Ukoliko su vam se nekad na peti ili između prstiju pojavile kurje oči, sigurno ste svesni bola i neprijatnosti koje mogu da izazovu. Iako nije reč o ozbiljnom oboljenju kože, neprijatnost koju možete iskusiti čak i kada ste bosi, ponekad ume da iritira i oteža svakodnevne aktivnosti. Ipak, reč je o stanju koje je moguće tretirati. U nastavku, saznajte više o simptomima, uzrocima, prevenciji i tretmanu kurjeg oka.
NE PROPUSTITE: Kako da se rešite ispucale kože na petama - saveti u nezi
Kurje oko je upaljeno zadebljanje kože, koje se najčešće javlja na peti ili između prstiju. Ukoliko ste skloni pojavi žuljeva, a nosite neudobnu obuću, velika je verovatnoća da će vam se u nekom trenutku pojaviti i kurje oko. Kurje oči su uglavnom manje od klasičnih žuljeva, a karakteriše ih i uzdignuće u samom centru. Najčešće su bolna na dodir. Kurje oko je uglavnom bezopasno, ali ukoliko bolujete od dijabetesa, a primetite pojavu ovih bolnih kvržica, ipak se obratite lekaru. Moguće su komplikacije u vidu pojave čireva ispod slojeva kože.
Kurje oči zapravo nastaju kao rezultat trenja. Najčešći uzrok nastanka trenja je neudobna ili nepraktična obuća. Uzrok ponekad možete potražiti i u genetici - viši luk stopala izaziva dodatan pritisak na prste, pa samim tim i na osetljivu kožu koja se nalazi između prstiju. Kao što smo već napomenuli, dijabetes takođe može da bude jedan od krivaca za pojavu kurjih očiju, zbog oslabljene cirkulacije u stopalima. Ukoliko izbegavate čarape, pa cipele nosite na bosu nogu, rizikujete pojavu kurjeg oka, usled direktnog trenja. Ako stojite veći deo dana ili često nosite potpetice, dodatni pritisak može uticati na pojavu kurjih očiju.
Kurje oko može nastati na različitim delovima stopala (nekad čak i na šakama), a može biti tvrdo ili meko. Meki oblik se uglavnom pojavljuje između prstiju, a tvrdi na tabanima. Uzroci za pojavu mekog kurjeg oka su znoj i trenje, a za pojavu tvrdog uzrok je dodatan pritisak na određeni deo stopala. Ukoliko osećate bol prilikom nošenja obuće, uočavate hrapavu i žućkastu kožu na stopalima koja se peruta, a zadebljanja su bolna na dodir - verovatno imate problem sa kurjim okom.
Ako ste primetili navedene simptome, možete se obratiti podijatru. Stručnjak će vam dati najbolje savete za sve probleme vezane za stopala. Pomoć je moguća i u kućnim uslovima: u apoteci možete pronaći flastere protiv kurjih očiju. Uputstvo se nalazi na samom pakovanju, a za pomoć možete pitati i farmaceuta. Pripremite toplu kupku za svoja stopala. Topla voda će dati rezultate, jer će omekšati tvrdu kožu. Nakon kupke, kožu možete negovati losionima i hidratantnim kremama. Ukoliko odlučite da tvrdu kožu uklonite kamenom ili posebnim četkama, budite oprezni. Ukoliko je bol jaka, verovatno je reč o upalnom procesu, pa odmah prekinite tretman. Možete napraviti i posebnu kupku od sode bikarbone i limunovog soka. Nakon kupke namažite stopala hidratantnom kremom i navucite čarape - kako bi koža upila sve sastojke.
NE PROPUSTITE: Ravna stopala - simptomi, dijagnoza i efikasan tretman
Iako ćete verovatno doći u iskušenje da kurje oko iskopate, kako biste uklonili zadebljalu kožu i rešili se problema, savetujemo da tako drastične korake ipak prepustite stručnjaku. U nekim slučajevima, čak ni običan pedikir nije rešenje, nego bi se trebalo obratiti podijatru - specijalisti za stopala. Kurje oko najčešće nije simptom nekog ozbiljnijeg stanja, ali su saveti stručnjaka uvek najbolje što možete učiniti za zdravlje celog tela.
NAJPOPULARNIJI Komentari