Često govorimo o tome kako je štednja važna, ali ipak ne štedimo dovoljno. Stalno se ispreče nepredviđeni troškovi, vandredne situacije ili jednostavno želimo da sebi kupimo nešto što smo dugo želeli. Neretko se dešava i da ušteđen novac trošimo olako, jer nam nismo dovoljno zaradili u ovom mesecu.
Danas pričamo o ušteđevini, o njenom značaju i o tome kako da štedimo efikasnije.
NE PROPUSTITE: Standardi u lepoti - nekad i sad
Svesku u ruke, pravimo plan štednje
Kad god radimo nešto, potreban nam je plan. Okrenite praznu stranu u svom dnevniku, svesci ili planeru i zapišite vaše finansijsko stanje. Napišite koliko ušteđevine trenutno imate, napišite svoja mesečna primanja i na kraju, zabeležite vaš cilj. Ako napišete da želite da sakupite 2000 eura ili više, taj cilj će vam iz ove perpektive delovati nemoguće. Kad nam ciljevi deluju nemoguće, lako možete da odustanete od njih. Zato napravite realan plan. Koliko možete da mesečno izdvojite za štednju? Napišite koliko ćete novca mesečno odvajati. Nije važno da li je to 5000 dinara, 10.000 ili više. Neka cifra bude u skladu sa vašim mogućnostima.
Svako štedi iz različitih razloga
Neko skuplja novac za "crne dane", neko štedi i u isto vreme troši taj novac, neko odvaja novac za putovanja, novi auto, za dečiju budućnost ili veliko slavlje. Svi mi imamo različite ciljeve i želje, a jedno je sigurno - štednja postoji da bi nam ulepšala budući period. Taj negativni kontekst "crnog fonda" nastao je u težim vremenima od današnjih, ali je i danas aktuelan. Negativan odnos prema novcu nije baš najbolje rešenje. Stvar je u tome da ne štedimo grčevito, već da to radimo iz zadovoljstva. Možda vam je taj koncept stran, ali takva štednja daje odlične rezultate.
Napravite rezervu novca
Ako već imate ušteđevinu, zacrtajte koliko novca uvek mora da bude na tom mestu. Ako je nemate, onda počinjete od nule. Kada skupite određenu količinu novca, ona postaje vaša nultna tačka. Šta to znači u praksi? Štedeli ste nekoliko meseci i uštedeli 100-500 eura. Taj iznos ne sme da se troši. Sve preko toga možete da koristite za svoje kratkoročne ciljeve ili za vandredne troškove. Ipak, postoje stvari u životu koje ne možemo tako precizno da planiramo. To su najčešće bolesti, promena boravišta, otkaz, pokretanje biznisa. Tada smo primorani da iskoristimo rezervu koju smo nakupili i da obećamo sebi da ćemo je ponovo napraviti.
Rukovanje finansijama treba biti odgovorno
Kako vi upravljate svojim novcem? Da li tačno znate koliko trošite, koliko štedite, i koliko zarađujete. Ako niste sigurni, onda će vam tehnike raspolaganja novca dosta pomoći u tome. Jedna od uspešnih tehnika je i Kakeibo tehnika, koja ima za cilj da vam pomogne da svoju ušteđevinu povećavate za čak 30%.
Mnogi će reći kako nemaju dovoljno novca za štednju. Tajna je u tome da se novac raspodeli kako treba. Kada izdvojite novac koji treba da uštedite ovog meseca, ostaje vam količina novca koju trošite na osnovne stvari, račune, lične potrebe. Mnogi troškovi mogu da se smanje, i računi, i novac koji trošimo u prodavnici, i usluge koje koristimo svakog meseca. Važno je da o svemu razmišljamo iz perpektive u kojoj moramo da odvojimo za štednju koja doprinosi boljoj budućnosti. Vi nabolje znate svoje lične razloge za štednju, po njima i treba da se upravljate.
NE PROPUSTITE: Isprobajte ih odmah - afirmacije za lepši dan
Nekad zbog nesigurnosti, manjka vremena, zbog impulsivnog trošenja, ni ne primetimo kako nam novac izmiče iz ruku. Važno je da o njemu brinemo, kao o posebnom segmentu i da pratimo njegov tok. Samo tako ćemo imati realnu sliku o našim finansijama i neće nam se desiti da ostanemo bez novca.
NAJPOPULARNIJI Komentari