Nisu sve dijete dobre za naše zdravlje i zato je uvek bolje ispratiti savete stručnjaka, nego na svoju ruku napraviti čistku u frižideru. Diane Kress je poznata nitrucionistkinja iz Amerike koja ne napisala knjigu pod nazivom ,,Čudo metablozima’’ u kojoj nam otkriva tajnu vitke figure i zdravog, jakog tela. Diana je radila sa mnogim pacijentima pomažući im da se reše gojaznosti i da leče dijabetes tipa II. Tokom svoje karijere nakupila je iskustvo vredno pisanja knjige!
Sve što je oduvek želela je da pomaže ljudima, a knjiga je bila jedini put prenošenja znanja ljudima širom sveta. Danas vam ona nudi svoje iskustvo i plan dijete unutar korica knjige, a o prednostima i manama napisanog režima ishrane pročitaćete više u narednim redovima.
NE PROPUSTITE: Ovo je omiljena dijeta balerina širom sveta
Kako deluje dijeta za ubrzavanje metabolizma?
Tokom dijete naše telo funkcioniše u režimu preživljavanja i pokušava uštedeti svaku unetu kaloriju, plašeći se da sutra neće dobiti ništa od hrane. Tokom rigorozne dijete vaše masne naslage telo smatra korisnim i počinje da ih jede, kako bi preživelo.
Što je odlično, jer vi za nekoliko nedelja gubite željene kilograme.
Kada prekinete klasičnu dijetu, čitava priča se zahuktava i vraćate se normalnim obrocima. Telo želi da nadoknadi izgubljeno i osećate neverovatnu glad, zapravo vraćate kilograme. Nakon rigorozne dijete, dame navode da se u većini slučajeva ugoje i ponovo imaju višak kilograma, ponekad čak i veći u odnosno na period pre same dijete.
Zato izgladnjivanje nije najbolje rešenje za zdravo i trajno gubljenje viška kilograma.
Cilj metaboličke dijete je restartovanje organa unutar tela, kao što je pankreas i jetra. Kada očistimo telo od toksina organi se osećaju bolje i počinju normalno da rade a kao rezultat proces naš metabolizam postaje bolji i brži. Kada se metabolizam dovede u normalno stanje unete kalorije se troše i vi ne zadržavaju se na vašim butinama, stomaku i drugim delovima tela sa kojima niste zadovoljni.
U svojoj knjizi nutricioniskinja do detalja objašnjava da nam se samo čini da smanjenje kalorija dovodi do smanjenja težine. Ovo nije rešenje na duge staze, jer će se naš metabolizam vratiti u stanje stagnacije i počenjemo iznova da se gojimo. Usporeni metabolizam luči više insulina koji nas tera da jedemo slatkiše kako bi jetra stvorila glukozu. Kada izbegavamo slatko možemo osetiti jaku glad, tako da počistimo sve iz frižidera bez obzira na doma dana.
Lučenje glikogena unutar jetre povećava nivo glukoze u krvi koja govori telu da ne mora da potroši sve kalorije već ih može skladišti kao rezervu.
Reč je o začaramom krugu sa kojim je teško smršati na klasičan način. Zato ukoliko je vaš metabolizam usporen, saveti nutricionistknje mogu biti od pomoći.
Plan dijete za ubrzavanje metabolizma
Dijeta za ubrzavanje metabolizma ima tri faze, od kojih je svaka jednako značajna i treba je ispoštovati do poslednjih granica.
Prva faza dijete ima za cilj umirenje pankreasa kako ne bi proizvodio velike količine insulina i primoravao vas da jedete slatkiše. Osam nedelja treba se prdržavati dijete koja isključuje ugljenje hidrate u velikoj količini.
Diana preporučuje 5gr ugljenih hidrata po obroku, što je priznaćete nekoliko zalogaja hleba.
Kako tvrdi, odricanje od ugljenih hidrata je jedini prirodan način regulisanja metabolizma. Moramo da kažemo da iskustva dama ne idu u korist nikome, u prvih nekoliko dana dijete osećale su se slomljeno i bezvoljno.
Druga faza dijete za ubrzavanje metabolizma se odnosi na mršavljenje.
Nakon osam nedelja primetićete da lagano gubite kilograma i u tom periodu možete povećati unos ugljenih hidrata na 60 do 80 gr dnevno. Vaš odmoreni pankreas napokon počinje da radi normalni i uz redovan trening možete vidno smršati.
Treća faza ostaje sa vama tokom celog života!
Podrazumeva se da ćete u jednom trenutku početi da jedete više hleba, ali bi trealo izbegavati pekarske proizvode. Pored toga morate ostati umereni kada su slatkiši u pitanju, pa tako umesto tri kugle sladoleda polako uživajte u jednoj.
Konzumiranu dozu ugljenih hidrata treba kontrolisati na dnevnom nivou kako bi održali liniju. Najbolje bi bilo posavetovati se sa nutricionistom koji će na osnovu vaše visine, godina i opteg fizičkog stanja proceniti dnevni unos kalorija.
Što opet ne znači da povremeno ne možete uživati u omiljenom kolaču, ukoliko trenirate!
NE PROPUSTITE: Nutricionisti objašnjavaju šta je gluten i da li je stvarno štetan!
Javite nam svoje utiske!
NAJPOPULARNIJI Komentari