Možda na prvi pogled deluje da je samodisciplina prirodno stanje svesti - najlakše je kontrolisati sebe. Ipak, često se susrećemo sa poteškoćama da se pokrenemo, izvršimo sve obaveze koje smo isplanirali, ispoštujemo svoju rutinu i završimo kompletan trening. Samodisciplinu ipak nije jednostavno ostvariti, jer se u našoj glavi neprekidno prepire strana koja priželjkuje odmor, opuštanje i hednoizam i strana koja je savesna i prati sve zacrtane zadatke. Razvijena samodisciplina će vam omogućiti da izbacite neke neželjene navike iz svog života i da se osećate ispunjeno i zadovoljno. Koje jednostavne navike mogu da utiču na izgradnju samodiscipline, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da pozirate - Vodič za savršen selfie
1. Izbrojte do 10, pa preduzmite akciju
Ako vas stvari lako izvedu iz takta, lako planete i burno odreagujete, pokušajte da se smirite pre reakcije. Pokušajte da izbrojite do 10 pre nego što preduzmete sledeći korak. Tako ćete dati sebi vremena da se smirite, malo promislite i ne vodite se isključivo jakim emocijama.
2. Zapišite ciljeve i držite ih na vidnom mestu
Kada nešto zapišete, kao da tek tada planovi polako postaju realnost. Spisak svojih ciljeva držite u blizini, iznad radnog stola ili u automobilu, ako tu provodite dosta vremena. Ciljeve možete zabeležiti i u planer ili ucrtati u kalendar. Na raspolaganju su i brojne aplikacije, koje vam mogu pomoći da se podsetite ciljeva i zadataka. Nemojte se bojati zacrtanih ciljeva. Svakom cilju pristupite s puno entuzijazma i pozitivno.
3. Podsetite sebe zašto ste postavili određene ciljeve
Na umu uvek držite krajnji cilj i nemojte zaboraviti zašto ste određene ciljeve postavili. Podsećajte se svoj krajnjeg cilja, jer put do rezultata može biti težak, pa ćete doći u iskušenje da odustanete. Pokušajte da vizualizujete trenutak u kome su svi vaši ciljevi ostvareni. Na ovaj način ćete postići boost motivacije.
4. Prvo postavite manje ciljeve
Ukoliko ne ostvarite visoko zacrtane ciljeve, doživećete razočaranje i pad samopouzdanja. Zato prvo postavite manje ciljeve koje ćete lakše ostvariti. Ukoliko vam je želja da pretrčite 5 kilometara bez pauze, za početak postavite sebi cilj da pretrčite 1 kilometar. Ostvarivanjem tog manjeg cilja, korak ste bliže ostvarivanju većeg. Postavljanjem realnih ciljeva, smanjujete rizik od frustracije.
5. Odredite prioritete
Odredite prioritete i u toku jednog dana, pa se posvetite zadacima koji su najvažniji. Ako dizajnirate plan prema prioritetima, manja je verovatnoća i da će doći do prokrastinacije ili propusta. Obaveze i zadatke kojima se ne radujete postavite na vrh prioriteta, kako biste što pre s njima završili i osetili iščekivano olakšanje.
6. Vodite računa i o svojim slabostima
Najbolje poznajete sebe, pa znate i koje su vam slabosti. Kada znate sa kojim se slabostima susrećete, lakše ćete im se i suprotstaviti. Ako bi trebalo da ustanete rano, ali ste "noćna ptica", potrudite se da legnete ranije ili zatražite pomoć lekara oko postizanja mirnog sna. Ako ćete podleći pritisku, a znate da imate mnogo obaveza, recite prijateljima da vas ne zovu u kasne provode, dok ne završite sve svoje obaveze.
7. Potražite podršku prijatelja
Ukoliko je još jedna osoba upućena u vaše ciljeve, osećaćete veću dužnost prema ostvarivanju zacrtanih zadataka. Posustajanje i neostvarivanje zadataka, u ovom slučaju, može izazvati i sramotu. Prijatelj može da deli vaše ciljeve, pa zajedno krenite u akciju. Ukoliko planirate da skinete koji kilogram, istrčite maraton ili zajedno pokrenete posao ili radionicu, zajedno ćete lakše prebroditi prepreke, ostvariti ciljeve i motivisati se.
NE PROPUSTITE: 6 osobina koje dele zaista privlačne osobe
Samodisciplinu je moguće istrenirati. Retko ko je rođen sa strogom disciplinom, bez pada samopouzdanja i motivacije. Pad motivacije nije znak da nikada nećete ostvariti zacrtani cilj, nego samo motiv da se još malo potrudite. Izgrađena samodisciplina pomoći će vam da se rešite navika koje vam smetaju, organizujete svoj dan, odredite prioritete i lakše donesete odluke.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari