Istorija je učiteljica života izreka je u kojoj ima i te kako istine, i koju treba da shvatimo i u širem i u užem kontekstu - kao način da nešto naučimo odnosno izvučemo pouku iz prošlih iskustava, bilo globalno, ili na ličnom planu. Ovog puta će naša tema ipak biti jednostavnija, i nećemo analizirati zašto su se tokom istorije stalno ponavljala loša iskustva, već ćemo sa stanovišta zanimljivosti preslišati šta nas je to istorija "slagala", ili je možda malo ulepšala stvarnost, tj. pojedine njene elemente učinila bajkovitim. I mada se to uglavnom odnosi na davnu istoriju, o kojoj možda i nemamo toliko pisanih svedočanstava, ponešto se odnosi i na onu nama bližu.
Svakako, u nastavku proverite koji su to najčešći istorijski mitovi.
NE PROPUSTITE: Kako da prepoznate kada neko laže - govor tela koji odaje
Mit 1: Galileo je prvi otkrio da se Zemlja okreće oko sunca
Galileo jeste najzaslužniji istorijski gledan u ovom pogledu, ali zapravo ljudska saznanja i tragovi o istom da planeta Zemlja nije centar sveta i ravna ploča sežu sve do 300 godina pre nove ere. Naime, prvi je ovu ideju izneo naučnik iz Antičke Grčke sa Samosa, ali ništa nije mogao da dokaže po tom pitanju. Na naučnoj osnovi je time počeo da se bavi tek u 16. veku Kopernikus, nakon njega se javlja Galilej, koji dakle nije tvorac ove teorije, već onaj koji je teoriju dokazao.
Mit 2: Gladijatori su bili robovi
U načelu, ono što svi znamo o gladijatorima jeste da su bii borci, a da su njihove borbe služile za zabavu mase i publike. Borbe su bile brutalne, jer su bile do smrti. Isprva gladijatori jesu postajali od robova, ali kako je ovo zanimanje postajalo sve popularnije, pa i unosno, i slobodni građani su počeli da se javljaju u škole za gladijatore!
Mit 3: Aleksandar Veliki je imao najveću imperiju
Carstvo Aleksandra Velikog je impozantno, i za današnje pojmove, i to ga svrstava u najveće osvajače ikad. Ipak, prema određenim podacima, Monglosko carstvo je zapravo to koje je bilo najveće u istoriji.
Od 12. do 14. veka ovo carstvo je obuhvatalo Centralnu Aziju, Kinu, Bliski Istok, Koreju, kao i Istočnu Evropu sve do Austrije!
Mit 4: Spartanci su odvodili bebe kao buduće ratnike
Spartanci su u istoriji poznati kao veličanstveni ratnici, jake etike i morale, a za poziv ratnika su se obučavali od malena. Ipak, da su odvajali i bebe po rođenju koje će biti ratnici po svemu sudeći je ipak mit - to je stanovište moderne nauke, nasuprot ovim tvrdnjama koje je iznosio još Plutarh za vreme Antičke Grčke.
Mit 5: Šekspir je tvorac Hamleta
Jedno od najpoznatijih dela svetske književnosti jeste drama Hamlet, i jedna od najpoznatijih ličnosti u tom pogledu kao književni tvorac jeste Šekspir. Ipak, ono što mnogi ne znaju jeste da je ova tragedija bazirana zapravo na delu čiji je autor živeo u 13. veku- Saxo Grammaticus, a delo u originalu nosi naziv "The Life of Amleth".
Mit 6: 300 Spartanaca je pobedilo na hiljade Persijanaca
Ovi Spartanci su postali heroji mnogih knjiga, filmova, pa i video igrica, zahvaljujući svojoj hrabrosti i ratništvu. Ipak, u čuvenoj bici ih nije bilo samo 300, kako pojedini izvori tvrde, jer su ih podržavali i Grci, pa su se Persijanci zapravo borili protiv 5 do 7 hiljada brojne vojske!
Da li vam je nešto od ovog već bilo poznato?
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari