Kada odlučimo da započnemo novu dijetu, uglavnom na umu imamo gubitak kilograma i unapređenje zdravlja i kondicije. Međutim, naučnici nas informišu da određeni planovi ishrane mogu povoljno da utiču i na naše mentalne funkcije, pa i da ostvare pozitivan efekat na psihička i bihejvioralna stanja - poput autizma, depresije i epilepsije. Iako su istraživanja i dalje u toku, stručnjaci duboko veruju u povezanost između uravnoteženog plana ishrane i mentalnog zdravlja. Sve što želite da znate o GAPS dijeti, koja okrepljuje um koliko i telo, pronađite u nastavku.
NE PROPUSTITE: Anti-age dijeta: za zatezanje lica i protiv bora
Priča iza GAPS (Gut And Psychology Syndrome) dijete, zasniva se na teoriji da izbacivanje pojedinih namirnica iz ishrane, poput određenih žitarica i šećera, može imati pozitivan efekat na tretman psihičkih poremećaja. U istraživanjima se spominju poremećaji kao što su autizam, disleksija, ADHD i bipolarni poremećaj. Zagovornici GAPS dijete smatraju da su loša ishrana i problemi sa želucem, povezani sa psihološkim, neurološkim i bihejvioralnim problemima. Samim tim, novi i uravnoteženi plan ishrane, dovešće do poboljšanja stanja - gastrično i mentalno.
Ideja je da hranu koju teško varimo, zamenimo onom koja će lakše pasti na želudac. Prema GAPS teoriji, oštećen i preopterećen želudac može puštati toksine i bakterije u krvotok, koji tako stižu i do mozga i izazivaju brojne probleme. Iako dosadašnji rezultati pokazuju kauzalnu povezanost između neuravnotežene ishrane, anskioznosti i depresije, potrebna su dodatna istraživanja da bi se potvrdila veza između funkcionisanja želuca i tretmana vrlo ozbiljnih mentalnih stanja, poput autizma ili epilepsije.
GAPS dijeta povoljno utiče na sveukupno zdravlje kroz:
1. Eliminaciju veštačkih zaslađivača
2. Fokusiranje na voće i povrće
3. Uključivanje probiotika u ishranu
Ukoliko vam dijeta zvuči zanimljivo, značiće vam informacija da GAPS plan ishrane ne zahteva mnogo odricanja. Na meniju se mogu naći sveže meso u umerenim količinama, riba, školjke, sveže voće i povrće s niskim udelom skroba, sirevi, kefir, mleko, ulje kokosa i koštunjavo voće. Ne preporučuje se konzumacija šećera i veštačkih zaslađivača, sirupa, alkohola, visoko prerađene hrane, kafe, jakog čaja i pojedinih žitarica poput pirinča, kukuruza i pšenice.
NE PROPUSTITE: Ovih 5 voćki su prijatelji vaše vitke linije
Iako su istraživanja i dalje u toku, postoje jaki dokazi za povezanost između zdrave ishrane i mentalnog zdravlja. Ukoliko sprovodite ovu, ili bilo koju drugu dijetu, ipak vodite računa da ispratite sve nutricionističke potrebe organizma: obratite pažnju na unos vitamina i minerala, kako biste izbegli isuficijenciju.
NAJPOPULARNIJI Komentari