Koliko god da se naučnici bave ispitivanjima koja treba da utvrde kako radi mozak čoveka kao najsavršenijeg živog bića, i dalje se suočavaju sa brojnim nepoznanicama. Sa druge strane, takođe su došli do brojnih otkrića koja nam pružaju uvid u mnoge tajne ljudske psihe o kojima ranije nismo imali detaljna saznanja. Tako je, na primer, dokazano da ljudski mozak u istom momentu može registrovati ne više od 3-4 podatka.
Ove i slične zanimljivosti koje otkrivaju kako funkcioniše ljudski mozak vas čekaju u nastavku našeg teksta.
NE PROPUSTITE: Psiholozi otkrivaju - faktori koji utiču na vašu vezi i da li će potrajati
Naš mozak stalno menja naše uspomene
Dokazano je da se naše uspomene skladiše u memoriji u vodu mini filmova, poput video klipova. Međutim, ono što je interesantno jeste da svaki put kada prizovemo neku od tih uspomena, naš mozak malo izmeni njen sadržaj. Takođe smo skloni i da posle određene vremeske distance dodajemo određene detalje, ne namerno, već po logici stvari.
Na primer, ako neko svake godine dolazi na naš rođendan, a jednom je izostao, vrlo je moguće da će naš mozak kasnije signalizirati da je i tad bio.
Srećniji smo kada smo u žurbi
Dokazano je da u situacijama u kojima za kratko vreme moramo da obavimo dosta toga dolazi do lučenja dopamina - hormona sreće. Ovo se ne odnosi na one situacije koje imaju dosta negativnog stresa.
Sa druge strane, kada smo suviše opušteni i imamo vremena na pretek, ne registruje se lučenje pomenutog hormona.
U jednom trenutku možemo da registrujemo samo 3-4 detalja
Takođe je dokazano da naša memorija u jednom momentu može da registruje, odnosno da zapamti ne više od 3-4 podatka. Dalje, oni ostaju u našoj kratkoročnoj memoriji ne više od 30 minuta, osim ako ih ne prebacimo u dugoročnu tako što ćemo primenjivati princip ponavljanja.
Stvari ne percipiramo onako kakve zaista jesu
Proces percepcije objekata, i uopšte različith vrsta informacija je takav da nam prvo naši senzorni organi prenose podatak, a potom ga naš mozak obrađuje kako bi ga pretvorio u oblik koji smo mi sposobni da percepiramo.
Da li to znači da je stvarnost drugačija od onog kako je vidimo? Naučnici kažu - da.
30 % vremena u toku dana provodimo tako što sanjarimo
Svima nam se desilo d,a dok smo npr. fokusirani na neki važan dokument i sl, uhavtimo svoje misli da su odlutale na neku potpuno drugu temu, koja nema veze sa onim čime se trenutno bavimo.
Naučnici kažu da se to zove dnevno sanarenje, kao i da pomenuti procenat naraste i do 70 % u danima kada smo posebno relaksirani, kao npr. tokom putovanja.
Ne postoji multitasking
Dokazano je da naš mozak ne može da se istovremeno fokusira na dve radnje koje zahtevaju kognitivne i stvaralačke procese. Nećete moći u isto vreme pisati važan email, i slušati kolegu koji vam saopštava bitne podatke.
Ono na šta se ovo ne odnosi jeste kada su u pitanju puke mehaničke radnje.
Većina naših radnji je na nesvesnom nivou
Smatra se da je u praksi 60 do 80 % naših postupaka proisteklo potpuno automatski, bez prethodnih analiza i razmatranja. To nas često kasnije stavi u dilemu da li smo nešto uradili ili nismo -da li smo zaključali stan, ili isključili peglu.
NE PROPUSTITE: Sa fotografije sa telefona na nivou profesionalaca - top 9 trikova
Da li su vam neka od ovih saznanja već bila poznata?
Foto izvor: brightside.me
Naslovna foto: shutterstock.com
NAJPOPULARNIJI Komentari