Savim je izvesno da je redovno vežbanje deo zdravog životnog stila, kao i da je neophodno, pogotovo u današnje vreme kada je većina nas minimum 8 sati vezana za stolicu i posao pred računarom. To podrazumeva vežbe snage, kao i kardio treninge, poput plivanja, trčanja, brzog hoda i sl, ali da li to znači da sve ove aktivnosti mogu da zamene svakodnevnu šetnju? Lekari i fitnes stručnjaci kažu da su 2 prirodna stanja ljudskog organizma ležanje i hodanje umerenim intezitetom. Naravno, ne možemo da ležimo po ceo dan, a nije ni preporučljivo , ali da protegnemo noge na barem pola sata - možemo sigurno. U nastavku saznajte i zbog čega je to neophodno.
Otkrivamo zašto je svakodnevna šetnja nezamenljva fizička aktivnost!
NE PROPUSTITE: Da li treba da vežbate dok ste bolesni?
Svi se mi služimo raznoraznim izgovorima kada treba da se pokrenemo, od kojih je najčešći onaj da nemamo dovoljno vremena, i da nam dan proleti za tili čas. Ipak, samo 30 minuta šetnje je dovoljno, kako pokazuju brojna istraživanja za unapređenje vašeg celokupnog zdravlja.
Tih pola sata za šetnju možete iskombinovati tako što ćete sići nekoliko stanica ranije na putu od posla do kuće, ili pak tako što ćete odlučiti da ne morate baš svuda kolima.
A kako bismo vas dodatno motivisali, slede svi benefiti od samo 30 minuta šetnje svakog dana.
Tonus mišića
Ukoliko ste mislili da je šetnja suviše slabog inteziteta da bi imala bilo kakav učinak na oblikovanje tela, istraživanja kažu drugačije. Naime, dokazano je da 10 000 koraka dnevno u kontinuitetu može zameniti trening u teretani.
A dodatna pogodnost je što vam posle jedne ovakve duže šetnje neće trebati vremena kako bi se vaši mišići oporavili, kao posle npr. trčanja ili vežbi sa opterećenjem.
Poboljšava moždane funkcije
Toliko je načina na koje šetnja ima pozitivan uticaj na naš mozak - znato poboljšava naše raspoloženje podižući nivo endorfina, oslobađa nas stresa - pa je posebno korisno da se na ovaj način rekreirate nakon napornog dana na poslu i mnoštva obaveza.
Takođe, dokazano je da šetnja sprečava ranu pojavu demencije i Alchajmerove bolesti kasnije u životu.
Unapređuje vaš vid
Verovatno ne biste doveli u vezu kvalitet vida i šetnju, ali to je još jedan segment na koji ova fizička aktivnost ima izuzetno povoljan uticaj. Osim što šetnja poboljšava vid, ona takođe i smanjuje očni pritisak, koji može biti dosta neprijatan, i postati uzrok jakih glavobolja.
Prevencija srčanih bolesti
Prema istraživanjima svetske zdravstvene organizacije, šetnja nije nimalo manje efikasna od trčanja kada se radi o prevenciji kariovaskularnih oboljenja. Ako šetate samo pola sata dnevno, znatno smanjujete rizik od povišenog holesterola i poboljšavate cirkulaciju.
Takođe, šetnja je naročito povoljna za one koji imaju problem sa bolom u zglobovima i povredama, jer je manje invazivna opcija od trčanja.
Povećava kapacitet pluća
Kapacitet pluća je veoma važan, i utvrđuje se spirometrijom. Od toga zavidi koliko brzo se zamarate, i koliko ste izdržljivi kada su pojedini napori u pitanju. Način da poboljšate kapacitet pluća je, između ostalog, i da uvedete tridesetominutnu šetnju među one dnevne aktivnosti koje su obavezne!
Poboljšava varenje
Svaka fizička aktivnost znatno poboljšava rad sistema za varenje, a posebno šetnja. Stoga, ukoliko imate problem ovog tipa, a ne krećete se dovoljno, uz adekvatnu ishranu bogatu vlaknima, obavezno je i svakodnevno protezanje nogu u trajanju od najmanje 30 minuta!
Osnažuje kosti i zglobove
Već smo pomenuli šetnju kao zdravu opciju za one koji imaju problem sa zglobovima, jer će tako izbeći povrede. Ali, osim toga, šetnja je način da kosti i zglobovi dodatno očvrsnu, a da ne govorimo o tome koliko je važna kao prevencija od osteoporoze, koja pogađa sve veći broj pripadnica nežnijeg pola.
Stoga, krenite na vreme, jer uvek je bolje sprečiti nego lečiti.
Oslobađa nas bola u leđima
Bol u leđima i krstima ume da bude jako neprijatan, a uglavnom je posledica dugog sedenja, kao i nepravilnog držanja i krivljenja kičme. Naravno, ne vredi da kukate, već krenite u akciju, i pomozite sebi tako što ćete svakog dana šetati, kao što smo već naveli, minimum pola sata.
NE PROPUSTITE: 3 vežbe za čvrste i zategnute trbušnjake
Sigurni smo da ćete, ukoliko vam to do sad nije bila praksa, tridesetominutnu šetnju uvrstiti u svoju obaveznu dnevnu rutinu.
Foto izvor: brightside.me
Naslovna foto: food.ndtv.com
NAJPOPULARNIJI Komentari