Sa decom nije lako, to već svi znamo. I to da deca povremeno izluđuju svoje roditelje i treniraju njihove živce takođe nije ništa posebno neobično. Ipak, ukoliko to postane njihov tipičan model ponašanja, onda je već potrebno tome posvetiti posebnu pažnju, ne samo zarad lepog vaspitanja, što je naravno takođe važno, već i zbog svih budućih situacija u životu u kojima će se vaše dete naći, a u kojim bi im to ponašanje moglo stvoriti probleme.
U svakom slučaju, detaljnije o tipovima ponašanja kod dece na koje roditelji moraju da reaguju, u nastavku.
NE PROPUSTITE: Korisni saveti koje svaki roditelj treba da zna
Inaćenje i želja za osvetom
Foto: threebirdnest.org
Deca neminovno ulaze u konflikte sa drugom decom. Roditelji ih, između ostalog uče i tome da ne daju na sebe, i da treba da zauzmu stav. Ipak, pojedina deca u tome nemaju meru, pa razvijaju model ponašanja kada se inate, ne žele nikad da popuste, pa čak postaju i osvetoljubivi.
To bi moglo da predstavlja problem i kasnije tokom odrastanja i u periodu adolescencije, ukoliko se na vreme ne reaguje. Zato roditelji treba da objasne svojoj deci da ih inaćenje nikud ne vodi, i da između ostalog treba da umeju i da oproste.
Neprihvatanje odgovornosti
Prihvatanje odgovornosti za svoje postupke je nešto što je deci od malena potrebno usaditi kao poželjan model ponašanja. Ukoliko vaše dete sa sebe uvek odbija krivicu za bilo koji nestašluk koji počini, ili kada ne izvrši zadatu obavezu, i ukoliko vi to kao roditelj zanemarite, vrlo je verovatno da če ovakvom ponašanju i kasnije biti sklono.
Svakako treba da reagujete i da osujetite svaki njegov ovakav pokušaj, kao i da naravno sve to pokažete svojim primerom.
Sklonost manipulativnom ponašanju
Foto: www.rebelcircus.com
Skoro svako dete ume da nađe žicu svojim roditeljima, da trepne, zakmeči ili šta već i da mu oni odmah ispune želju. Možda vam ovo u početku može biti simpatično, ali kasnije neće biti sigurno. Navika deteta da manipuliše drugima u stvari kod njega stvara očekivanja da uvek dobije ono što je naumilo.
A kako stvari u životu stoje malo drugačije, to je nešto što svakako kod svog deteta treba da iskorenite.
Strah od promene kod deteta
Normalno je da dete nekad burno reaguje na promene, kao npr. kada krene u vrtić i sl, ali nakon perioda adaptacije ne bi trebalo da to i dalje predstavlja problem.
Međutim, ako primetite da vaše dete uvek ima strah od svega što je novo, da je on intezivan, i da ga koči, onda je to nešto na čemu treba da poradite, najbolje u saradnji sa stručnjakom.
NE PROPUSTITE: Koliko je telu potrebno vremena za oporavak nakon porođaja
Da li prepoznajete i svoje dete u nekom od ovih opisa? U svakom slučaju, verujemo da će vam ova saznanja biti od koristi.
Naslovna foto: www.romper.com
NAJPOPULARNIJI Komentari