Rezultate vežbanja nije moguće odmah videti. Moramo prethodno uložiti trud, napor i vreme, da bi rezultati bili vidljivi. Upravo zato je veoma teško održati motivaciju i redovno odlaziti u teretanu. Jedan od načina da ispratimo svoj napredak, ako i dalje ne možemo da ga uočimo u boljoj kondiciji i manjem broju na vagi, jeste da posmatramo statistiku koju nam daju mašine za vežbanje. U zavisnosti od konstrukcije, većina sprava za vežbanje pokazuje dužinu trajanja vežbe, pređeni broj kilometara (ako je reč o takvoj mašini), puls i broj kalorija koje smo sagoreli. Ostaje pitanje da li je taj broj tačan i da li se možemo uzdati u informacije koje dolaze od mašine. Odgovor potražite u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da šetnja sa detetom postane zanimljiv trening
Prvo, vodite računa o starosti sprave. Što je sprava starija, to je veća verovatnoća da broj koji prikazuje nije sasvim precizan. Tehnologija je vremenom napredovala, pa će starije verzije mašina praviti i veće greške. Takođe, ne možemo zanemariti ni amortizaciju sprava, koja se vremenom, bez izuzetka, dešava.
Što više informacija unesete u mašinu, to će i podaci koje vam da biti temeljniji i tačni. Na samom početku vežbe, najčešće možete uneti podatke kao što su vaša težina, visina, pol... Svi ovi inputi utiču na statistiku i brojke koje će mašina pokazati. Ukoliko ne unesete ništa od neophodnih informacija, većina mašina će izračunati vrednosti za osobu težine 70 kg.
Mašina, takođe, ne može da kontroliše ljudsku grešku, odnosno ne zna vaše osobine. Mašina nije upućena u brzinu vašeg metabolizma, ranije iskustvo na ovakvim mašinama, vašu konstituciju, a ne zna ni da li pravilno vežbate.
U prošlosti su proizvođači mašina za treniranje, radili na tome da njihove mašine prikazuju što veći broj sagorenih kalorija. Logično je da će vežbači želeti da biraju one mašine koje prikazuju najveći broj potrošenih kalorija, pa će fitnes centri, posledično, želeti da kupe sprave koje vežbači najviše koriste. Sada se stanje popravilo, pa će većina istih mašina različitih proizvođača, pokazati približno isti broj potrošenih kalorija.
Da biste statistiku koju daje mašina mogli da upotrebite za praćenje sopstvenog napretka, treneri predlažu da uvek vežbate na istoj mašini. Zadajte sebi cilj i pokušajte da ga postignete u što kraćem periodu. Probajte da sagorite 500-1000 kalorija za što manje vremena.
Savetujemo i da koristite monitor za praćenje rada srca. Tako će informacije koje dobijete biti tačnije. Raspitajte se u teretani da li i u kojoj meri mašina greši u broju pokazanih potrošenih kalorija i držite se te informacije prilikom svakog vežbanja na datoj spravi.
NE PROPUSTITE: Kako vam ljubimac može pomoći u gubljenju kilograma
Ne morate sasvim zanemariti brojeve koje vam izračuna mašina. Bitno je samo da vodite računa da date informacije nisu potpuno precizne, s obzirom na činjenicu da mašina nema pristup bitnim podacima. Ukoliko osećate da vežbanje nije bilo previše intenzivno, sigurno niste sagoreli 1000 kalorija za 30 minuta. Prikaz na ekranu koristite kao okvir, a ne kao dokaz da ste sagoreli kalorije unete čokoladicom posle ručka.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari