Da li ste se ikada pitali koliko dnevno unesemo hrane koja je puna aditiva, konzervanasa, vestačkih boja, aroma i drugih jako štetnih sastojaka, a vrlo lako je možemo zameniti zdravim i korisnim sastojcima. U mnogim začinima koje svakodnevno koristimo u ishrani, u toku pripreme hrane ili nekih napitaka, nalazi se velika količina štetnih sastojaka, a da nekada nismo ni svesni. Oni mogu biti kancerogeni, utiču na procese varenja hrane i samim tim otežavaju proces mršavljenja, mogu da dovedu i do raznih alergija.
Naša saradnica Anita Alterov - nutricionista - vam daje predloge kako da malim izmenama u ishrani unesete mnogo kvalitetnijih začina i dodataka, a da vaš obrok bude ukusan i zdrav.
1. Alkoholno sirće - se nalazi u mnogim kuhinjama i svakodnevno se upotrebljava za salate, zamenite ga jabukovim sirćetom, balsamikom ili sirćem nara. Ove vrste sirćeta pomažu kod mršavljenja, narocito jabukovo koje uz to smanjuje i holesterol, pomaže kod artritisa i osteoporoze. Odlična zamena za sirće je limunov sok, bogat je vitaminom C koji za sebe vezuje holesterol, pa bi bilo odlično da ga češće stavljate u salate.
2. Kuhinjska so ( NaCl) - velike količine soli u organizmu dovode do povećanja krvnog pritiska, oboljenja srca i krvnih sudova, oboljenja bubrega, a loše utiču na mršavljenje jer so vezuje vodu, pa dolazi do otečenosti. Hrana već u sebi ima natrijuma pa je potrebno soliti je minimalno, dnevne preporuke su do 5 g (jedna kafena kašičica), što zavisi od pola, godina starosti, fizičke aktivnosti. So možete zamenitu kalijumovom koja se preporučuje kod povećanog pritiska, zatim celerovom koju možete i sami napraviti, kao i susamovu. Na taj način ćete znatno smanjiti upotebu kuhinjske soli. Himalajska so - najčistija i najzdravija so, ne dovodi do povećanja krvnog pritiska i pomaže kod mnogih stanja i bolesti, dobra je za detoksikaciju organizma i pomaže u regulaciji metabolizma.
3. Suvi biljni začin - jedan od sastojaka suvog biljnog začina, koji obično koristimo za začinajvanje supa i čorbica, je mononatrijum-glutaminat koji je jako štetan za zdravlje, može izazvati alergije, vrtoglavicu, nesanicu, hiperaktivnost, žeđ, lupanje srca, hladan znoj…Možete kupiti zdraviju varijantu bez ovog sastojka sa više povrća, karija ili je sami napraviti od sušenog povrća (šargarepa, celer, peršun). Takođe suvi biljni začin sadrži i veliku količiinu soli, čak preko 50%.
4. Zaprška - klasičnu zapršku od ulja i brašna možete zameniti na više načina. Dodajte ovsene ili druge mekinje u kuvano jelo, pred kraj kuvanja. Možete narendati 1 krompir ili 1 šargarepu. Korišćenjem ovih zdravijih varijanti sprečićete unos trans masnih kiselina koje nastaju prženjem ulja.
5. Ulje - najčešće se koristi rafinisano suncokretovo ulje koje je i najjeftinije. Umesto njega kupite neko kvalitetnije nerafinisano, maslinovo, laneno, susamovo, bundevino, kukuruzno…Jeste skuplje, ali će vam duže trajati ako ga koristite samo za salate i sipate ga kafenom kašičicom, dovoljno je jedna po obroku. Ova ulja su bogata omega masnim kiselinama koje vas štite od bolesti srca i krvnih sudova, podižu imunitet što je dovoljno dobar razlog da ih uključite u ishranu.
6. Dresing za salatu - razni dresinzi za salate su prepuni soli, trans masti i jako su kalorični. Ukoliko baš ne možete da im odolite onda napravite domaći majonez koji može biti dobra zamena, od maslinovog ulja i domaćih jaja. Jako ukusni dodaci salatama mogu biti namazi od semenki čija je osnova neks vrsta semenki (recimo susam, suncokret) i maslinovo ulje. Prave se brzo i lako, pomešaju se svi sastojci i dobro izblendaju. Možete dodati po ukusu i neki začin.
7. Šećer - mnogima neophodan sastojak u svakodnevnoj ishrani možete zameniti fruktozom ili dekstrozom koji spadaju u voćne šećere, i oni su izuzetno slatki i kalorični ali se koriste u duplo manjoj meri nego običan šećer, zatim rogač koji ima prirodnu slast - možete ga stavljati u razne kolače, pudinge, šejkove i stevia - biljka koja je poslednjih godina i kod nas dostigla veliku popularnost, ima veliku slast i koristi se u maloj količini, potpuno prirodna, bez kalorija i ugljenih hidrata.
8. Testenina - teško ko im može odoleti, ali ni one nisu nezamenljive. Ukoliko imate mašinu za rezance onda možzete praviti sami testenine sa mešavinom zdravijih vrsti brašna - speltino, ovseno, ražano, heljdino, pirinčano … i slobodno dodajte mekinje, mleveni lan ili mlevenu koprivu kako bi obogatili nutritivnu vrednost. A možete i praviti rezance od povrća, recimo tikvice ili šargarepe i njima zameniti testeninu. Potrebno je samo da kupite nožić i da pravite sami svoje kombinacije. Odlično se slažu uz domaci paradajz sos, sos od pečurki sa svežim začinskim biljkama.
Svakodnevno unosimo ove nezdrave namirnice, što je na duže staze zaista štetno. Dovoljno je da ove sastojke zamenite kvalitetnijim i već ste na dobrom putu za dobro zdravlje.
Možete vi to same!
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Anitinu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
Fotografije: Google images
NAJPOPULARNIJI Komentari