Za one koji su zaljubljenici u trčanje, znaju koliko je to jedna doživotna veza i koliko zadovoljstva proizilazi iz ove fizičke aktivnosti za onoga ko je redovono praktikuje. Naravno, bilo koja vrste sporta i vežbanja je preporučljiva i svima neophodna za celokupno zdravlje organizma, ali oni koji vole da trče, u ovom vidu ne samo rekreacije, već i velike posvećenosti pronalaze dublji smisao i povezanost - sa sobom, svojim telom, duhom, sportom, prirodom. Stoga za sve pripadnice nežnijeg pola koja su se pronašle u ovom opisu, poprilično problematičan može biti period trudnoće kada se postavlja pitanje da li i dalje mogu da nastave da trče, a da to bude bezbedno po bebu. Mišljenja su različita, uglavnom oprečna, i, uostalom, ne postoji univerzalni odogovor, jer on uvek zavisi od specifičnosti svake trudnoće ponaosob, ali mi smo se ipak potrudili da pomognemo onim budućim mamama koje su se suočile sa ovom dilemom da dođu do njenog konačnog razrešenja.
U nastavku saznajte sve o tome da li je trčanje dozvoljeno tokom trudnoće.
NE PROPUSTITE: Bolji san, lakše varenje, zadovoljna beba - rešenje: IAIM masaža
Pod pretpostavkom da je sa trudnoćom buduće mame sve u redu, što jedino njen lekar može sa sigurnošću ustanoviti, trčanje, odnosno džogiranje tokom trudnoće je zapravo preporučljivo, i sa sobom nosi brojne benefite. Dokazano je da su žene koje su džogirale tokom trudnoće imale mnogo manji, skoro neznatan, problem sa viškom kilograma, kao i da su se znatno lakše i brže porodile. Ovo je dobra vest za sve zaljubljenice u ovu fizičku aktivnost koje su u drugom stanju ili planiraju trudnoću, ali i dalje ne znači da treba da je uzmu zdravo za gotovo - naravno, potrebno je svemu pristupiti sa oprezom, uz adekvatne konsultacije i svakako smanjen intezitet trčanja u odnosu na ranije.
Foto: vix.com
U slučaju da želite da nastavite sa trčanjem dok ste u drugom stanju, ovo su koraci koje treba da preduzmete:
1. Prvo što treba da uradite jeste da se konsultujete sa svojim akušerom. U principu, ako je sa trudnoćom sve u redu i ako imate rutinu trčanja, džogiranje u trudnoći ne bi trebalo da predstavlja problem. Međutim, ukoliko planirate tek u trudnoći da počnete da praktikujete ovu fizičku aktivnost, to baš i nije preporučljivo.
2. Vodite računa da tokom trčanja nosite kvalitetan sportski grudnjak, jer će vaše grudi biti posebno osetljive.
3. Odredite sebi kraću rutu za trčanje i trčite znatno sporijim tempom, odnosno neka to bude lagani džoging - ne zaboravite da nosite dodatnu težinu, kao i da su vaši zglobovi opterećeni i da otiču. Naročito izbegavajte da trčite po ekstremnim vremenskim prilikama, posebno po visokim temperaturama i kada je vioska vlažnost vazduha.
4. Sve vreme dok džogirate, na svakih 5 minuta unesite po malo tečnosti - dehidratacija organizma može da dovede do kontrakcija.
5. Tokom trčanja, obavezno nanesite zaštitu od UV zračenja.
Foto: babycenter.com
6. Ukoliko džogirate tokom drugog, a naročito tokom trećeg tromesečja, bilo bi dobro da zaštitite svoj trudnički stomak specijalnim pojasom - tako ćete se osećati i udobnije i sigurnije.
7. Ukoliko primetite da se previše umarate, ako vam otiču zgobovi, i ne osećate se energizovano nakon trčanja kao ranije - onda treba da prestanete sa tom fizičkom aktivnošću, jer vam očigledno više ne prija.
8. Simptomi koji su alarm da obavezno morate prestati sa trčanjem su: pritisak u grudima, krvarenje, kontrakcije, vrtoglavica.
9. Naposletku, ako vam je ginekolog savetovao da ne trčite, nemojte se nipošto oglušiti o njegov savet. Postoje i drugi načini da tokom trudnoće ostanete u formi.
Sve su ovo veoma bitni saveti i saznanja koje treba da imate u vidu ako planirate da nastavite sa trčanjem tokom trudnoće.
Naslovna foto: activekids.com
NAJPOPULARNIJI Komentari