Bubuljice na leđima nisu samo estetski problem, mogu biti bolne i upaljene što nam stvara nelagodu. Jasno je da se svi u određenim vremenskim periodima susrećemo sa njima, pitali smo dermatologe zašto nastaju i kako se izboriti sa aknama na leđima.
Odgovor je u narednim redovima.
NE PROPUSTITE: Kućna anticelulit masaža koje daju rezultate!
Dermatolozi su nam jasno na samom početku istakli da je masna koža i prekomerno lučenje sebuma odgovorno za nastanak akni na leđima. Ovakve promene na koži često se javljaju tokom adolescencije i kod osoba koje se susreću sa velikom količinom stresa na dnevnom nivou.
Druga stvar koja podstiče znojenje, zadržavanje znoja pomešanog sa nečistoćama na našoj koži jeste uska odeća. Kako se znojimo, znoj se meša sa bakterijama i ulazi među pore kože stvarajući infekciju na leđima.
Generalno gledano pored uske garderobe i ne pamučnih materijala različiti deterdženti mogu biti zaslužni za nastanak bubuljica na leđima. Ukoliko koristite jak prašak za veš, on može iritirati kožu i podstaći nastanak bubuljica na leđima. Slično je i sa parfemima, proizvodima za negu kose i svim drugim kremama koje dolaze u dodir sa našom kožom. Zato je važno birati što neutralnije proizvode sa prirodnom osnovnom!
Hormonske promene, posebno tokom menstrualnog ciklusa, trudnoće ili puberteta, mogu uticati na lučenje sebuma i izazvati pojavu bubuljica. Međutim, na ove faktore ne možemo uticati zato je važno ostati staložen i negovati kožu na pravi način!
Kako lečiti bubuljice na leđima?
Prva pomoć kada nastaju bubuljice na leđima jeste tuširanje. Dermatolozi ističu kako se treba što češće tuširati, posebno nakon fizičke aktivnosti kako se čestice znoja ne bi zadržavale na koži.
Prilikom tuširanja koristite blage negujuće kupke i sapune, koji neće isušiti kožu i dodatno je iritirati.
Kreme koje sadrže salicilnu kiselinu mogu pomoći u otklanjanju mrtvih ćelija kože i sprečavanju začepljenja pora. Možete koristiti kreme za bubuljice ali je najbolje posetiti dermatologa kako bi na osnovu pregleda dobili adekvatan proizvod i kako ne bi lutali i trošili novac na različite kreme.
Nosite komotnu odeću koja dopušta koži da diše i smanjuje trenje. Pored toga, nemojte nanositi ulja i losione za telo na kožu koja je pod upalom, kako bi se regenerisala.
Prva pomoć kada su bubuljice već tu svakako je Flogocid, koji ima biljnu osnovu i koji možete naneti direktno na akne i sačekti da koža upije. On trenutno smiruje upalu ali ne može uvek biti trajno rešenje za vašu kožu.
Redovno korišćenje blagog pilinga može pomoći u uklanjanju mrtvih ćelija kože i sprečavanju začepljenja pora. Posebno ako imate masnu kožu sklonu upalama. Uraditi piling od šećera i meda, možete koristiti i kupovne pilinge ili gel za tuširanje sa česticama pilinga- umasirajte proizvod u kožu i nežno isperite mlakom vodom.
Biljni čajevi poput kamilice ili zelenog čaja mogu imati antiinflamatorna svojstva koja pomažu u smirivanju kože. Ukoliko je upala jaka možete se poslužiti obologama od čaja, koje će vam olakšati upalu sve dok ne odete na pregled kod deromatologa.
Ishrana bogata masnom i prerađenom hranom može uticati na kožu. Unosite dovoljno voća, povrća i proteina, naspavajte se i pokušajte da mislite pozitivno jer je stres jedan od glavnih okidača za poremećaj hormona i nastanak upala!
Ostanite istrajni!
NAJPOPULARNIJI Komentari