Da li ste i vi među onima koji uglavnom ne čitaju sastav koji je ispisan na poleđini kozmetičkih preparata koje koristite? Ako da, prvo što treba da znate jeste da niste usamljeni. A, drugo što želimo da vam poručimo jeste da je ipak važno da na to obratite pažnju. Takođe, tu je i onaj momenat kada nam baš i nije jasno šta sve te ispisane reči znače, ali ona čije značenje nam je svima blisko jeste alkohol. Tu se postavlja pitanje da li je njegovo prisustvo u kozmetici uopšte poželjno? Na primer, često se govori o tome kako alkohol isušuje kožu. Ipak, nije svaka vrsta alkohola u kozmetici ista.
Svakako, u nastavku detaljnije na temu kada treba da izbegavate alkohol u nezi lica, a kada vam on zapravo koristi!
NE PROPUSTITE: Efikasna japanska metoda koja uklanja bore oko očiju!
Kada je alkohol loš po kožu lica
Dermatolozi ističu da se o štetnosti alkohola kao supstance sadržane u kozmetičkim preparatima po kožu može govoriti samo u kontekstu toga koje je vrste taj alkohol.
U vezi sa tim, ono najosnovnije što treba da znate jeste da jednostavni alkoholi, kao i oni aromatični na kožu deluju kao rastvarači, tako što rastapaju zaštitne lipide i tako utiču na spoljašnji zaštitni sloj kože. Upravo zbog toga se i govori o tome da alkohol isušuje kožu, čineći je dehidriranom, a ukoliko se ne povede računa, mogu se javiti i iritacije, pa i nastanak detmatitisa.
Štaviše, u pitanju je čitav lančani proces - kada se naruši spoljašnja barijera kože time što se "troše" lipidi, onda ona postaje propusnija i za druge supstance iz preparata koji na kožu u tom slučaju mogu delovati nepovoljno.
Takođe, preparati koji sadrže ovakav tip alkohola uglavnom se preporučuju onima sa masnom kožom, s obzirom na to da obezbeđuju mat efekat i čine da koža ne prosijava. Ipak, važno je da budete svesni da svakom dužom upotrebom se postiže kontraefekat, jer ovaj tip alkohola vremenom podstiče prekomernu produkciju sebuma.
Koje supstance u kombinaciji sa alkoholom neće štetiti vašoj koži
Foto: izvor
Dermatolozi razlikuju od malopre opisanih alkohola one koji se nazivaju tzv. masnim alkoholima, i esterima. Ono se koriste kako bi se kreme za lice zgusnule, ali i zamastile, i deluju na kožu tako što je "razmekšavaju", pomažući joj da zadrži potrebnu vlažnost. Naravno, bitno je da ove alkohole umete da prepoznate i razlikujete od onih koji su štetni.
Zato smo za vas spremili dve liste koje će vam u tom pogledu pomoći!
Alkoholi koje treba da izbegavate:
Etanol
Propanol
Denaturiran alkohol
Etil alkohol
Methanol
Isopropyl alkohol
SD alkohol
Benzil alcohol
Alkoholi koji su korisni za kožu:
Cetil alkhol
Steril ili izosteril alkohol
Cetearyl alkohol
Lauryl alkohol
Isopropyl myristate
Isopropyl palmitate
Glyceryl stearate
NE PROPUSTITE: Uradi sama protiv mitisera - za dubinsko čišćenje lica
Nakon ovog teksta više nećete imati dilemu kada alkohol kao supstanca šteti vašoj koži, a kada se zapravo preporučuje!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari