Zdrava ishrana ne podrazumeva samo biranje zdravih organskih namirnica - voća, povrća, niskomasnog mesa...
Ona znači i pravilno održavanje, čišćenje i kuvanje hrane koje će neće ugroziti vađe i zdravlje vaše porodice.
Ovo su pravila zdrave i BEZBEDNE ishrane !
Higijena na prvom mestu – brojni mikroorganizmi se nalaze u zemlji, vodi, vazduhu, ali i životinjama i ljudima. Oni u domaćinstvu brzo pređu na ruke, krpe za brisanje, sunđere, pribor za jelo, daske za pripremu hrane. Prenose direktnim kontaktom prilikom pripreme hrane i lako mogu da dovedu do pojave različitih bolesti koje se prenose hranom.
Saveti:
- Detaljno perete ruke pre jela ili pripremanja hrane. Koristitie sapun i vodu, a ako želite detaljno da dezinfikujete ruke treba da uradite na sledeći način - klik na OVAJ link ! Ukoliko imate duge nokte i njih pažljibo očistite. Ukoliko je potrebno, koristite i četku.
- Operete ruke sapunom i toplom vodom posle svake upotrebe toaleta.
- Operite i dezinfikujte sve radne površine i pribor koji ste koristili za pripremu hrane.
- Zaštitite namirnice od insekata i glodara.
Pravilno čišćenje daske za seckanje
Daske za seckanje hrane mogu biti leglo bakterija, ako se ne održavaju na pravi način. Osnovna preporuka jeste da koristite posebne daske za rezanje mesa, a posebne za rezanje povrća. Na drugom mestu je njihovo pravilno održavanje i čišćenje.
Sirće je ubedljivo najbolje sredstvo za dezinfekciju. Nakon upotrebe daske savaki put dobro premažite običnim belim sirćetom umesto deterdžentom. Sirćetna kiselina je snažan borac protiv različitih bakterija i veoma efektno sredstvo za dezinfekciju.
Odvojite sveže i kuvano. Sveže namirnice, a posebno meso, riba i morski plodovi i njihovi sokovi, mogu da sadrže opasne mikroorganizme koji se lako (kontaktom) prenose na druge namirnice prilikom pripreme i čuvanja.
Saveti:
- Uvek odvajajte meso i ribu od ostalih namirnica prilikom pripreme.
- Za pripremu svežih namirnica koristite poseban pribor i daske za sečenje.
- Čuvajte hranu u dobro zatvorenim posudama da biste izbegli kontakt između sveže i već pripremljene hrane.
- Povrće i voće čiju koru uklanjate svakako dobro operite pre toga, kako bakterije sa kore ne bi preko noža prešle i na jestivi deo.
Kuvajte što duže . Dovoljno duga termička obrada (kuvanje ili pečenje) uništava mikroorganizme koji mogu biti opasni po zdravlje. Kuvanje na temperaturi preko 700oC čini hranu bezbednijom za upotrebu.
Saveti:
- Meso, živinu, jaja i morske plodove posebno pažljivo u dugo kuvajte ili pecite.
- Pustite da supa i čorba vri nekoliko minuta da biste bili sigurni da je temperatura dovoljno visoka. Sokovi iz termički obrađenog mesa i ribe moraju biti bistre boje, nikako ružičasti. Izbegavajte polupečene specijalitete od mesa kao što je biftek.
- Ranije pripremljenu hranu prokuvajte pre upotrebe.
Bezbedno čuvanje hrane. Čuvanje namirnica na sobnoj temperaturi nikako nije pametan potez, pogotovo nepasterizovanih .Mikroorganizmi mogu da se razmnožavaju veoma brzo ukoliko im temperatura pogoduje. Na nižim ili jako visokim temperaturama (ispod 25oC ili preko 600oC) razmnožavanje većine mikroorganizama je usporeno ili zaustavljeno.
Saveti:
- Ne ostavljajte skuvanu hranu na sobnoj temperaturi duže od dva sata.
- Sve sveže i skuvane namirnice koje se brzo kvare neophodno je čuvati u frižideru.
- Prilikom otapanja zamrznutih namirnica prvo ih stavite u fižider nekoliko sati, a tek onda otapajte na sobnoj temperaturi.
- Ostatke hhrane koje odlažete u frižider čuvajte u staklenim posudama, nikako plastičnim. Ukoliko ih ipak čuvate u plastičnim i njih perite u mašini za suđe posle svake upotrebe.
- NIKADA ne podgrevajte hranu u plastičnim posudama kada koristite mikrotalasnu, čak i ako piše da su bezbedne za to.
Ispravna voda + sveže namirnice. Voda često može da sadrži mikroorganizme koji mogu da naruše zdravlje, pogotovo ona sa izvora koja nije ispitana. Pravilan odabir namirnica, njihovo pranje i ljuštenje smanjuje rizik od zaraze.
Saveti:
- Koristite ispravnu vodu sa česme ili flaširanu vodu za piće ili pripremu hrane.
- Birajte sveže namirnice.
- Dobro operite povrće i voće pod mlazom hladne vode pre čišćenja i upotrebe.
- Proverite datum proizvodnje i rok trajanja namirnica na pakovanju.
Nikada ne perite meso živine pre kuvanja/pečenja. Ako ste mislile da ćete pranjem pilećeg file pod mlazom vode sprati i bakterije sa njega - pogrešno ste mislile ! Tokom pranja ih samo razmnožavate po kuhinji, jer kapljice koje se odbijaju od meso i padaju na kuhinjske elemente mogu da prenesu deo bakterija. Bakterije koje se nalaze u sirovom mesu peradi vrlo lako se mogu preneti na ostale površine i hranu. Neke ostaju na sirovom mesu, čak i nakon nekoliko pranja. Samo kuvanje na pravoj temperaturi može ubiti bakterije.
Evo šta se dešava dok perete piletinu... Klik na PLAY !
Možete vi to same !
NAJPOPULARNIJI Komentari