Hormoni igraju ključnu ulogu u regulaciji gotovo svake funkcije u našem telu, od metabolizma i rasta do emocionalnog stanja. Hormonski disbalans može dovesti do niza problema sa zdravljem, uključujući gojaznost, dijabetes, depresiju i poremećaj rada štitne žlezde. Srećom, postoji moćan alat koji možete koristiti kako biste doveli hormone u balans - fizička aktivnost!
Vreme je da se pokrenete, u narednim redovima saznajte zašto!
NE PROPUSTITE: Pilates vežbe za jačanje gluteusnih mišića!
Prvo, da bolje razumemo kako fizička aktivnost može uticati na hormone, važno je shvatiti značaj hormonalnog balansa za naše zdravlje. Hormoni kao što su insulin, glukagon i leptin igraju ključnu ulogu u regulaciji nivoa šećera u krvi i metabolizmu masti.
Adrenalini i kortizol se luče kao odgovor na stres i igraju ulogu u regulaciji srčane aktivnosti, pritiska i nivoa šećera u krvi.
Hormoni poput estrogena i progesterona igraju ključnu ulogu u menstrualnom ciklusu i reproduktivnom zdravlju.
Hormoni rasta i tiroidni hormoni regulišu rast, razvoj i metabolizam tela.
Sa druge strane hormoni poput serotonina, dopamina i oksitocina utiču na naše emocionalno stanje i osećaj sreće.
Kada hormoni nisu u balansu, mogu se javiti različiti problemi sa zdravljem.
Najučestaliji problem sa kojim se susreću žene jeste insulinska rezistencija, koja na duže staze može dovesti telo do dijabetesa tipa 2. Poremećaj rada štitne žlezde kao i prekomerno stvaranje hormona stresa obaraju naš imunitet, čine da se osećamo anksiozno i na duže staze telo postoje podložno različitim bolestima.
Fizička aktivnost može imati snažan uticaj na hormonalni sistem. Jasno je da mi ne propagiramo fizičku aktivnost kao jedini način dovođenja hormona u balans, uvek se treba konsultovati sa stručnjakom. Međutim uz propisanu terapiju fizička aktivnost će znatno unaprediti vaše zdravlje!
Redovno vežbanje može pomoći u održavanju zdrave telesne mase i smanjiti rizika od gojaznosti, što može pozitivno uticati na hormonalni balans. Gojaznost je često povezana sa hormonskim problemima, uključujući insulinsku rezistenciju.
Fizička aktivnost može smanjiti nivo kortizola, hormona stresa. Redovno vežbanje pomaže telu da se bolje nosi sa stresom i smanjuje anksioznost i depresiju.
Ovo je odličo znati ako se svakodnevno susrećete sa izazovnim poslovnim situacijama, upravo vas trening može osloboditi stresa i omogućiti vam da se u drugoj polovini dana adekvatno odmorite.
Vežbanje može povećati osetljivost ćelija na insulin, što pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi i sprečava razvoj dijabetesa tipa 2.
Fizička aktivnost može pomoći u regulaciji hormona koji su odgovorni za menstrualni ciklus i reproduktivno zdravlje. Kod žena, vežbanje može smanjiti rizik od sindroma policističnih jajnika, stanja koje može dovesti do hormonskih disbalansa zato je važno da trening postane deo vaše nedeljne rutine.
Činjenica je da starimo, telo gubi mišićnu masu, a to može uticati na hormonalni balans. Vežbanje, posebno trening sa tegovima, može pomoći u očuvanju mišićne mase i nivoa hormona koji su povezani sa rastom i mišićnom funkcijom.
Tako da uvek imamo energije za dnevne aktivnosti i osećamo se dobro u svojoj koži.
Ovo je mali podstrek za vas da promenite svoje navike, jasno je da ne treba početi sa intenzivnim treninzma. Važno je biti istrajan jer je za sticanje novih navika potrebno do tri meseca, krenite od lagane šetnje da bi postepeno pronašli trening koji vam odgovara i koji čini da se osećate dobro u svojoj koži.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari