šalje signal da smo siti. A, kako biste te učinili, potrebno je da primenite sledeća 4 saveta, koja su u ovom pogledu ključna.
Tačnije, u pitanju su 4 pravila koja treba da budu zlatna za sve zavisnike od slatkiša:
Dozvoljen je šećer samo iz voća
Foto: izvor
Pod zabranom šećera se podrazumeva zabrana svih slatkiša, belog, braon šećera, kokosovog takođe, prirodnih zaslađivača poput javorovog sirupa i stevije, kao i veštačkih zaslađivača, jer svi oni utiču na znatan rast nivoa insulina u krvi, koji blokira pomenuti leptin, a aktivira dopamin, što sve vodi ka neutoljivom potrebom za slatkim koju smo već pomenuli, kada nam nikad nije dovoljno i uvek želimo još, upravo kako bismo taj nivou insulina održali. Jednostavno je - glad za slatkim traje sve dok jedete slatko. Onda kada prestanete, i ona će nestati.
Naravno, šećeri iz voća su dozvoljeni, prvo zato što ne "napadaju" vaš mozak na način na koji to čini rafinisani šećer i pomenute vrste slatkog, a drugo zato što su u voću sadržana vlakna koja usporavaju proces varenja, te samim tim nas duže drže sitima.
Obroci, a ne grickanje
Kako ne bismo imali napade za slatkišima mi treba, kao što smo rekli, većim delom dana da budemo siti. To ćemo postići jedino redovnim i uravnoteženim obrocima, bez grickanja između. Obroci treba da budu na 6 sati, doručak se ne sme preskakati, a između možete praktikovati užine u vidu voćke ili limunade. I to je raspored kog treba da se pridržavate svakodnevno.
Brašno takođe podiže insulin!
Foto: izvor
Baš poput šećera, naš mozak "napada" po istom principu i brašno, takođe se smatra zavisnošću i isto podiže nivo insulina. Govorimo o bilo kom obliku brašna - i integralnom i bez glutena itd, dok su vam sa druge strane cela zrna žitarica koja nisu prerađena u brašno, i te kako dozvoljena, jer su takođe bogata vlaknima i usporavaju proces varenja. Ovsena kaša je na primer sjajan izbor.
Količina
Prejedanje svakako nije opcija, naročito ako želite da smršate. Tačnije, ako želite da smršate, regularno porciju treba da umanjite za jednu trećinu.
NE PROPUSTITE: Ovih 5 voćki su prijatelji vaše vitke linije
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari