Koliko god da ga imamo nikad ga nije dovoljno, i koliko god se trudimo da se suzdržimo od trošenja, nekako uvek bude suprotno. Jer uvek nam je sve neophodno, a tu su i svi oni nepredviđeni troškovi u poslednji čas, koje ne možemo da izbegnemo i koji nikad ne izostanu. Pogađate, naravno, da je reč o novcu. Ipak, važno je da pronađemo način da uvek imamo neku ušteđevinu. I iako vam to možda deluje kao nemoguća misija, u principu postoje oprobane metode kako da uštedite novac, a da se ipak ne odreknete svih svojih zadovoljstava, koja uvek znače neki trošak.
Znamo da vas interesuje kako - saznajte u nastavku!
NE PROPUSTITE: Da li ste znali - ovo su najčešći istorijski mitovi
Metoda 20:80
Ovaj odnos se odnosi na način na koji ćete trošiti svoju mesečnu platu, a treba da rezultira uštedom na godišnjem nivou. Prvo, ono što se negde podrazumeva jeste da svi mi živimo spram naših mogućnosti - više-manje, i upravo zbog toga je ova metoda i logična.
Kada primite platu, 20 % njenog iznosa treba da zaboravite, i da stavite sa strane, u kasicu prasicu, odnosno na svoj bankovni račun za štednju. Preostalih 80 % raspodelite na račune, hranu naravno, kao i sva ona zadovljstva poput garderobe, izlazaka.
Bitan deo jeste i da isplanirate za šta štedite. Najbolje je da imate kratkoročne ciljeve, poput onih da želite u načelu da imate određenu ušteđevinu, od kratkoročnih, jer kratkotočni znače i da će mnogo brže potrošiti novac.
Metoda 60:10:10:10:10
Foto: izvor
Ovo vam možda već deluje kao neka složena jednačina, ali stvar je zapravo vrlo jasna. Takođe, ovo je način da na kraju meseca ne završite sa dugom i u minusu, iako nista imali konkretan i doovljno dobar razlog za to, već da budete u plusu. Evo kako:
60% za glavne troškove,
10% za životno osiguranje
10% za dugoročne ciljeve
10% za retke troškove
10% za zabavu
Glavni troškovi su hrana, stan, prevoz. Renoviranje stana, kupovina kola i sl, su dugoročni troškovi, i za njih štedite postepeno. Životno osiguranje je jako bitna stavka, i nju ne treba da preskačete! Retki troškovi su na primer kada nekom želite da kupite neki skuplji poklon, odlazak na svadbe, krštenja. Zabava su izlasci i druženja.
Ova metoda je u principu detaljan plan štednje, koja obuhvata različite situacije.
Metoda 10 %
Ukoliko su vam skromnija primanja, i ne vidite kako biste mogli da primenite npr. prethodnu metodu, onda jednostavno uvedite pravilo da barem 10 % od plate odvojite sa strane, i to svakog meseca. To ćete sigurno moći, a na kraju ćete ipak imati određenu ušteđevinu.
Pa vi izaberite onu koja vam najviše odgovara.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari