Pojedina istraživanja koja su u svetu sprovođena tokom poslednjih godina pokazala su da čak 40 % pripadnica nežnijeg pola različite starosne dobi ima potpuno pogrešna saznanja koja se odnose na njihovo zdravlje. Smatra se da je ovakvo stanje posledica vrlo rasporstranjenih i uvreženih zabluda u pogledu pojedinih aspekata našeg zdravlja, odnosno funkcionisanja organizma. Najčešće su one koje se odnose na rerpoduktivno zdravlje, predmenstrualni sindrom, korišćenje kontraceptivnih pilula, ali i mnoge druge. U svakom slučaju, predlažemo da nastavite sa čitanjem teksta, i da se u njegovom produžetku podrobnije informišete o ovoj temi.
Saznjate sve o najčešćim mitovima o zdravlju žene koji mogu imati ozbiljne posledice.
NE PROPUSTITE: Pouzdani znaci hormonskog poremećaja - vreme za alarm
Kontraceptivne pilule nemaju nikakva neželjena dejstva
Istina je da se kontraceptivne pilule prepisuju u određenim slučajevima, kao što je regulisanje neredovnog ciklusa, problemi sa kožom i sl, ali to i dalje ne znači da one ne mogu imati neželjena dejstva, a pogotovo ne da ih možete uzimati na svoju ruku.
Ukoliko se neželjena dejstva javljaju, najčešće su u pitanju mučnina, promene raspoloženja, glavobolje, a ređe one ozbiljnije kao visok pritisak, gubitak svesti i sl, kada je neophodno da se javite lekaru.
U svakom slučaju, najbolje je da se pre njihovog uzimanja savetujete sa doktorom, kako bi vam odredio one koje vama najviše odgovaraju, i kako biste izbegli pomenuta stanja.
Žena ne može da zatrudni u periodu neposredno nakon korišćenja pilula
Sve je više uvreženo mišljenje da kontraceptivne pilule imaju određeno produženo dejstvo, odnosno da u je u neposrednom periodu nakon što se prestane sa njihovim uzimanjem nemoguće zatrudneti.
Istraživanja kažu drugačije - da je čak 20 % od ispitanih žena, koje nisu imale problem sa plodnošću, zatrudnelo u prvom mesecu. Štaviše, postoji mogućnost trudnoće i tokom uzimanja pilula, naravno u malom procentu - 2 do 3 žene na njih 100.
Infekcije su uglavnom posledica loše higijene
Kada su ženski reproduktivni organi u pitanju, postoji prirodni mehanizam "ubijanja" bakterija, koji je u vezi sa ph vrednošću, koji biva narušen onda kada ph odstupa od normalnih vrednosti. To vodi ka umnožavanju bakterija, odnosno ka infekcijama sa neprijatnim propratnim simptomima.
Ono što želimo da kažemo jeste da je posledica ovog poremećaja ph vrednosti često upotreba neadekvatnih sapuna i gelova za ličnu higijenu, koji su suviše jaki. Birajte one koji su ph neutralni.
Druga trudnoća je ista kao i prva
Prirodno je da žena koja je po drugi put trudna koristi saznanja iz prve trudnoće, baš kao i lekari u okviru pregleda. Ipak, to ne znači da će se druga trudnoća odvijati po obrascu prve, naprotiv - može biti potpuno drugačija. Pravilo ne postoji, i u pitanju je potpuno individualna stvar.
Pobačaji su retki
Nažalost, podaci govore drugačije, tj. da se čak oko 17 % trudnoća okonča pobačajem. Stoga su redovni pregledi po savetu ginekologa tokom drugog stanja neophodni.
Menstrualni bolovi nestaju nakon porođaja
Definitivno mit. Sam porođaj nema direktan uticaj na intezitet menstrualnih bolova u periodu nakon istog. To je potpuno individualna stvar, koja varira od žene do žene.
PMS ne postoji?
Skoro da ne postoji pripadnica lepšeg pola koja ne pominje PMS kao razlog svog drugačijeg ponašanja tj. razdražljivosti. Ono što je interesantno jeste da naučna istraživanja govore suprotno, odnosno da nisu primećene hormonalne promene u tom periodu ciklusa koje bi bile direktan uzrok pomenutih stanja.
Mlada koža bolje podnosi sunce
Zabluda! UV zračenje je podjednako opasno za bilo koje starosno doba, prouzrokuje ne samo prevremeno starenje, već i moguće kancerogene promene na koži.
Stoga, da ponovimo još jednom - što manje se izlažite suncu, i koristite zaštitu!
NE PROPUSTITE: Fantastične meotode za detoks organizma
Sigurni smo da su vam ova saznanja pomogla da razlikujete mit od istine, u pogledu zdravlja i funkcionisanja vašeg organizma, odnosno pojedinih njegovih segmenata.
Foto izvor: brightside.me
Naslovna foto: theprayingwoman.com
NAJPOPULARNIJI Komentari