Bilo da smo na posebno režimu ishrane kako bismo izgubili kilograme, što podrazumeva određeni deficit u dnevnom unosu kalorija, ili pak na regularnom, nutricionisti uvelk savetuju da imamo pravilno raspoređenih 5 obroka. Svakako, to znači doručak, ručak i večeru kao glavne obroke, za koje bi bilo idealno da se ponavljaju u razmaku od 6 sati, dve užine između doručka i ručka, odnosno između ručka i večere. Naravno, pojam užine je veoma rastegljiv, i verovatno bi svako od vas dao drugačiji odgovor šta je za njega užina - za nekog je to limunada, a za nekog tri kugle sladoleda.
Jasno je da ova opcija sa sladoledom nije baš dobro došla kada smo na dijeti, ali tu se priča ne završava. U nastavku vam otkrivamo koja su to 3 zlatna pravila kako da užinate ako želite da smršate.
NE PROPUSTITE: Brokoli i njegovi fantastični benefiti po zdravlje
Dakle, ono što je važno jeste da užinu ne treba da preskačete, ona vas čini sitijima, smanjuje rizik od prejedanja tokom sledećeg obroka, i takođe ubrzava vaš metabolizam, što znači da se kalorije brže sagorevaju tj. brže se tope masne naslage. Ipak, treba da znate koji je pravi izbor hrane kada je užina u pitanju. Kako bismo to zajednički ustanovili, odgovorićemo na sledeća tri pitanja, i tako doći do pravog zaključka. Taman ćete vi proverite da li je vaša rutina u ishrani po pitanju užine ispravna.
Da li vam se dešava da užinate sat vremena posle obroka?
Prvo što treba da istaknemo jeste da po pravilu užina treba da bude na sredini između dva obroka - na primer 3 sata posle doručka tj. 3 sata pre ručka. Međutim, dešava se da mnogi užinaju mnogo ranije, jer jednostavno osete glad. To je signal da nešto radite pogrešno, i da treba zapravo da preispitate svoje glavne obroke. Ili su vam obroci jako mali, ili ono što je češće slučaj - nisu pravilno sastavljeni, pa vas ne drže sitima onoliko koliko bi trebalo. Savet nutricionista jeste da ih obogatite proteinima, vlaknima, i zdravim mastima, a da smanjite učešće ugljenih hidrata, koji u principu brzo protrče kroz organizam.
Na prirmer, ako svojoj salati dodate jedno ili dva jaja, koje je izuzetno hranljiva namirnica, sigurno vam se neće desiti da ogladnite posle sat vremena.
Da li užinate samo kada ste stvarno gladni?
Kada ste na dijeti, tada važe posebna pravila. Njihova funkcija je kalorijski deficit, bez kog nema mršavljenja. Užina između dva obroka u tom pogledu ima cilj da vam prekrati glad. Svako drugo užinanje, vam tih termina će otežati proces mršavljenja. Naročito ako su u pitanju one večernje užine kada grickamo nešto uz film, pa mislimo da se to grickanje ne računa.
Ipak, ukoliko jako ogladnite, a to je van uobičajenog termina za užinu, ne treba da mučite sebe. Popijte šolju jogurta, pojedite kiselo mleko, uzmite šaku badema. Ali ne više od toga. A koji je odabir namirnica pravi - to je tema sledećeg pasusa.
Koje namirnice uglavnom birate za užinu?
Sada smo došli do ključnog pitanja, i onog poređenja sa početka kada smo rekli da je za nekog užina limunada, a za nekog nekoliko kugli sladoleda. Jednostavno je - glavni motiv kod užine ne treba da bude užitak (čitajte sladoled), već odabir onih nutrijenata koji će vam zaista koristiti. Sveže voće, na primer. Ali isto tako i zdrave masti i proteini. Zato su orašasti plodovi (šaka orašastih plodova) idealna opcija.
A evo i predloga jednog jako zdravog proteinskog šejka, koji takođe možete da izaberete kao svoju užinu između dva obroka.
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari