Stručnjaci tvrde da će jutarnje osobe postižu mnogo više tokom dana, stvaraju zdravije navike i svesno utiču na svoju produktivnost. Ako volite da ostajete budni do kasno i garantujete da vam se najbolje ideje javljaju u toku noći, dopustite nam da vam objasnimo kako to deluje na vaše zdravlje i šta će se desiti ako svakog dana ustajete ujutru u isto vreme. Ukoliko imate želju za promenom, a i dalje vam je veoma teško da sebe naterate da radite bilo šta korisno u jutarnjim časovima, saveti koje smo izdvojili će vam biti od velike koristi.
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: KAKO DA UNAPREDITE SVOJE ZDRAVLJE UZ POMOĆ ISHRANE?
Zašto kasno ustajanje stvara probleme?
Istraživanja pokazuju da više od 33% odraslih ljudi spava loše. Nedostatak sna može da dovede do mnogih problema, kao što su promene raspoloženja, srčana oboljenja, anksioznost, pad imuniteta, slabije pamćenje u zrelim godinama. Da ni ne govorimo o tome koliko je vožnja automobila opasna kada ste pospani, gotovo je jednako kao da ste pod dejstvom alkohola.
Bez obzira koji su razlozi vašeg nespavanja, sigurno ćete naći način da ih opravdate, jer noćne ptice se uvek izjašnjavaju da su noću najproduktivniji i da imaju najviše elana. Čak i ako je to tako, ne znači da ne možete da obrnete situaciju u svoju korist i da izgradite nove navike.
Ako ste već davno pokvarili naviku spavanja, znajte da nije nimalo lako doći u stanje kada vam je jutro omiljeni deo dana. Stručnjaci kažu da poremećaj spavanja nastaje kada izuzmemo večernju smirujuću rutinu, kada provodimo mnogo vremena ispred ekrana i kada nemamo jasno organizovan plan koji nas motiviše da ustanemo na vreme.
Zašto ustajati rano?
Bez obzira da li imate slobodu da ustanete kad hoćete ili imate određeno vreme u kom morate da ste budni, istina je da je neophodno da sve svoje navike uskladite sa spavanjem i ustajanjem. Studije pokazuju da ćete biti najproduktivniji u ranim jutarnjim časovima, a rano buđenje ima brojne koristi po vaše zdravlje. Od spavanja zavisi 50% našeg uspeha i blagostanja na svim životnim poljima. Pa, ako je već tako, vreme je da razmislimo o novim navikama.
Večernja rutina
Da biste bili spremni za jutro, morate da promenite večernju rutinu. To je prvi korak. Naš mozak voli rutine, iako ih vi možda ne volite. Bila to loša ili dobra rutina, mozak funkcioniše po njoj i upravlja vašim telom. Savetuje se da svakoga dana šetate bar sat vremena, posebno ako ne idete na treninge. Izaberite fizičku aktivnost koja vam odgovara i koja vas inspiriše, jer je dobro da se umorite. Kada ste umorni, lakše ćete zaspati.
Dva sata pre spavanje, zaboravite na uređaje. Potrebno je da resetujete svoje misli, a telefoni i tableti vam neće pomoći u tome, jer vam pružaju brdo novih informacija.
Pored toga, dobro je da stvorite opuštajuću atmosferu u svom domu. Mirisni štapići, priajtna muzika ili audio knjiga će vam pomoći da se opustite. Tako ćete smiriti misli i nećete raditi ništa.
Meditacija vam može pomoći da smirite misli i da se pripremite za kvalitetan san. Zauzmite položaj koji vam odgovara, zatvorite oči i dišite. Postoji mnogo tehnika meditacije koje možete da isprobate i nađete za sebe odgovarajuću.
Takođe, izbegavajte kafu u večernjim časovima. Popijte šoljicu čaja bez kofeina, za miran san. Čaj od kamilice ili druge vaše omiljene biljke može vas opustiti. Dok pijete čaj, napišite kakav vam je bio dan. Papir i olovka su nam često najbolji prijatelji. Ovi mali večernji ruituali promeniće pogled na svakodnevne događaje. Zapišite i na čemu ste zahvalni i šta vam se najviše dopalo u danu.
Kako zaspati?
U prvih nekoliko dana biće teško da zaspite, jer je menjanje navika nekad vrlo komplikovano. Dajte sebi vremena. I dalje ponavljajte rituale pred spavanje, kako biste uspeli da stvorite novu naviku. Pre spavanja, izvetrite sobu, namestite krevet tako da vam bude udobno i ušuškano.
I dok se polako opuštate u krevetu, ne dajte mislima da vas remete. Dišite duboku i zadržite fokus na disanju.
Bez obzira kako se osećate prvih nekoliko dana, budite svesni da postepeno uvodite raspored. Krenite malim koracima, budite se dvadesetak minuta ranije svake nedelje. Tako nećete osetiti pritisak, a vaša navika se polako i sigurno menja.
Jutarnje uzbuđenje
Znate li onaj osećaj kada idete na more ujutru? Jedva čekate da ustanete! Takav osećaj treba da stvorite u svakom novom danu. Pronađite uzbuđenje koje vas motiviše da ustajete ranije. Tako ćete naučiti da se radujete malim stvarima i da uživate u buđenju.
Vaše raspoloženje, emocionalna stabilnost, navike u ishrani i piću, nivo energije, pamćenje i kreativnost će se polako poboljšavati i postići ravnotežu.
Vaši novi ciljevi treba da budu jednostavni:
- Spavajte osam sati
- Budite se svakog jutra u isto vreme
- Napravite jutarnju rutinu koja vas motiviše
NE PROPUSTITE: ŠTA JE DIGITALNA DETOKSIKACIJA I ZAŠTO POSTAJE SVE POPULARNIJA?
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari