Svako ko je iskusio besane noći kada san satima ne dolazi na oči, zna koliko ovo može da bude iscrpljujuće. Štaviše, ne radi se o nimalo retkom problemu, s obzirom na to da statistika kaže da čak 30 % svetske populacije pati od sekundarne insomnije. Šta to znači? Sekundarna insomnia podrazumeva da je problem sa snom posledica anksioznih osećanja kojih ne možemo da se oslobodimo tokom noći, odnosno ono kad nam mozak radi kao da smo budni, i kada nastavi da nas brine sve ono što nas brine i na javi. Ipak, postoje mehanizmi kako da se protiv toga borimo, i da koliko toliko tokom noći sebi obezbedimo dovoljno sati sna.
A koji su to mehanizmi koji će vam pomoći da zaspite iako imate problem sa nesanicom, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako sve ljubljenje utiče na naše raspoloženje - reč nauke
Tehnika 10 sekundi
U pitanju je tzv. vojnička metoda kako zaspati u rekordnom roku. Treba da sledite sledeće korake:
1. Zatvorite oči i pokušajte da opustite telo tako što ćete duboko disati.
2. Lezite na jedan bok, a ruke i ramena opustite maksimalno ka dole.
3. Potom opustite i ostale mišiće svog tela, i pokušajte da "ispraznite um". Sve vreme duboko i polako dišete.
4. Ovako treba da se ponašate 10-ak sekundi, i da ponovite strategiju nekoliko puta, kako biste na kraju zaspali.
Kako kažu, cela ova vežba koja pomaže da zaspimo ne bi trebalo da traje duže od 120 sekundi, što znači da bi trebalo da bude dovoljno da 10 puta ponovimo strategiju.
Progresivno opuštanje mišića
Neki ovaj metod zovu i "dubinsko" opuštanje mišića. Naime, tehniku je izumeo Edmund Jacobson, i to tokom 30-tih godina 20. veka, a zasniva se na naizmeničnim tenzijama i opuštanju mišića. On smatra da određena fizička relaksacija vodi ka opuštanju uma. Treba da radite sledeće:
1. Stegnite ruke čvrsto na 5 sekundi, pa ih maksimalno pustite tokom sledećih 10.
2. Prelazite na čelo - isto učinite i sa ovim mišićima.
3. Stegnite oči i obraze, pa opustite.
4. Stegnite usta, pa opustite.
5. Naposletku su ostali mišići vrata na koje treba da primenite isti mehanizam.
Paradoks mehanizam
Otkud ovaj naziv? Tačnije, u originalu pričamo o Paradoxical Intention for Insomnia, metod koji se zasniva na pravilima obrnute psihologije, a odnosi na one koji su umorni, a ne mogu da zaspu. Prema ovoj teoriji, oni sve vreme treba da ponavljaju sebi "nemoj da spavaš", što pomera fokus sa frustracije što ne možemo da zaspimo, i tako smanjuje tenziju i anksioznost, a navodno jedini cilj postaje da ostanemo budni. Poenta je da se organizam oslobodi prethodne napetosti i da pređe na mehaničko ponavljanje koje će ga zapravo uspavati, jer ne stvara tenziju!
Mehanizma hlađenja
Kada zaspimo, melatonin spušta našu telesnu temperaturu. Nekad nam je teško da zaspimo, jer ne dolazi do smanjenja te temperature usled nesanice. Zato pokušajte da provetrite i ohladite prostoriju, obučete laganiju pidžamu, popijete čau hladne vode, kako biste simulirali uslove sna.
NE PROPUSTITE: Da li je ljubavna veza garancija za sreću - reč nauke
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari