Redovna fizička aktivnost se pre svega preporučuje kao deo zdravog životnog stila, i navika je koja utiče na to da se osećamo bolje, ali i da bolje izgledamo. Vežbanje je posebno važno za one koji muče muku sa kilogramima viška i žele da smršaju, jer dodatno ubrzava metabolizam i podstiče proces mršavljenja. Ipak, ponekad iako treniramo redovno - barem 4 puta nedeljno, stvari se ne odvijaju baš onako kako bismo želeli. To znači da u nečemu grešimo, a da toga nismo ni svesni.
A koje su to najčešće greške tokom treninga zbog kojih izostaju rezultati po savetima profesionalnih trenera, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: 10-minutni trening za ekspresno sagorevanje kalorija
Kao što je nedovoljan broj treninga loša strategija jer se tako nikad ne postiže dovoljna forma, a mišići ne ojačaju dodatno kako bi organizam sagorevao veći broj kalorija, i sto tako, na primer, i preteran broj treninga bez dana odmora isto tako ne vodi ka postizanju željenog cilja. To je samo jedan od mogućih greški tokom treninga, a evo i ostalih na koje treba da obratite pažnju, kako biste postizali što bolje rezultate ne samo u pogledu mršavljenja, već i zatezanja i oblikovanja tela.
Nedostatak plana u treniranju
Na prvom mestu nikad ne treba trenirati napamet. Na primer, mnogi misle da je dovoljno ukoliko tokom nedelju dana 5 dana istrče određenu kilometražu. Međutim, tako se neće postići nikakav efekat, pre svega zato što kardio trening samo po sebi nije dovoljan, i mora da se kombinuje sa vežbama snage.
Insistiranje na kadio treningu znači da se mišići tela previše troše, a ne radi se u isto vreme na tome da ojačaju, te se samim tim ne ubrzava metabolizam i ne dolazi do veće potrošnje kalorija i topljenja masnih naslaga.
Zato je važno unapred imati plan vežbanja. Na primer, ukoliko u nedelji dana trenirate 5 puta, 2 puta možete da praktikujete kardio trening, dok 3 puta možete raspodeliti vežbe snage po određenim grupama mišića - donji ili gornji delovi tela, dinamičke i statičke vežbe itd. U svakom slučaju, važno je da u svakom momentu imate plan.
Uvek isti intezitet treninga
Još jedna važna stavka kod vežbanja i tipična greška. Da pojasnimo na primeru - ustanovili smo da možemo da istrčimo pola sata u kontinuitetu određenom brzinom bez problema ili da možemo da uradio 3 serije po 20 čučnjeva sa tegovima, te se uvek i držite tog inteziteta. Na taj način vi uvek prelazite iste razdaljine ili radite isti broji vežbi, iz treninga u trening, i svom telu ne postavljate nikakav novi izazov. Ono se naravno navikne na taj tempo i trening vremenom prestaje da bude napor. Upravo to je ono što je pogrešno.
Vi uvek morate postepeno da podižete intezitet i ciljeve vežbanja, jer to je jedini način da telo sagori dodatne kalorije kako bi se ostvario zacrtan cilj. U prevodu, to znači da se na taj način jedino i tope masne naslage.
Pogrešno izvođenje vežbi
Svakako, podrazumeva se da vežbe treba da izvodite pravilno, pre svega kako biste izbegli eventualne povrede, a potom i kako bi trening dao željeni rezultat. Ukoliko ste početnik u vežbanju ili jednostavno mislite da ne trenirate pravilno, najbolje je da barem u početku potražite pomoć profesionalnog trenera.
Nedovoljan ili prevelik broj treninga
Ovo smo već pomenuli na početku. Nedovoljan broj treninga znači da se telu ne postavlja novi izazov, što smo takođe već objasnili, a prevelik broj treninga će biti kontraproduktivan, jer dovodi do preteranog zamora. Mišići koji nemaju mogućnost da se odmore i "restartuju" nemaju ni potrebnu snagu za sagorevanjem kalorija. Takođe, da ne pominjemo i povećan rizik od povreda.
U svakom slučaju, kako profesionalni treneri preporučuju, 5 dana treninga u okviru nedelju dana je najbolja mera.
NE PROPUSTITE: Najbolje vežbe za skidanje sala sa leđa
Sada znate šta treba da ispravite kako bi vaš trening imao maksimalan učinak.
NAJPOPULARNIJI Komentari