Uskoro počinje Božićni post koji traje 40 dana - od 28. novembra do 6. januara. U vreme posta iz ishrane se isključuju namirnice životinjskog porekla: meso, mleko i jaja, kao i njihovi proizvodi.
U jelovniku su zastupljene žitarice, voće, povrće i riba. Ishrana je za vreme posta dosta jednolična i bazira se na belom hlebu, pecivima, testeninama, industrijskim slatkišima, kojih danas ima u velikoj ponudi, “light“ proizvodima kao što su razni margarini, majonezi, namazi, prelivi, koji su puni nezdravih masti, aditiva, a uz to su još i kalorični.
Kako bi za vreme posta očistili svoj organizam od toksina, odmorili organe, a da pritom sačuvate svoje zdravlje i ne dobijete koji kilogram više poslušajte savete naše saradnice Anite Alterov - nutricioniste.
1. Pripremite se za promenu načina ishrane tako što ćete nedelju dana ranije smanjiti unos namirnica životinjskog porekla. Takođe,kad završavate post ne prelazite naglo na jaku i masnu hranu, već postepeno uvodite manje masna mesa kao što je piletina i ćuretina
2. Unosite što više tečnosti, najmanje 2 litre dnevno, prvenstveno u vidu vode, zatim čajeva, prirodnih sokova, čorbica.
3. Post ne treba shvatiti kao dijetu ili gladovanje, već kao drugačiji način ishrane. Vodite računa da obroci budu redovni i raznovrsni, kako bi zadovoljili sve potrebe u hranljivim materijama. Trebalo bi da imate 4-5 obroka dnevno, 3 glavna (doručak, ručak i večera) i 1 do 2 užine.
4. Izbegavajte beli hleb, testenine i razna peciva, već ih zamenite proizvodima od raznih integralnih brašna (ražano, ovseno, heljdino, speltino…) Za doručak možete uzimati razne pahuljice sa voćem, pite ili hleb od pomenutih tipova brašna koje ćete dodatno obogatiti mekinjama, klicama ili semenkama.
5. Voće konzumirajte svakodnevno, pojedinačno, u vidu salata ili ceđenih sokova, kako bi organizmu obezbedili dovoljno vitamina i minerala. Jezgrasto voće je bogato zdravim mastima, pa ga možete dodati u salatu kako bi energetski pojačali obrok.
6. Povrće se preporučuje što više u ishrani, zbog obilja vitamina i minerala, enzima, biljnih vlakana…Odlični su sokovi od povrća u kombinaciji sa voćem, zatim sveže salate, kao samostalni obrok ili uz neko drugo jelo. Izbegavajte krompir, a svakodnevno konzumirajte po jedan obrok od mahunarki (pasulj, sočivo, grašak, boranija). Ove namirnice su bogate proteinima i biljnim vlaknima, koja ubrzavaju rad organa za varenje i regulišu stolicu.
Kao dobar izvor proteina i kao zamenu za meso uzimati pečurke.
7. Ribu treba jesti najmanje 2 puta nedeljno, bogata je proteinima, vitaminom D i vitaminima B grupe, kao i omega 3 masnim kiselinama. U manjoj meri uzimajte morske plodove, jer imaju veću energetsku vrednost.
8. Ulja kao što su maslinovo, laneno, bundevino, susamovo su bogata omega masnim kiselinama, povoljno deluju na sve organe, pa je poželjno da budu deo svakodnevene ishrane, naročito za vreme posta. Koristite ih kao dodatak salatama ili gotovim jelima, bez termičke obrade.
Ukoliko pravilno kombinujete namirnice i jedete raznovrsnu hranu vrlo brzo ćete osetiti promene na sebi, bićete puni energije, boljeg raspoloženja, a i izgled vaše kože i kose ce biti znatno poboljšan. Inace, post se ne preporučuje deci, trudnicama, dojiljama, starijim osobama, a onima sa zdravstvenim problemima se savetuju konsultacije sa lekarom ili nutricionistom.
Možete vi to same!
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
NAJPOPULARNIJI Komentari