Pitanje o održavanju prijateljstva sa bivšim partnerom često izaziva kontraverze. Da li je moguće ostati prijatelj sa osobom koju smo nekada voleli i delili intimne trenutke? Kako održavati granice u odnosu koji se transformiše iz ljubavi u prijateljstvo? Pitali smo psihologe da nam daju realno mišljenje o ovakvim odnosima.
Odgovor je u narednim redovima.
NE PROPUSTITE: Tehnika oslobađanja od loših emocija: Nasumično pisanje!
Psiholozi se često suočavaju sa pitanjem da li je moguće održavati prijateljstvo sa bivšim partnerom, a odgovor nije jednostavan. Svaki odnos je jedinstven, a sposobnost održavanja prijateljstva nakon raskida zavisi od različitih faktora.
Ukoliko je raskid bio emotivno intenzivan i praćen bolnim osećanjima, uspostavljanje prijateljstva odmah nakon toga može biti izazovno. Potrebno je vreme da se zarastu rane i omogući emocionalna distanca.
Razlozi zbog kojih je došlo do raskida igraju ključnu ulogu u određivanju mogućnosti održavanja prijateljstva. Ukoliko su raskidi bili sporazumni ili su proizašli iz promena u životnim okolnostima, prijateljstvo može imati bolje šanse za opstanak.
Međutim, kada dođe do upoznavanja novog partnera to otežava prijateljski odnos između bivših.
Iskustva sa seansi psihologa pokazuju da trenutni partneri ne prihvataju prijateljstvo sa bivšim, što može stvoriti dodatni pritisak i okončani bilo kakvu povezanost sa prošlosti. Što se realno gledano, ne može zameriti ako želimo novu ljubavnu priču da baziramo na iskrenosti i poštujemo granice koje postavlja osoba pred nama.
Prijateljstvo sa bivšim omogućava vam da delite pozitivne uspomene i iskustva koje ste stvarali tokom veze. To može doprineti očuvanju lepih trenutaka iz prošlosti. Pritom se vi i bivši partner dobro poznajete tako da možete da mu ispričate svoj dan, tajnu ili potražite pomoć. Međutim, ovakav odnos stvara izuzetnu bliskost tako da je pitanje da li vi možete da krenete dalje i napredujete. Može se desiti da nesvesno blokirate svoju energiju i ostanete u ovom odnos, bez fizičkog kontakta, umesto da se otvorite za nova poznanstva.
Ukoliko imate zajedničke prijatelje, interese decu održavanje prijateljstva sa bivšim partnerom može olakšati održavanje tih veza. Pritom je veoma produktivno, ako niste pretrpeli nasilje tokom veze ili je reč o specifičnim okolnostima.
Održavanje prijateljstva može smanjiti tenzije posle raskida. Ukoliko postoji mogućnost komunikacije i razgovora, to može sprečiti osećaj neprijatnosti u zajedničkim društvenim krugovima. Pored toga imate priliku da postavite direktna pitanja, umesto da svoj odnos istražujete i analizirate sa prijateljima. Nakon nekog vremena možete mnogo saznati jedno o drugom, dobiti odgovore i doneti zaključke koji će sledeću vezu učiniti kvalitetnijom.
Ovo je odličan način da upoznate sebe i stvorite jasna očekivanja za narednu vezu.
Međutim, ukoliko postoji nedostatak emocionalne distanciranosti, prijateljstvo sa bivšim može održavati osećanja ranjivosti i otežati kretanje dalje u novim emotivnim vezama. Prijateljstvo sa bivšim može dovesti do nostalgije i ponovnog oživljavanja sećanja iz prošlosti. Ovo može biti problematično, posebno ako oboje niste u istoj životnoj fazi nakon raskida!
Postavljanje zdravih granica u prijateljstvu sa bivšim partnerom može biti najizazovnije, ističu psiholozi. Razumevanje i poštovanje ličnih granica ključno je za očuvanje zdravog odnosa.
Nakon raskida, važno je dati vremena osećanjima da se smire pre nego što pokušate izgraditi prijateljstvo. U suprotnom možete biti zbunjeni i poneseni emocijama!
NAJPOPULARNIJI Komentari