Već smo pisali na temu vežbi koje se izvode pomoću tegova, odnosno o tome koliko su za postizanje željenih rezultata važni treninzi snage, koji jačaju naše mišiće. Dakle, samo kardio nije dovoljan - metabolizam se ubrzava, a samim tim se i sagoreva veći broj kalorija, ukoliko se dovoljno osnaže mišići našeg tela, što se postiže isključivo vežbama sa opterećenjem. Naravno, bitno je da se ove vežbe izvode pravilno, što je ujedno i tema našeg teksta.
U nastavku saznajte koji su znaci signal da pogrešno izvodite vežbe sa tegovima.
NE PROPUSTITE: Do zategnutog tela za samo 4 nedelje i 10 minuta dnevno
Za sve pripadnice lepšeg pola je od izuzetnog značaja da uvrste ovaj tip vežbi u svoju rutinu treninga, jer doprinose jačanju celokupnog koštanog sistrema, što kasnije u životu znatno smanjuje rizik od nastanka nekih tipičnih oboljenja, poput osteoporoze.
Kako biste vežbali pravilno, skrenućemo vam pažnju na najčešće greške do kojih dolazi prilikom izvođenja vežbi sa opterećenjem:
Suviše lako ili suviše teško radite ponavljanja
Foto: sporkonseyi.com
Oba slučaja su pokazatelj da je potrebno nešto da promenite u izvođenju vežbe. Ukoliko nakon zacrtanog broja ponavljanja osećate toliki umor da jedva možete da odložite tegove, to znači da ste se isforsirali, kao i da je potrebno da smanjite broj ponavljanja ili težinu tegova.
Sa druge strane, ukoliko uradite 15-20 ponavljanja određene vežbe sa izuzetnom lakoćom, bez da ste se oznojili, onda je definitivno vreme da povećate broj ponavljanja, ili još bolje - da vežbu počnete da radite sa većim težinama, jer vašim mišićima je uvek potreban novi izazov.
Ne vodite računa o položaju tela
Foto: shutterstock.com
Od izuzetne je važnosti da vežbu sa tegovima izvodite pravilno, kako bi imala efekta, ali i da ne bi došlo do eventualnih povreda. Preporuka je da uvek vežbate ispred ogledala kako biste mogli da iskontrolišete da li je vaše telo u pravilnom položaju, a ukoliko je potrebno, konsultujte se i sa trenerom.
Vrlo je moguće da vam se telo krivi usled veće težine tegova nego što možete da iskoordinirate u datom momentu, ili pak usled suviše lakih tegova koji ne pružaju dovoljan otpor telu i mišićima. Stoga, ako primetite da vam je položaj tela pogrešan, prvo pokušajte da napravite korekciju sa tegovima.
Skloni ste povredama
Foto: wstale.com
Ukoliko npr. uskoro posle povrede ramena, usledi i povreda leđa, kolena i sl, to znači da ste suviše opteretili svoje mišiće i zgobove. Ono o čemu bi u takvim situacijama trebalo da povedete računa jeste da smanjite opterećenje, ali svakako i inzezitet vežbanja, kako bi vaše telo uopšte imalo dovoljno vremena da se oporavi od povrede.
Takođe, proverite i da li vežbu izvodite pravilno, što se nadovezuje na prethodni odeljak našeg teksta.
NE PROPUSTITE: 8 vežbi koje sagorevaju 200 kalorija za manje od tri minuta
Uz sva ova saznanja, vaši treninzi snage će sigurno biti delotvorniji i kvalitetniji!
Naslovna foto: watchfit.com
NAJPOPULARNIJI Komentari