Svima nam je poznato da je preventiva najmoćnije oružje kada se radi o zdravlju generalno. Takođe, znamo da je koža najveći organ u ljudskom organizmu, i kao takva štiti organizam od različitih spoljašnjih uticaja, ali je i “ogledalo” svih unutrašnjih procesa koji se odvijaju. Iz svega toga, nije nam teško da zaključimo da je svakako najbolji način da pravilno i blagovremeno pružimo našoj koži ono što je potrebno, i tako joj pomognemo da što duže zadrži elastičnost koja se tokom života neminovno smanjuje.
Sve češće možemo čuti da je kolagen saveznik broj 1 kada je u pitanju izgled i zdravlje kože. U nastavku saznajte više o ovom magičnom sastojku…
NE PROPUSTITE: Estetski tretmani lica koji će u 2019. biti u fokusu
Šta je kolagen?
Kolagen je protein koji je zastupljen u čitavom ljudskom organizmu, kako u mišićima, kostima, tetivama, tako i u koži, i igra veoma važnu ulogu u strukturi tkiva. Glavni je i odgovorni “nosač” koji održava vitalne funkcije i daje snagu ćelijama da obavljaju svoj deo posla.
Zašto je više kolagena dobro za kožu?
Foto: izvor
Uloga kolagena je ključna stvar zaslužna za glatku, savitljivu strukturu, čvrstoću i gipkost kože kada smo mladi. Optimalna količina zdravog i neoštećenog kolagena omogućava bolju izdržljivost, otpornost i pomaže koži da se vrati u prvobitni oblik prilikom kretanja. Tokom života, postepeno dolazi do gubitka potrebne količine ovog sastojka, a samim tim koža postaje manje elastična i dovodi do vidljivih znakova starenja i pojave bora.
Šta se dešava sa kolagenom kada starimo?
Kao što smo napomenuli, nažalost, proizvodnja kolagena u našem organizmu se vremenem usporava i smanjuje. Tako prve znake starenja uočavama već od sredine 20-ih, a nakon 30.godine ovaj proces uzima sve veće razmere.
Međutim, dok proizvodnja kolagena prirodno opada, ono što zaista uzrokuje 75% štete za stanje kože, jeste nezaštićeno izlaganje sunčevoj svetlosti. Kako dermatolozi tvrde, prekomerno izlaganje suncu uništava postojeće količine kolagena i sprečava organizam za njegovo novo stvaranje.
Šta dodatno utiče na smanjenje kolagena?
Na smanjenje proizvodnje kolagena u organizmu veliki uticaj ima i sam stil života. Tako loše navike, poput neadekvatne ishrane, pušenja, konzumacije alkohola i gaziranih napitaka, narušavaju zdravlje i izgled kože . Takođe, spoljašnji faktori (a tu najpre mislimo na zagađen vazduh i manjak kiseonika) u velikoj meri ometaju normalnu međućelijsku razmenu, a samim tim i proizvodnju kolagena.
Načini za očuvanje kolagena
Foto: izvor
Kao što verovatno već slutite, najbolji način da se odbranite od preranog smanjenja kolagena u koži jeste da redovno koristite kreme sa zaštitnim faktorom (SPF 30 ili više) svakodnevno, bez obzira na vremenske uslove. To što je oblačno, ne znači da kožu ne izlažete štetnim uticajima!
Čuvajte se, naravno, direktnog izlaganja sunčevoj svetlosti, nosite adekvatnu zaštitnu odeću, a kada je sunce u zenitu obnovite sloj zaštine kreme, kako bi pomogli koži da se izbori sa nepovoljnim uslovima.
Još jedan savet, gledajte da proizvodi za negu kože, uključujući i kremu za sunčanje, sadrže dovoljnu količinu antioksidanata koji imaju ulogu da spreče prodiranje štetnih molekula unutar ćelije, i tako pomažu očuvanje zdravog kolagena koji igra tako veliku i značajnu ulogu kako za samu kožu, tako i za čitav organizam.
Takođe, postoje i specijalno dizajnirai proizvodi za negu lica, koji sadrže i kolagen, ili pak podstiču naše telo da ga proizvodi.
Vodite računa o svojoj koži na vreme, i izbegnite prevremeno starenje!
NE PROPUSTITE: Kada treba da izbegavate alkohol u nezi lica, a kada vam koristi
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari