Da li ste ljubitelj cveća u kući? Osim što su dekorativne, biljke u prostoru gde živimo i boravimo su i korisne. Dokazano je da umanjuju svakodnevni stres, kao i da pozitivno utiču na našu produktivnost. Ipak, mnogima se desi kada kupimo neku biljku, ili je pak dobijemo na poklon, da se ta "avantura" često ne završi dobro, odnosno da nam biljke ne napreduju kako želimo, ili nam uginu. Razlog tome može biti nepravilno održavanje, nedovoljno iskustvo u gajenju biljaka. Upravo zbog toga koristan savet se može odnositi na to koje biljke ćemo da izaberemo za uređenje našem životnog prostora, jer ako smo početnici, onda nam dosta toga olakšava, kao biramo one koje su jednostavne i lakše za održavanje. A onda, kada steknemo dovoljno iskustva, možemo da pređemo i na sledeći nivo.
U nastavku saznajte koje su to saksijske biljke najzahavlnije, kao i kako da ih održavate.
NE PROPUSTITE: Čišćenje kupatila - uradi sama trikovi od samo tri sastojka
Božićni kaktus
Iako se tako zobe, ova biljka zapravo ne liči na kaktus. Štaviše, nema vbodlje i ima uglavnom ciklama listove. Jako je dekorativna, i ono što je važno - laka za održavanje. Ono što je važno jeste da ovaj cvet pozicionirate tako da bude u osvetljenoj prostoriji, ali ipak ne na direktnom suncu. Zalivate je retko, tačnije samo onda kada je površinski sloj zemlje i saksiji sasvim suv. Ukoliko ga pravilno održavate, božićni kaktus će moći da vam traje godinama.
Coffea arabica
Da li vam je kada čujete naziv ove biljke prva asocijacija - kafa? Na dobrom ste tragu. Ipak, u pitanju je dekorativna biljka prijatnog mirisa, sa jako dekorativnim lišćem, belim cvetovima, i crvenim bobicama, koja i te kako može da doprinese ušuškanosti vašeg doma. A kada smo kod kafe, možete je upravo tako i zasaditi - par zrna kafe arabica stavite u skasiju za zemljom, držite na toplom mestu na kom je oko 25 stepeni, i redovno tj. svakodnevno je zalivate.
Sa druge strane, ako ste kupili već niknutu biljku, samo je potrebno da je držite blizu prozora, ali u senci, i da je zalivate jednom nedeljno.
Maranta
Poznata je i pod imenom biljka molitva, a posebno je dekorativna zbog svojih prošaranih listova. Ova biljka takođe zahteva osunčanu prostoriju, ali ne i da bude na direktnom suncu. Takođe, voli vlažnost, tako da treba da je redovno zalivate, vodeć računa da zemlja u saksiji nikada ne bude suva, ali morate da pazite da ne preterate, odnosno ni u jendom momentu ne treba da "pliva u vodi".
Biljka molitva se zove zato što noću ima uzdignute listove, koji izgledaju kao da se mole.
Moljac orhideja
Ukoliko ste i vi zaljubljenih u orhideje, evo jedne koja je baš lagana za održavanje! Tačnije u pitanju je najpopiularniji i najčešći gajen rod orhideje. Osim što je savršen izbor kada nekome želimo da poklonimo svet, ova biljka je prelepa i kao deo našeg enterijera. Evo kako da je održavate:
Držite je na umereno osvetljenom mestu, zalivate je jednom u sedam do deset dana. Orhideja uglavnom cveta krajem zime i početkom proleća. Nakon toga će izgubiti svoje cvetove, što je sasvim uobičajeno. Ono što je važno jeste da nastavite da je redovno održavate do sledećeg cvetanja. Takođe, bitno je da bude u saksiji sa dobrom drenažom, kako koren orhideje ne bi bio izložen prekomernoj vlažnosti.
Kaktus parodija
Kod ovog presimpatičnog kaktusa je poželjno da bude na direktnoj svetlosti prilikom jutarnjeg sunca, odnosno da mu pronađete takvo mesto, ali kasnije da pazite da ne bude na direktnom suncu tokom najtoplijeg dela dana. Ovo naravno posebno važi za letnji period.
Zalivate ga ne češće od jednom u dve nedelje, pa čak i ređe u zimskom periodu. Dakle, ovaj kaktus je ljubitelj "sušnih" uslova.
NE PROPUSTITE: Čišćenje kuhinje - uradi sama trikovi od sastojaka koje imate u kući
Nadamo se da su saveti koristili, i da će barem neka od ovih biljki pronaći svoje mesto u vašem domu.
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari