Emocionalna manipulacija može biti veoma štetna i ostaviti dugoročne posledice na emocionalno zdravlje osobe koja je manipulisana. Prepoznavanje emocionalne manipulacije je ključno kako biste se zaštitili i postavili granice u odnosima. U ovom tekstu, istražićemo šta je emocionalna manipulacija, kako je prepoznati i kako se suočiti sa izazovom.
Pa, krenimo redom!
NE PROPUSTITE: Emocionalni okičači: kako ih prepoznati i osloboditi ih se?
Emocionalna manipulacija predstavlja oblik manipulacije u kojem osoba koristi emocionalne taktike kako bi postigla svoje ciljeve ili kontrolisala druge. Ova manipulacija može biti suptilna i teško uočljiva, što osobu čini izuzetno nesigurnom.
Manipulator često pokušava da krivicu svali na žrtvu, bez obzira na to da li je to zasluženo ili ne. Osoba može biti optužena za nešto što nije učinila ili za emocionalno stanje manipulatora, tako da konstatno bude u grču.
Manipulator može namerno ignorisati ili odbaciti osobu kako bi je povredio i izazvao osećaj napuštenosti. Tako da žrtva oseća da je u svakodnevnici svaki njen postupak loš, ima iskrivljeno mišljenje o sebi i kontanto se preispituje.
Još jedan oblik emocionalne manipulacije rasprostranjen je i podrazumeva ćutanje, sarkazam i indirektne komentare koji omalovažavaju osobu kojoj su upućeni.
Manipulator se može pretvarati da je žrtva kako bi izazvao sažaljenje i pažnju okoline tako da se skrene pažnja sa stvarnog problema.
Kako prepoznati emocionalnu manipulaciju?
Prepoznavanje emocionalne manipulacije može biti izazovno, jer su manipulatori vešti u sakrivanju svojih namera.
Ukoliko se često osećate krivim ili odgovornim za osećanja i postupke druge osobe, to može biti znak manipulacije.
Manipulatori često ciljano napadaju samopouzdanje osobe, uvodeći je u osećaj nesigurnosti i nedostojnosti, tako da se u nama javi osećaj da nismo dovoljno vredni da budemo u vezi, radimo ili se družimo.
Manipulatori često menjaju svoje ponašanje kako bi postigli svoje ciljeve. Mogu biti veoma ljubazni i pažljivi kad žele nešto, a hladni i neprijatni kad ne žele.
Grublji oblici emotivne manipulacije posebno su vidljivi u vezama kada manipulator izoluje osobu od prijatelja i porodice. Ovo se događa u strahu, jer manipulator ne želi da izgubi osobu sa kojom je i bude otkriven.
Manipulatori često imaju intenzivne promene raspoloženja i emocionalne ispadanje kako bi izazvali sažaljenje ili osećaj krivice kod drugih. Sasvim je razumljivo da određena osoba prolazi kroz krizu i da je treba podržati ali razmislite da li vam određeni ljudi crpe energiju jer su uvek u većoj nevolji od vas.
Kako se suočiti sa emocionalnom manipulacijom?
Suočavanje sa emocionalnom manipulacijom može biti teško, ali važno. Najpre pokušajte da identifikujete obrasce ponašanja koji ukazuju na manipulaciju.
Postavljanje jasnih granica je ključno. Recite manipulatoru da takvo ponašanje nećete tolerisati i da ćete se udaljiti ukoliko se nastavi.
Razgovarajte sa osobom koja vas manipuliše. Pokušajte otvoreno i iskreno da izrazite svoje osećaje i reakcije na njihovo ponašanje.
Razgovarajte sa prijateljima, porodicom ili terapeutom o situaciji. Ponekad je korisno dobiti spoljnu perspektivu i podršku od osoba koje su u vašoj blizini.
Nemojte reagovati na provokacije jer ćete samo
sebe iscrpeti. U nekim slučajevima, najbolja opcija može biti udaljavanje od manipulatora. Ukoliko se situacija ne popravlja i ako se osećate emocionalno iscrpljeno, razmislite o prekidu kontakta sa tom osobom.
NAJPOPULARNIJI Komentari