Maslinovo ulje je sjajno za naše zdravlje! Maslinovo ulje je bogato antioksidansima zvanim polifenoli koji mogu zaštititi vaše ćelije od starenja i oštećenja. Ova jedinjenja takođe mogu da smanje upalu, i rizik od srčanih oboljenja. Izaberite ekstra devičansko maslinovo ulje jer sadrži veće količine ovih korisnih jedinjenja od drugih vrsta maslinovih ulja. Vrlo je jednostavno koristiti maslinovo ulje, samo treba da znate da ono ima nižu tačku gorenja, što znači da je idealno da se koristi do 177 stepeni.
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE:OVO SU PROVERENI ZNACI KOJI UKAZUJU DA NE JEDETE DOVOLJNO
Kao jedno od najpopularnijih ulja za kuvanje, maslinovo ulje je osnovna namirnica u mnogim kuhinjama. Ali da li ste se ikada zapitali zašto je maslinovo ulje toliko popularno? Šta ga čini tako bitnim sastojkom?
Maslinovo ulje ima mnogo zdravstvenih prednosti, ali se te prednosti mogu podeliti u tri glavne kategorije: dobro je za vaše srce, može vam pomoći da izgubite težinu i ima antiinflamatorno dejstvo.
Zdravstvene prednosti kuvanja sa maslinovim uljem su dobro poznate, ali je ovo ulje takođe odlična opcija za kuvanje zbog svog ukusa i teksture. Pošto ukus maslinovog ulja može da varira, važno je razumeti kako se različite vrste razlikuju po ukusu i upotrebi.
Maslinovo ulje je zdrav izbor
Maslinovo ulje je mononezasićena mast, za koju se pokazalo da smanjuje rizik od srčanih oboljenja kada se koristi umesto zasićenih masti u vašoj ishrani. Studije su takođe pokazale da maslinovo ulje može pomoći u snižavanju krvnog pritiska i nivoa ukupnog holesterola. Maslinovo ulje je odličan izvor antioksidanata, jedinjenja koja štite vaše ćelije od oštećenja i mogu pomoći u prevenciji raka.
Maslinovo ulje dodaje ukus
Maslinovo ulje će transformisati jednostavna jela poput povrća kuvanog na pari ili testenine uz samo malo soli i bibera. Dovoljno je svestrano da se može koristiti kao osnova za prelive za salatu i marinade, kao i za dinstanje povrća i mesa ili pečenje krompira ili korenastog povrća.
Koristite ga do 177 stepeni
Maslinovo ulje ima nisku tačku dimljenja, što znači da je najbolje za kuvanje na niskim temperaturama, a ne u rerni ili na visokoj vatri. Za dinstanje povrća možete koristiti maslinovo ulje umesto putera ili margarina, a možete ga pomešati sa drugim uljima da napravite sopstvene prelive za salatu. Preporučena temperatura gorenja je do 177 stepeni.
Pomaže kod mršavljenja
Mononezasićene masti vam takođe mogu pomoći da održite zdravu težinu tako što ćete duže ostati siti jer se probavljaju sporije od drugih vrsta masti. Kada konzumirate maslinovo ulje umesto drugih vrsta masti, kao što su puter ili mast, dobijate istu količinu kalorija, ali više zdravstvenih koristi. Ne samo da maslinovo ulje pomaže u snižavanju nivoa holesterola i smanjenju rizika od srčanih oboljenja, već takođe pomaže da nivo šećera u krvi bude stabilan kada se konzumira kao deo obroka.
Pored svojih korisnih masnih kiselina, maslinovo ulje sadrži niz važnih antioksidanata koji mogu doprineti njegovim zdravstvenim prednostima, uključujući vitamin E i fenolna jedinjenja kao što su hidroksitirosol i oleuropein.
Antioksidansi mogu sprečiti bolest eliminacijom slobodnih radikala. Slobodni radikali su atomi ili molekuli koji imaju nespareni elektron; ovo dovodi do toga da reaguju sa drugim hemikalijama u telu, što može dovesti do oštećenja tkiva.
Raznovrsnost
Još jedna prednost maslinovog ulja je njegova široka raznolikost. Maslinovo ulje dolazi u mnogo različitih varijanti, od svetlih do ekstra devičanskih, od kojih svako ima svoj poseban profil ukusa. Možete odabrati maslinovo ulje na osnovu toga kakav ukus želite ili kako želite da ga koristite; na primer, lagana maslinova ulja blažeg ukusa su odlična za kuvanje na višim temperaturama, dok ekstra devičanska maslinova ulja imaju jači ukus i dobro su za prelive preko mesa i povrća ili kao deo preliva za salatu.
Maslinovo ulje je pravi izbor!
NAJPOPULARNIJI Komentari