Sećate li se poslednjeg puta kada ste se vozili liftom, gradskim prevozom ili čekali u redu na šalter, a da se u vašim rukama nije automatski pojavio telefon? Bilo koja zavisnost, pa tako i zavisnost od socijalnih mreža, zna da bude veoma podmukla. Zavisnost se prikrade nesvesno, a vi postajete rob svojih navika. Ono što je nekada predstavljalo razbibrigu i opuštanje nakon radnog vremena, odjednom postaje fokus svakodnevnih aktivnosti i najveći okupator vašeg slobodnog vremena. Kako da prepoznate zavisnost od socijanlih mreža i efikasno stanete na kraj svojoj zavisnosti, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Kako da prepoznate mobing - psihičko nasilje na radnom mestu
Posledice zavisnosti od socijalnih mreža mogu biti ozbiljne - što je osoba više uvučena u virtuelni život, to više gubi kontakt sa stvarnošću. U ekstremnim slučajevima, osoba se oslanja na socijalne mreže, kao jedini oblik kontakta sa drugim ljudima. Ako ste svakodnevno izloženi tuđim filtriranim slikama i preuveličanim statusima, uskoro ćete početi da se upoređujete sa svojim online poznanicima, postaćete nesigurni u sebe i svoj fizički izgled, brinućete se o budućnosti i strahovati od tuđeg mišljenja.
Ukoliko osećate povezanost između svog raspoloženja i postova na socijalnim mrežama, vreme je za introspekciju i tumačenje situacije. Ako socijalne mreže imaju jak uticaj na vaše svakodnevne odluke, moguće je da ste postali žrtva zavisnosti od socijalnih mreža. Znaci upozorenja na koje bi trebalo obratiti pažnju su: provodite sve više vremena na socijalnim mrežama, intenzivna briga o pristupu internetu, vreme vam proleti dok ste na socijalnim mrežama, pa često izgubite sate proveravajući profile, stresirate se ukoliko vas neko prekine dok pretražujete društvene mreže, koristite društvene mreže kao beg od realnosti, ignorišete važne obaveze zarad provođenja što više vremena na mrežama, koristite društvene mreže u školi ili na poslu, iako znate da zbog toga možete trpeti negativne posledice.
Zavisnost od socijalnih mreža možete tretirati kao bilo koju drugu patološku zavisnost. U takvim slučajevima, stručnjaci preporučuju kognitivno-bihejvioralni pristup, kao što su odupiranje porivu da koristite tehnologiju, limitiranje pristupa socijalnim mrežama, kao i razgovor sa psihoterapeutom, da bi se otkrio emocionalni uzrok nastanka zavisnosti. Rešenje je dvojako: smanjenje vremena potrošenog na društvenim mrežama, ali i suočavanje sa psihičkim problemima, koji su mogli dovesti do nastanka zavisnosti. Predlaže se "odmaranje" od interneta, u trajanju od 3-4 nedelje. Nakon ovog perioda, internet se pažljivo ponovo uvodi u svkodnevni život.
NE PROPUSTITE: Kako da usavršite svoje komunikacione veštine - saveti za bolje sporazumevanje
Ako sumnjate da ste postali zavisni od socijalnih mreža, stručnjaci savetuju da je pametno za početak da sebi postavite određene parametre: sami odredite koliko vremena ćete odvojiti za krstarenje društvenim mrežama. Na taj način ćete stvoriti motivaciju da ostvarite zacrtane ciljeve. Ukoliko nailazite na poteškoće u ostvarivanju postavljenih ciljeva, vreme je da se obratite stručnjaku - psihoterapeutu. Iako zavisnost od socijalnih mreža uglavnom shvatamo olako, bilo koja aktivnost koja može negativno uticati na mentalno zdravlje, nije sitnica sa kojom bi se trebalo igrati.
NAJPOPULARNIJI Komentari