Pršireni kapilari su još jedan od estetskih problema sa kojima se dugo i naporno borimo. Iako ne postoji zdravstvena opasnost, pojačano crvenilo može uticati na naš izgled i, samim tim, samopouzdanje. Iako se prošireni kapilari mogu pojaviti na bilo kom delu tela, na licu se najčešće javljaju oko nosa, na obrazima i bradi. Tokom leta, gledamo da nanosimo što manje šminke, pa nam korektor i puder ne mogu pomoći u prikrivanju nesavršenosti. Šta su to prošireni kapilari, kako nastaju i da li postoji tretman, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da sprečite opadanje trepavica - put do zavodničkog pogleda
Prošireni kapilari se uočavaju u vidu promena na koži, crvene ili intenzivno ljubičaste boje. Uzrok nastanka proširenih kapilara često je nasledne prirode. Na pojavu proširenih sudova, mogu da utiču i hormoni, kao i izlaganje UV zračenju. Štetno zračenje oštećuje krvne sudove na površini kože, što kasnije rezultira pojavom vidljivih linija ili tačkica. U retkim slučajevima, prošireni kapilari ukazuju na ozbiljne zdravstvene probleme, poput problema sa cirkulacijom i krvnim pritiskom, oboljenja jetre ili skleroze.
Prošireni kapilari se javljaju češće kod osoba koje imaju svetlu put i često su rezultat preteranog izlaganja suncu. Iz tog razloga je preventiva ključna za održavanje idealnog tena. Pre svakog izlaska napolje, kožu namažite sredstvom sa zaštitnim faktorom, kako biste bili sigurni da neće doći do promena na koži. Zaštitni faktor koji koristite na licu neka uvek bude visok, čak i ako ste već dobili boju. Ako duže vreme boravite napolju, ponesite i šešir. Šeširi nisu samo za plažu, nego su vaši svakodnevni saveznici za očuvanje mladalačkog izgleda kože. Prošireni kapilari se mogu pojaviti i na drugim delovima tela, poput nogu, ruku i dekoltea. Površina kože koja je često izložena sunčevom zračenju, pod rizikom je od pojave proširenih kapilara.
Kada je reč o trajnom uklanjanju kapilara, efikasan je tretman laserom. U zavisnosti od stanja, pojedini prošireni kapilari se saniraju nakon samo jednog tretmana, dok drugi zahtevaju više tretmana u toku određenog vremenskog perioda. Sam dermatolog će vas uputiti u rutinu u nezi kože pre laserskog tretmana. Ono što je vrlo važno jeste da koža ne bude osunčana i da ne konzumirate alkohol. Laser apsorbuje crveni pigment iz kože, dolazi do zatvaranja proširenih kapilara i to bez oštećenja okolnog tkiva. Ukoliko koža nakon tretmana nekoliko dana bude crvena ili otečena, znajte da je to sastavni deo procesa oporavka. Ipak, ukoliko se simptomi ne povuku posle 2-3 dana, konsultujte se sa lekarom koji je obavio proceduru.
NE PROPUSTITE: Greške u nezi kože lica - da li pravilno koristite piling?
Ukoliko vam laser deluje zastrašujuće, predlažemo da radite na prevenciji. Na genetiku ne možete da utičete, ali možete da utičete na sve štetne faktore iz okoline. Čuvajte svoju kožu, zaštitite je od sunca, a sve promene koje uočite, koliko god nevino delovale, što pre prijavite lekaru.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari