Kada je blagodloveno stanje u pitanju, uglavnom je svaka žena koja želi da ostane trudna, ili to već jeste, već obaveštena o onim najčešćim propratnim simptomima, poput regularnih jutranjih mučnina, bola u leđima i sl. Međutim, postoje i druge pojave tokom trudnoće koje se mogu javiti u njenom određenom periodu, a koje su manje poznate. To je, naravno individualna stvar, jer svaka trudnoća je specifična i može se potpuno razlikovati od nečije druge. Ipak, nije na odmet biti informisan i i spreman za sve opcije.
U nastavku saznajte detaljnije o svim neprijatnim promenama koje dolaze sa trudnoćom za koje treba da znate.
NE PROPUSTITE: Pomoć mamama - Zbog čega bebe plaču
Bradavice na koži
Jedna od pojava koja može biti tipična kod pojednih trudnica jeste povećan broj bradavica, koje se mogu javiti na različitim delovima tela, a najčešće je to u predelu vrata.
Iako neprijatne, one ne predstavljaju nikakvu opasnost po vaše zdravlje, a što se estetske strane tiče, potrebno je da sačekate kako biste ih uklonili, jer tokom trudnoće to nije opcija.
Naravno, o svemu ovome možete da se konsultujete sa svojim lekarom.
Pojava osipa
Foto: babylondon.co.uk
Koža kao najveći organ definitivno postaje osetljivija dok je žena u drugom stanju. Ova pojava i nije tako retka - statistika kaže da je prisutna u jednoj na 150 trudnoća.
Naime, osip se javlja u predelu abdomena, često se širi i na kukove, butine, pa i na predeo oko grudi, i jako je neprijatan zbog pojačanog crvenila i svraba. Javlja se uglavnom u poslednjem tromesečju trudnoće, i ono što te bitno - nije ugrožavajući ni za bebu ni za trudnicu.
Osip uglavnom spontano nestane dve do tri nedelje nakon porođaja, a ukoliko je potreban mediciniski tretman, on se uglavnom odnosi na upotrebu gelova i krema protiv svraba.
Krvarenje desni
Tokom trudnoće nije neobično ni da dođe do toga da desni postaju osetljivi i krvare tokom pranja zuba, što vodi i ka zapaljenskom procesu, pa je potrebno dodatno povesti računa o higijeni usta.
Uglavnom, ukoliko ne postoje još neki uzroci, ova pojava nakon porođaja nestane.
Gorušica
Foto: babiesdailynews.com
Hormonske promene kod trudnica su definitivno zaslužne za čitav niz propratnih efekata tokom trudnoće, pa je tako i u ovom slučaju. Naime, stomačna kiselina se vraća u jednjak usled dejstva progesterona koji utiče na slabljenje ventila između stomaka i jednjaka, izazivajući neprijatan osećaj.
Kao i u prethodnih primerima, gorušica nastala tokom trudnoće bi trebalo da nestane nakon porođaja.
Pojačano lučenje pljuvačke
Mučnine, stomačna kiselina i niz hormonskih promena zajedno prouzrokuju još jednu propratnu pojavu tokom trudnoće - izrazito pojačano lučenje pljuvačke. Ukoliko je to i vaš slučaj, bitno je da znate da se ne radi ni o čemu neobičnom.
Rast stopala
Foto: womenfitness.net
Sigurno vam je poznato da stopala trudnica postanu za čitav broj veća nego u periodu pre trudnoće.
To se dešava iz dva razloga: Ili su u pitanju vodeni otoci, koji se nakon porođaja povuku, ili pak dolazi do širenja kostiju usled dejstva hormona relakina, kada nakon porođaja ne dolazi do povratka na pređašnje stanje.
NE PROPUSTITE: Jednostavan način da poboljšate imuni sistem deteta
Naposletku, ono što možemo zaključiti u načelu, jeste da su sve ove pojave tokom trudnoće zapravo normalne. Tako da, opustite se i uživajte u svom blagoslovenom stanju.
Naslovna foto: pregnancy.nastya-pashko.com
NAJPOPULARNIJI Komentari