Svakome se desilo da primeti bubuljicu na svom licu i svako je bar jednom poželeo da tu bubuljicu i iscedi. Iako ceđenje bubuljice deluje kao najlakši način da se rešite ovog neprijatelja vaše lepote, dermatolozi ne preporučuju ovaj pristup. Ukoliko bubuljicu iscedite na nepravilan način, izlažete svoje lice infekcijama, a pojavljuju se i ožiljci. Postoji pravilan način na koji se cedi bubuljica, o čemu će biti više reči u nastavku, a svakako je najbolje obratiti se dermatologu ukoliko uočite nepravilnosti ili upale na koži lica. Šta se dešava kada iscedite bubuljicu, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da tretirate kožu lica koja je izgorela na suncu
Većina bubuljica nastaje kada se ćelije kože koje okružuju folikul dlake zalepe jedne za druge. Ovim putem nastaje čep koji može da blokira pore. Postoji više uzroka za nastanak ovakvih reakcija:
1. hormoni
2. alergijske reakcije
3. bakterije
4. prirodna ulja
Rezultat je nastanak zapušenih pora i to uljem, gnojem ili sebumom, pa dolazi i do infekcije.
Kada se pora začepi, folikuli dlake se mogu ispuniti gnojem ili sebumom (uljem). Nakon nekog vremena, folikul dlake sam puca, oslobađajući poru, pa period zarastanja može da počne. Ovo je prirodni način na koji se telo rešava zapušenih pora. Kada iscedite bubuljicu, sami se možete rešiti čepa koji se stvorio, ali istovremeno možete kožu izložiti i mnogobrojnim rizicima.
Kada iscedite bubuljicu, vi zapravo rušite barijeru koju stvara koža. Istovremeno, možete izazvati i pojavu ožiljaka od akni. Ako cedite inficiranu bubuljicu, gnoj može raširiti bakterije na okolne pore i tako izazvati pojavu dodatnih bubuljica. Ako sami cedite bubuljicu, proces zarastanja može da traje duže, jer narušavate prirodni način na koji se telo rešava začepljenih pora.
Ako pokušate da iscedite bubuljicu i ne uspete, moguće je da ćete sadržaj gurati dublje pod slojeve kože. Tako možete dodatno zapušiti pore, akne postaju još uočljivije i izazivaju infekciju u dubljim slojevima kože. Ako ste ipak odlučili da iscedite bubuljicu, potražite u apoteci kremu na bazi salicilne kiseline ili benzoil peroksida. Krema ili losion će omogućiti da čep postane mekši, pa će i ekstrakcija biti jednostavnija. Higijena je vrlo bitna, pa ruke dobro operite i vodite računa da i okruženje bude što čistije. U slučaju da je reč o potkožnoj bubuljici, koristite toplu krpu na licu, koja će najverovatnije raširiti pore i omogućiti vam da bubuljicu lakše cedite.
NE PROPUSTITE: Natečene oči, tamni krugovi i podočnjaci - razlike prema rečima dermatologa
Savet je da bubuljice ne dirate sami, a ako primetite da se bubuljice šire ili imate problema, obratite se lekaru. Dermatolog vam može prepisati kreme ili tablete, koje mogu popraviti stanje. Dermatolog će i utvrditi razlog zbog kojeg bubuljice nastaju na vašoj koži, pa će vam prepisati i optimalni tretman. Ako ne možete da odolite da se sami ne "pobrinete" za bubuljicu, vodite računa da sve bude besprekorno čisto. Ako ne uspete da iscedite bubuljicu, obratite se lekaru za dalje preporuke.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari