U današnje vreme se možemo susresti sa različitim iskustvima sa porođaja, svima su nam dostupni forumi koji pružaju idealnu priliku da predstavimo svoje iskustvo i stavove. Ovo može biti odlično ali može biti i gubno i uvećati naš strah od porođaja. Mnoge žene tvrde da se danas sam porođaj mistifikuje a zapravo je reč o prirodnom toku života i periodu sa kojim se susreće većina žena. Kako prevazići strah? Da li je moguće uživati u porođaju?
Pitali smo stručnjake!
NE PROPUSTITE: Pet ideja za relaksaciju tokom trudnoće!
Jasno je da je porođaj ponekad komplikovan, ponekad je potreban poseban nadzor stručnjaka i svakako da ne može da vas ne boli. Međutim, u osamdeset posto slučajeva prolazi u sasvim normalnim uslovima, koji su opisani u knjigama medicine i koji se smatraju prihvatljivim i dobrim za trudnice. Naravno ovo je ugao medicine, što ne znači da će vaše iskustvo biti savršeno pogotovo ako se plašite mesecima porođaja i ako je ankioznost i strah za bebu na visokom nivou.
A zašto je to tako?
Zato što nećete biti u sadašnjem trenutku i nikako nećete moći da se povežete sa telom i usresredite na činjenicu da ćete uskoro videti svoje dete, po prvi put u životu.
Mi smo u razgovoru sa dulama, doktorima, instruktorima joge koji predaju vežbe disanja trudnicama ali i psihoterapeutima došli do efikasnih saveta koji mogu demistikovati sam čim porođaja i pomoći vam da prevaziđete strah od istog.
Razgovarajte sa doktorom i uradite neopohodne preglede
Mi žene često ostajemo nedorečene prilikom ginekoloških pregleda tokom trudnoće, imamo milion pitanja ali nas je sramota da ih postavimo ili smo u žurbi i sebi obećavamo da ćemo sledeći put razgovarati o svojim unutrašnjim nedoumicama i strahovima. Doktor nije tu samo da vam potvrdi da je sa vašom bebom sve u redu već i da vam objasni proces porođaja i odgovori na sva druga pitanja. Ukoliko imate pitanja to ne znači da ćete biti loša majka, naprotiv!
Upamtite da je svako završio školu koja ga je interesovala a ako je doktor odabrao medicinu a zatim ginekologiju onda je jasno da ima odgovore i da vi iste nemate, ali imate savršene recepte za torte ili ste mag za računovodstvo. Nemojte podcenjivati sebe i skrivati pitanja vođeni strahom i kriviti sebe preuzimajući nerealni stav da buduća majka mora sve da zna- ne može sve da zna ako ne pita!
Psihoterapija
Obično smatramo psihoterapiju podrškom za osobe koje prolaze kroz loš životni period, ali to uopšte nije istina. Zapravo nam psihoterapija može pomoći da osvestimo svoju sadašnju sreću tako da ona postane još veća i otvoreno porazgovaramo sa nekim. Uvek možemo da razgovaramo sa svojom prijateljicom ili sestrom o porođaju ali da li ćemo im zaista ispričati svoj strahove i kako će one reagovati na njih jer su emotivno povezane sa nama veliko je pitanje. Zato se uvek dobronamerno predlaže uloga trećeg lica, koje je neutralno i koje vas neće osuđivati ako osećate veliku količinu panike pre porođaja i uskakti u vašu ispovest sa pričom ''Ajde kako sam ja mogla,, i drugim frazama.
Možete bolje upoznati sebe, otkriti koliko ste jaka ličnost i još više uživati u porođaju.
Razgovor sa dulama
Dule su žene koje su bile popularne pre nekoliko decenija i bez kojih se porođaj nije mogao zamisliti pa je njihova uloga zapostavljena nepravedno. Danas su ponovo tu da nam pomognu da osvestimo svoju žensku energiju i snagu, otvoreno podele svoje iskustvo sa nama ali i iskustvo drugih žena. Daju nam savete o situacijama koje nas plaše kako i i demistifikovale i kako bi ih prilagodile našoj ličnosti, tako da budemo što opuštenije prilikom samog porođaja.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari