Poslednjih godina sve više postaje popularan zdrav životni stil, koji na prvom mestu podrazumeva određene izmene u ishrani, u čemu naravno nema ničeg lošeg - naprotiv. Međutim, problem nastaje kada neko ko nije stručno edukovan i obavešten, što smo svi mi "obični smrtnici" , počne striktno da se pridržava hiljadu i jednog pravila koje kaže ovo sme, a ono ne sme, ili ovo je zdravo, a to drugo nikako nije. I dok tu ima i korisnih inforrmacija, ujedno ima i onih netačnih, te se ovoj zanimljivoj temi treba posebno posvetiti.
Stoga vam u nastavku predstavljamo neke od popularnih mitova o hrani u koje mnogi veruju. Proverite da li ste i vi možda među njima.
NE PROPUSTITE: Saveti za pripremu mesa zlata vredni - kulinarski trikovi
Ako konzumiramo kafu uveče, nećemo moći da spavamo
Iako ova tvrdnja ne mora biti netačna, preciznije bi bilo da kažemo da je stilumativni uticaj kofeina sasvim individualan, odnosno u vezi sa genom CYP1A2, koji je odgovoran za metabolizam kofeina. On proizvodi enzime koji se dalje dele u tri grupe: visoko, regularno i nisko osetljivi na kofein.
Uglavnom većina pripada srednjoj grupi, kod kojih je dovoljno da se konzumacija kafe izbegava nakon 6 popodne. Međutim, oni koji su visoko osetljivi na kofein mogu iskusiti insomniju i kad piju kafu ujutru, dok oni koji pripadaju trećoj grupi mogu zaspati gotovo odmah nakon što su uživali u šoljici omiljenog napitka.
Kuhinjska so je smrt za organizam i treba je zameniti
Često ćemo naići na savete u okviru zdrave ishrane da običnu so treba zameniti morskom, himalajskom i sl. Međutim, kako nutricionisti ističu, razlika je zapravo neznatna, i generalno ne treba konzumirati previše slanu hranu.
Ali, ne treba zaboraviti ni drugu stranu medalje, so sadrži jod, i to najviše je jodirana kuhinjska, a po podacima Svetske zdravstvene organizacije, čak trećina stanovništa u svetu konzumira nedovoljno joda. Setimo se koliko je on važan za rad štitne žlezde, koja je regulator svih procesa u organizmu.
Crveno meso je u direktnoj vezi sa pojavom kancera debelog creva
Iako se crveno meso generalno ne preporučuje u redovnoj ishrani, prema određenim istraživanjima se smatra da se ono klasifikuje u 2A grupu - kao verovatno kancerogeno po ljude, na temelju limitiranih podataka. Ipak, ne treba konzumirati više od 70 g crvenog mesa dnevno, a industrijske prerađevine treba u potpunosti izbaciti.
Kvasac nije prirodan
Svi volimo da jedemo dizano testo,a stalno slušamo da je kvasac je baš zdrav i da je veštački produkt. Zapravo, nije tako, već je Saccharomyces cerevisiae prirodna vrsta koja nije kreirana od strane ljudi. Svakako, u industrijskoj proizvodnji se dodaju određene hemikalije, a fermentacija se dešava isključivo zahvaljujući prirodnim odlikama kvasca.
Med ne sme da se zagreva
U medu je sadržan Hydroxymethylfurfura, koji se oslobađa zagrevanjem, i za koji postoje tvrdnje da može biti štetan po zdravlje. Međutim, treba uzeti u obzir da je ova supstanca i te kako prisutna i u drugim namirnicama, i to u većim količinama nego u medu, pa opet nije ugrožavajuća po zdravlje. Štaviše, 30 g HMF supstance je bezbedno na dnevnom nivou, a to su količine meda koje svakako ne bismo mogli da pojedemo.
Majonez je holesterol bomba
Uvreženo je mišljenje da je majonez nepoželjan u ishrani jer su njegov glavni sastojak jaja, za koje se verovalo da nisu dobra za nivo holesterola u krvi. To je zapravo zabluda, jer jaja imaju pozitivan uticaj na dobar holesterol u krvi, koji je i te kako poželjan.
Ono što je više sporno jeste prisustvo emulgatora, pa je možda najbolja varijanta domaćeg majoneza.
Pileća kožica je nezdrava
O pilećoj kožici se govori kao o takođe najvećem izvoru masti i holesterola, a retko ko pominje da se u ovoj kožici zapravo nalaze one dobre nezasićene masne kiseline, što znači da se njihovom konzumacijom snižava loš, a podiže dobar holesterol.
NE PROPUSTITE: Fantastični trikovi za čuvanje i pripemu voća i povrća
Da li ste i vi verovali u neki od ovih mitova?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari