Redovna fizička aktivnost se preporučuje kao deo zdravog životnog stila. Ukoliko imamo ustaljenu rutinu vežbanja, činimo višestruku korist našem telu i organizmu. Poboljšavamo kondiciju, utičemo na to da naši mišići budu zategnuti, a linija na zavidnom nivou, kao i na otpornost našeg organizma. Fitnes stručnjaci posebno ističu značaj treninga u pogledu poboljšanja imuniteta. Da li to znači da treba da nastavimo sa vežbanjem i dok imamo prehladu ili virus? Odgovor ćete dobiti u nastavku.
Saznajte da li treba da vežbate dok ste bolesni.
NE PROPUSTITE: 3 vežbe za čvrste i zategnute trbušnjake
Koliko god dobar imunitet imali, u određenim periodima godina virusi i prehlade ipak uspeju da nas savladaju, što rezultira zapušenim nosem, upalom respiratornih puteva, opštom malaksalošću, pa i povišenom telesnom temepraturom. Dakle, naš organizam u ovom stanju biva oslabljen, i potrebno je biti posebno obazriv po tom pitanju.
Kao što svi znamo, dok smo bolesni, preporučuje se da unosimo što više vitamina, svežeg voća i povrća, tečnosti. Međutim, ako smo u uvodnom delu rekli da treniraranje ima pozitivan uticaj na imunitet, da li to znači da treba da nastavimo i sa vežbanjem?
Foto: thepinsta.com
Ono što je bitno da napomenemo jeste da tokom treninga, raste srčana frekvencija tj. ubrzava se srčani ritam, telo troši energiju, a putem znojenja gubimo dosta tečnosti. Sve ovo prija zdravom organizmu, ali ukoliko smo bolesni - vežbanje baš i nije najmudrija strategija.
Na primer, ako imate gorznicu, to znači da je telesna temperatura već visoka, pa svaka pojačana aktivnost tj. dodatno zagrevanje može izazvati pogoršanje situacije i razmnožavanje virusa.
Dodatni gubitak vode može da dovede do dehidratacije. Jednostavno, sam treninga je izvor stresa za naš organizam, baš kao što su virusi i bakterije koje nas napadaju, pa on nije u stanju da vodi bitku na dva fronta. Iz toga možemo izvući zaključak da je najbolje da dok smo bolesni mirujemo i pauziramo sa vežbanjem.
Sa druge strane, određena istraživanja su pokazala da u slučaju obične prehlade, kada temepratura nije povišena, a mi ne osećamo simptome opšte malaksalosti, umerena fizička aktivnost nije škodljiva. Pod njom se podrazumevaju duže šetnje ili lagane vežbe u kućnoj varijanti.
NE PROPUSTITE: 5 sedećih vežbi za leđa sa efektom masaže
Sigurni smo da će vam ove informacije biti od koristi.
Naslovna foto: staging.thepathmag.com
NAJPOPULARNIJI Komentari