Došao je i taj trenutak – ukazala vam se šansa koju ste dugo čekali. Bilo da ste nezaposleni i da vam je ovo prvi razgovor za posao, ili je u pitanju razgovor za posao povodom prelaska u drugu firmu, intervju za posao je trenutak kada morate zablistati u punom svetlu. Od njega umnogome zavisi da li će vas rukovodstvo firme ili HR odeljenje, razmatrati za ponuđenu poziciju. Najčešće dolazi na kraju procesa selekcije, ali nekad može biti i na samom početku kao uvodni intervju. Kao i svaki početak i ovaj zna da bude stresan, pa ćete verovatno osećati tremu i delovaće vam da ste potpuno nespremni. Da biste smanjili stres i smirili se pred razgovor za posao, u nastavku teksta potražite savete kako da se pripremite za važan intervju.
NE PROPUSTITE: Šta ne bi trebalo da obučete kada idete na razgovor za posao
1. Informišite se o kompaniji
Iako stavka zvuči logično, neretko se dešava da kandidati ne znaju ni osnovne podatke o kompaniji. Informišite se koje su osnovne delatnosti, koliko ima zaposlenih, od kad kompanija posluje... Za ovu fazu istraživanja sami postavljate granice. Ovakvo istraživanje će vam pružiti praktične odgovore, koji mogu uticati na ponašanje na samom razgovoru ili kasnije, na radnom mestu. Dalje, mogu vas izdvojiti u odnosu na ostale kandidate, jer će poslodavcima pokazati da ste zainteresovani i spremni da uložite dodatni trud.
2. Spremite odgovore na najčešće postavljena pitanja
Naravno, ne morate učiti odgovore napamet, ali stručnjaci preporučuju da razmislite o najčešće postavljenim pitanjima na razgovorima za posao i prikladnim odgovorima. Često se postavljuju i zadaci da kažete par reči o svojim manama i vrlinama. Ukoliko ostanete bez reči, to poslodavcu može signalizirati da ne procenjujete adekvatno slabosti i snage. Dalje može izvući zaključak da možda ni na radnom mestu ne biste bili sposobni za adekvatnu procenu. Savet je da budete iskreni, jer će istina izaći na videlo pre ili kasnije. Svakako se ne podcenjujte, ali i ne precenjujte.
3. Sumirajte svoja iskustva i kvalitete
U biografiji se navode sva iskustva, obrazovanje i dodatne edukacije. Pisanje biografije obično doživljavamo kao priliku da pokažemo šta sve znamo i umemo. Za posledicu, ponekad nismo dovoljno selektivni, pa zatrpamo potencijalnog poslodavca nebitnim informacijama, a one bitne se izgube. Ograničite se na ona znanja i iskustva koja stvarno mogu doprineti vašem kvalitetu i adekvatnosti za otvorenu i željenu poziciju. Budite kreativni – učešće u radionicama možete navesti kao primer timskog rada. Ako ste ste se oprobali kao kreator i voditelj, opišite to radno iskustvo kao radionice za liderstvo i proaktivnost.
3. Naspavajte se
Iako zvuči naivno, reč je o bitnom faktoru uspeha na razgovoru za posao. Naspavani i odmorni ćete brže razmišljati i nećete odlutati. Podočnjaci poslodavcu mogu biti signal da niste osoba koja ume da se organizuje i da ćete možda dolaziti umorni na posao, a umor često vodi do smanjene produktivnosti. Ako ustanete par sati ranije pre razgovora, imaćete više vremena za pripremu i opuštanje, što je svakako bonus.
4. Povedite računa i o izgledu
Naravno, ne mislimo na glamur, nego na odabir pravog poslovnog i sofisticiranog outfita. Raspitajte se o dress kodu kompanije. Obujte štikle srednje visine, ili jednostavnu ravnu obuću. Košulja je idealna opcija, ali i jednobojna bluza će biti dorasla zadatku. Na vama je da odaberete da li ćete obući pantalone, suknju ili haljinu. Bitno je da vam je odeća ispeglana i čista, a obuća uredna. Povedite računa da vam je kosa čista, a šminka diskretna.
NE PROPUSTITE: Greške na razgovoru koje vas mogu koštati posla
Imajte na umu da ste s razlogom odabrani i pozvani na razgovor. Na vama je da se potrudite da očekivane kvalitete opravdate i pokažete. Ne morate pucati od samopouzdanja, ali će vam dobra priprema omogućiti da budete svesni sebe i svojih mogućnosti, a delovaćete odlučnije i sigurnije. Pruženu priliku ćete najbolje iskoristiti ukoliko budete verovali u sebe.
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari