Pripreme za letovanje nikad nisu jednostavne. Čak i onda kada idemo solo ili u paru - milion puta proveravamo da li smo sve poneli i da li je neka mnogo važna stvar ostala van putne torbe ili kofera. A zamislite koliko se stvari komplikuju kada na odmor krećete sa malim detetom, ili decom, naročito ako je u pitanju još beba. Recimo da se te najvažnije stvari bez kojih ne smete poći množi sa hiljadu, a prava žurka kreće tek kad stignete na destinaciju. Ipak, ne mora biti toliko strašno kao što možda zvuči na prvu loptu. Sve što je potrebno jeste dobra priprema.
Zarto predlažemo da nastavite sa čitanjem teksta, koji je svojevrsni vodič na temu šta morate da znate ako letujete sa malim detetom.
NE PROPUSTITE: Neobične istine o trudnoći o kojima lekari retko govore
Prvo i osnovno o čemu je potrebno da povedete računa jeste odabir destinacije. Ukoliko ste do sad bili avanturisti koje nije držalo mesto, a sada prvi put idete na odmor sa malim detetom, onda je skoro izvesno da ćete od avanture ovog puta morati odustati. Jer čeka vas jedna druga avantura - beba ili par godina staro dete sa vama na letovanju.
Dakle, neke osnovne stvari - da plaža bude blizu hotela, da prilikom ulaska u more prelaz od plićaka bude postepen, po mogućstvu da plićak bude što duži, kako bi dete zaista moglo da uživa u vodi. Naravno, treba povesti računa i o tipu smešaja, kao i da u neposrednoj blizini postoji ambulanta ako se vaši mališani razbole.
Sledeće o čemu treba povesti računa, što naročito važi za decu koja su prvi put na letovanju sa roditeljima, jeste susret sa vodom, tj. njihovo prvo kupanje. Dete, naročito ako je još beba, nikako ne treba da forsirate da što pre uđe u vodu, posebno ako primetite da se plaši, jer tako samo možete doprineti razvoju straha kod deteta. Najbolje je da mu prvo date samo da se brčka nogicama, ili da šetate s njim plićakom, i da dozvolite vašem detetu da samo odredi trenutak kada će poželeti da više uđe u vodu.
Foto: www.desired.de
Naravno, ono što može olakšati proces prvog kupanja jesu dodatni rekviziti, igračke za vodu, gumena pomagala i sl, koja su deci uvek interesantna. Uz sve ovo, na prvom mestu se ističe stalna pažnja roditelja.
Takođe, iako verujemo da svi roditelji to već znaju, nije na odmet ponoviti - sa decom je najbolje da izlazite na sunce do 10h pre podne, a potom da vreme provedete u hladu sve do 16h. Naravno, zaštitni faktor sve vreme je obavezan. Kada su deca mala, najbolje je da to bude SPF 50.
Kada smo već kod sigurnosti deteta, i s ozbzirom na to da su mala deca uglavnom sklona upalama i alergijama, veoma je važno da ponesete mini apoteku sa sobom za prvu ruku - sa toplomerom, sirupom, čepićima za tepmeraturu i sl, a kao što smo rekli, važno je i da u blizini bude ambulanta gde ćete, ukoliko je potrebno, potražiti prvu pomoć.
I naposletku, pomenimo i neke od stvari koje moraju da se nađu u vašem koferu. Obavezno birajte pamučnu odeću, jer će se u njoj dete osećati najprijatnije, zatim kačkete, kape. Naravno, ako putujete sa bebom - flašice, sterilizatore, kozmetika za bebu, dovoljan broj peškira ze bebu i presvlaka. Tu si i kolica ili kišobran koja će vam sigurno biti praktična ako je dete mlađe od 3 godine.
Sigurni smo da ćete i vi nastaviti ovaj spisak. Sve u svemu, sigurno je da je u pitanju poduhvat, ali isto tako je sigurno i da ćete uz dobru pripremu uživati u vašem porodičnom letovanju.
NE PROPUSTITE: Kako je najbolje da vaspitavate svoje dete - iz ugla nauke
A lista je otvorena i za nove savete, na temelju vašeg iskustva.
Naslovna foto: www.30pluskids.nl
NAJPOPULARNIJI Komentari