foto: mirror.co.uk
Sa svih strana smo izbombardovani raznim studijama o tome šta je zdravo, šta smemo, a šte nikako da jedemo, šta nas goji, šta je dobro ako hoćemo da smršamo...
I u moru tih tvrdnji počeli smo da se gubimo i da verujemo u neke zabrane kada je ishrana u pitanju koje su apsolutno pogrešne!
Neka već uveliko uvrežena mišljenja o zdravoj ishrani su nas uvukla u zablude koje nas dele od namirncia koje su zaista dobre za naš organizam, a da to i ne znamo.
Naša saradnica Anita Alterov - nutricionista - vam otkriva 3 najveće zablude o zdravoj ishrani u kojima verovatno i vi živite!
Jaja i holesterol - Dugo vremena se mislilo da jaja, odnosno žumance, stvaraju holesterol i utiču na pojavu kardio-vaskularnih oboljenja. Njihova upotreba se ograničavala na tri do četiri nedeljno, novija istraživanja dokazuju da jaja ne izazivaju povećanje holesterola u krvi i smatraju se jednom vrlo kvalitetnom namirnicom, jer je odličan izvor proteina,i dugo drži sitost, do nekoliko sati Kao takva smatraju se odličnom namirnicom u držanju dijeta. Osim toga, žumance je odličan izvor nekih vitamina i minerala kao što su vitamini D, A, E, K, B6, B12, minerala poput kalcijuma, cinka, gvožđa, magnezijuma, selena, fosfora… Hranljiva vrednost jaja je velika, slobodno ih konzumirajte, samo obratite pažnju na način pripreme - kuvana, pečena sa povrćem, a nikako pržena u dubokoj masnoći, i naravno poželjno je da budu domaća.
foto: enkivillage.com
Hleb - Da li je hleb danas zaista toliko štetan i da li ga treba potpuno izbaciti iz ishrane? Beli, običan ili polubeli, crni iz prodavnice svakako da, jer su ti hlebovi puni skroba, vrlo često ofarbani bojama, što se može videti čim ga presečete. Danas mnogima smeta i gluten, protein iz brašna, koji se ponaša kao lepak i slepljuje resice creva i na taj način ometa varenje, sprečava apsorpciju hranljivih materija i smatra se uzrokom mnogih bolesti. Ukoliko imate problema sa glutenom onda izbacite iz ishrane samo glutenske hlebove. ali i ostale proizvode koji ga sadrže. U glutenske žitarice spadaju pšenica, ovas, raž, ječam. Žitarice koje ga ne sadrže su spelta, pirinač, proso, heljda, kukuruz. Od njih možete praviti veoma lepe hlebove ili pite uz dodatak raznih semenki i jezgrastog voća. Ti hlebovi su veoma zdravi i obezbeđuju dovoljno vitamina B grupe, zatim minerala i biljnih vlakana koja su jako bitna za čišćenje creva i izbacivanje toksina. Ovakvi hlebovi se posebno preporučuju deci, trudnicama, sportistima i starijim licima, a mogu se koristiti i u dijetama, umereno, jer imaju dosta kalorija. ali i veliku hranljivu vrednost. pa se preporučuju manje količine hleba.
foto: nerilsk.host22.com
Leguminoze u dijetama - Mnogi izbacuju leguminoze iz ishrane u procesu mršavljenja. Tu spadaju grašak, boranija, pasulj, sočivo, soja, leblebija, bob… Leguminoze su odličan izvor biljnih vlakana, koje sa vodom stvaraju gel i pokreću crevni sadržaj. Osim toga odličan su izvor mnogih minerala poput kalijuma, gvožđa, fosfora, cinka, magnezijuma, kalcijuma i vitamina B kompleksa.
Pravilna priprema je jako važna, leguminoze treba potapati u mlaku vodu par sati ili u hladnu vodu preko noći, dobro ih oprati pre i posle potapanja, i ispirati tokom kuvanja. Što se duže potapaju, manje se kuvaju. Količina vode je 3-4 puta veća od količine zrna. Ovako pravilnom pripremom smanjuje se sadržaj fitinske kiselina koja se nalazi u leguminozama, i vrlo lako gradi fitate, koji vezuju važne minerale poput kalcijuma, gvožđa, magnezijuma i smanjuje njihovu apsorpciju. Ako ih pravilno pripremate onda ih bez brige uključite u ishranu, čak i u dijete, bar jednom nedeljno.
foto: rosannadavisonnutrition.com
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
NAJPOPULARNIJI Komentari