Maslinovo ulje je namirnica koju morate da imate u kuhinji i to iz brojnih razloga.
Njegove blagodeti za organizam i lepotu su brojne i krajnje nezanemarljive i verujemo da ga većina vas redovno kupuje prilikom mesečnih nabavki.
Ipak, isto tako smo sigurni da pravite, ako ne više, bar jednu grešku pri njegovom korišćenju.
Pogledajte kojih su to 7 najčešćih i ispravite one koje radite.
1. Kupujete maslinovo ulje u plastičnoj ili providnoj boci - Dva najveća neprijatelja maslinovog ulja su kiseonik i sunčeva svetlost. Sada vam je sigurno jasno zašto pakovanje ulja u plastične ili providne boce nije dobra ideja. Kada dugo stoji u otvorenoj boci ili na udaru sunčevog zračenja, maslinovo ulje može da užegne i promeni svoj sastav koji ga čini tako blagotvornim. Zato uvek kupujte ona koja su pakovanja u staklenoj boci tamno zelene ili tamno braon boje.
2. Čuvate maslinovo ulje blizu izvora toplote - Kada je konastantno izloženo višim temperaturama i čuvano blizu izvora toplote (bizu šporeta ili na direktnom udaru sunca) maslinovo ulje menja strukturu, tačnije nivo polifenola (jedna vrsta antioksidanata) opada i menja se ukus ulja, ali i hranljiva svojstva.
3. Sudite ulju na osnovu njegove boje - Kupci obično greše jer sude o kvalitetu maslinovog ulja na osnovu njegove boje. Boja je smao znak za trenutak branja i obrade maslina, a ne kvaliteta proizvodnje. Boja varira od tamno zelene, do svetlo žute i to je sasvim normalno. Zato, ne odbacujte neko maslinovo ulje samo zato što njegova boja ne odgovara vašim očekivanjima.
4. Verujete da jedno ulje služi za sve - Kada stanete pred raf na kome su složeni različiti brendovi ulja - od onih najjefitnijih do onih skupih čija boca košta papreno - za šta se odlučite? Većina ljudi će se odlučiti za zlatnu sredinu. To je naravno ok, ali bi trebalo bar jednom u 6 meseci da izdvojite veću sumu novca i kupite kvalitetniju bocu ulja koje ćete koristite za salate i obroke u kojima se ulje koristi sirovo.
5. Prženje na visokim temperaturama - Korišćenje maslinovog ulja za prženja je ok, ali samo ako temperatura ne prelazi 180oC. Sve preko toga će uništiti hranljiva svojstva i antioksidante iz maslinovog ulja i onda njegova upotreba gubi poentu. Za prženje na visokim temperaturama koristite obično biljno ulje, a maslinovo sačuvajte za zdravije pripreme hrane.
6. Kuvanje sa osteljivim maslinovim uljem - Postoje vrste maslinovog ulja koje su posebno osetljive na visoke temperature. To su obično ulja sa blažim ukusom. Ona bi trebalo da se koriste samo hladna - za salate i dresinge, jer će samo tako sačuvati svoju aromu.
7. Predugo čuvanje ulja - Sigurno da je veća ušteda ako kupite galon maslinovog ulja koje će vam trajati godinama, ali to baš i nije pametna odluka kada je vaše zdravlje u pitanju. Maslinovo ulje nakon otvaranja svoja hranljiva svojstva zadržava 24 meseca i posle toga postaje neupotrebljivo. Zato, kupujte količine koje znate da ćete utrošiti tokom 2 godine.
NAJPOPULARNIJI Komentari