Često se govori o važnosti sna kao neizostavnog dela zdravog životnog stila, i bioritmu koji podrazumeva da ne idemo na spavanje odviše kasno - idealno je oko 11h uveče, ili barem do ponoći, kao i o tome da je 8 sati sna našem organizmu neophodno kako bi se zaista odmorio, regenerisao i kako bismo prikupili energiju za novi dan. Međutim, ono o čemu se ne govori tako često jeste da previše sna isto tako kao i nedovoljno sna može loše uticati na nas odnosno na naše zdravlje, i da o tome takođe treba povesti računa.
A kako se to sve previše sna može negativno odraziti na organizam i zdravlje, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Popularni mitovi o hrani u koje mnogi veruju
Problemi sa težinom
Više različitih studija je pokazalo da kako premalo sati sna, isto tako i previše sna, što podrazumeva više od 8 sati sna dnevno, naročito ako je to više od 10 sati, podjednako utiče na razvoj dijabetesa, kao i na pojavu gojaznosti.
To se uglavnom objašnjava time što tako skraćujemo vreme za fizičku aktivnost koja je našem organizmu i te kako potrebna. i ujedno nemamo ni volje za istom, jer smo prekasno ustali, te to zasigurno utiče na razvoj pomenutih rizika.
Depresivna stanja
Takođe je dokazano i da su i različita depresivna stanja - od onih prolaznih do težih oblika isto tako u vezi sa poremećajem spavanja koji znači previše sati sna. To se objašnjava uglavnom neodstatkomvolje za bilo kakvom aktivnošću, te je produžetak sna zapravo i vid bega od realnosti koju depresivna osoba ne prihvata.
Smer uticaja može biti i obrnut, te ukoliko imate naviku da previše spavate, postepeno ćete se osećati sve više umorno i bezvoljno, pa to može voditi ka depresivnim raspoloženjima.
Srčana oboljenja
Statistika kaže da je uzrok broj jedan smrtnosti na svetu nastanak srčanog oboljenja, odnosno pojava infarkta, kao i da su oni koji spavaju skoro uvek duže od 8 sati noću za čak 34 % više izloženi riziku od infarkta.
Takođe je ustanovljeno da je ovakva pojava više prisutna kod žena nego kod muškaraca.
Glavobolje
Ukoliko imate iskustva sa prekomernim snom, onda ste verovatno iskusili i glavobolje ovog tipa, koje su njime izazvane.
To se dešava zato što previše sati sna ima negativan uticaj na naše neurotransmite u mozgu, i takođe dovodi do poremećaja u lučenju serotonina, hormona sreće koji čini da se dobro osećamo.
Problemi sa pamćenjem
Još jedan negativan uticaj na funkcionisanje našeg organizma, tačnije nervnog sistema, koji proističe iz previše sati sna. Ono što su brojne studije pokazale jeste da previše sna remeti kognitivne procese, što znači da nam je u takvom stanju teško da se koncetrišemo, procesi učenja i zaključivanja su takođe otežani, a prisutni su i problemi sa pamćenjem.
Insomnija
I naposletku, previše sna vremenom gotovo izvesno dovodi do insomnije. Kada se kasno budite, onda će vam biti teško da legnete na vreme, a kad u nekom momentu tokom noći konačno zaspite, onda nećete ni ustati na vreme, već ćete to spavanje da produžite preko 8 sati, naravno ukoliko vas obaveze ne uslovljavaju drugačije.
Ovo samo znači da ste poremetili svoj bioritam, i da treba što pre da ga uspostavite, kako biste dobro funkcionisali i očuvali zdravlje organizma.
NE PROPUSTITE: Šta izgled noktiju govori o vašem zdravlju
Da li ste vi nekad imali problema sa previše sna?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari