Ishrana obogaćena belim lukom ima pozitivan efekat na zdravlje - to svi znamo. Kad god je sezona gripa, kad nam imunitet nije sjajan i fali nam vitamina, saveti stižu sa svih strana: jedi belog luka! Jedine negatvine karakteristike belog luka su jak ukus i miris, koji nas prate danima nakon što ga unesemo u organizam. Pored ove neprijatnosti, beli luk je namirnica koju mnogi teško vare, pa izaziva tegobe iako je neverovatno zdrav. Pronašli smo najbolji način da iskoristite beli luk - stavite ga pod jastuk!
NE PROPUSTITE: Jednostavne i prirodne metode kako da snizite pritisak
Lako prepoznajemo aromu belog luka - jelima daje posebnu notu pikantnosti. Pored posebnog mirisa i ukusa, beli luk karakterišu i brojna pozitivna svojstva. Beli luk sadrži važne proteine, minerale i vitamine, magnezijum, kalijum i natrijum. Redovna konzumacija belog luka, reguliše kardiovaskularni sistem i utiče na metaboličke poremećaje, kao što je dijabetes. Beli luk se smatra i prirodnim antibiotikom, može se koristiti protiv upala i za tretman infekcija. I tu nije kraj - beli luk je i antioksidans i eliksir mladosti.
Međutim, da bismo iskusili sve pozitivne efekte belog luka, neophodno je da ga unesemo u organizam. Tu ponekad nailazimo na začkoljice: miris belog luka je vrlo intenzivan, pa se zadržava u telu i danima nakon konzumiranja. Miris je prilično teško zamaskirati, pa nam obrok s belim lukom može izazvati brojne neprijatnosti. Pored toga, ova namirnica često izaziva i probavne smetnje. Navedene nepogodnosti ipak ne znače da bi od belog luka trebalo potpuno da odustanemo. Jednostavno, stavite beli luk pod jastuk i zaželite želju! Dobro, nije baš tako magično, ali je svakako toliko jednostavno. Evo šta će se desiti ako večeras stavite beli luk pod jastuk:
1. Bolje ćete disati
Alicin, koji se nalazi u belom luku i daje mu karakterističan miris, pomoći će vam da bolje i lakše dišete. Isparenja ove supstance pročišćavaju blokirane disajne puteve. Ako lakše dišete, lakše ćete i zaspati. Ukoliko metoda sa čenom belog luka ispod jastuka ipak ne daje rezultate, možete napraviti i "uradi sama" inhalator. Nekoliko čenova stavite u ključalu vodu i duboko udišite paru.
2. Prevencija bolesti
Stručnjaci kažu da već pomenut alicin utiče na dve grupe enzima, koje omogućavaju bakterijama da prežive u telu domaćina. Ovaj moćni antibiotik može da posluži u prevenciji, ali će skratiti i period bolovanja, ukoliko ste već gripozni. Dakle, beli luk pod jastuk ako ne želite da se razbolite ili ste već bolesni.
3. Bolje ćete spavati
Beli luk se smatra holističkim lekom protiv nesanice. Dokazano je da snažan miris belog luka pomaže da utonemo u dubok san, što je ključno za potpunu revitalizaciju.
4. Oteraćete dosadne insekte
Pauci, bubašvabe, mravi, komarci... Svi su oni nepoželjno društvo kada pokušavamo da zaspimo. Dobra vest je da je beli luk prirodni neprijatelj insekata. Supstance koje sadrži su toksične za sve insekte, pa ga bubice zaobilaze u širokom luku. Budući da zaobilaze beli luk, zaobilaziće i vas ukoliko čen stavite pod jastuk. Suprotno uvreženom verovanju, ishrana bogata belim lukom ipak neće oterati dosadne komarce.
Ipak, vodite računa da beli luk može biti otrovan za vaše kućne ljubimce. Psi i mačke ne bi trebalo da njuškaju i grickaju ovu lukovicu. Zato vam predlažemo da ujutru bacite čen koji ste stavili pod jastuk i zamenite ga novim pred spavanje. Uostalom, što je luk svežiji, daće i bolji efekat. Takođe vam savetujemo da čen stavite u posebnu jastučnicu, maramicu ili krpu i onda pod jastuk. Na taj način ćete izbeći fleke, kao i suviše intenzivan miris.
NE PROPUSTITE: Manjak joda u organizmu - simptomi koje ne smete da ignorišete
Beli luk je fantastičan dar prirode - bilo da ga jedete, udišete ili stavljate pod jastuk. Isprobajte ovu zanimljivu metodu: nemate šta da izgubite, a mnogo toga dobijate. Beli luk u ishrani pojačajte belikm lukom pod jastukom i budite zdravi i odmorni.
NAJPOPULARNIJI Komentari