Da li ste u detinjstvu bili ponosni vlasnik bebe-ćele? Dok su ostale lutke često izgledale kao odrasle osobe, beba ćela je zaista delovala kao prava beba i zato bila omiljena igračka svake devojčice (i pokojeg dečaka)… Saznanje o postojanju reborn lutaka, ostavlja jak utisak na sve ljubitelje igračaka, posebno na one sa nedosanjanim snom o posedovanju bebe-ćele. A, šta su reborn lutke? To je ostvarenje dečijeg sna i još više, ili ipak samo psihološka igra, koja preti da ugrozi mentalno zdravlje...
NE PROPUSTITE: Nauka objasnila zbog čega je briga o bebi toliko stresna svim majkama
Reborn lutke, u današnjem obliku, pojavljuju se krajem devedesetih godina u SAD-u. Sam termin "reborn" je engleskog porekla, a preveli bismo ga kao „ponovo rođen“. Značenje termina, povezano je s procesom nastanka ovih lutaka. Posebnim postupkom farbanja, lepljenja, oslikavanja i sušenja, od vinilnih delova običnih lutaka i pomoću adekvatnog pribora, stvara se lutka koja neodoljivo podseća na pravu bebu. Dakle, od delova običnih lutaka i dodatnog materijala, rađaju se (ponovo) reborn lutke.
Ko ih pravi? Budući da su reborn lutke sve popularnije, sve više ljudi kreiranje ovih lutaka pretvara u sopstveni mali biznis. Standardni početni komplet podrazumeva delove kao što su: glava, udovi, punjenje, farba, oči, trepavice, kosa, burgije, aplikatori i lepak. Reborn lutke se mogu i dodatno doraditi, po želji kupca, pa se lik može dizajnirati tako da podseća na nečiju živu bebu. Lutki se, po želji poručioca, mogu ugraditi i dodaci: magneti koji drže cuclu i elektronski uređaji dizajnirani tako da imitiraju zvuk otkucaja srca ili pomeraju lutkine grudi, oponašajući disanje. Veličina lutke, takođe može da varira. U ponudi je dijapazon uzrasta od prerano rođenih do dvogodišnjaka. Sam proces izrade lutke, može da bude dugotrajan i skup. Izrada kompletne riborn lutke, može da traje i više desetina radnih sati, a cene se kreću od nekoliko stotina do nekoliko hiljada dolara.
Ko ih kupuje? Tržište reborn lutaka raste iz dana u dan. Kupci su osobe raznih životnih priča, socijalnog statusa, starosti i pola. Kolekcionari žele da oplemene svoju zbirku novim, drugačijim modelima. Nabavke novih lutaka su, u ovom slučaju, tipična ulaganja u hobi. S druge strane, pojedinci koriste reborn lutke kao način suočavanja sa sopstvenim gubitkom. Majke koje su izgubile tek rođene ili nešto starije bebe, ponekad naručuju izradu lutaka, koja će biti nalik preminuloj deci. Neki roditelji se na ovaj način suočavaju s tzv. “sindromom praznog gnezda” - prebrzim odrastanjem svoje dece i osećajem da ih prerano “gube”. Reborn lutku, sa likom svog deteta, mogu zauvek da čuvaju - kao posebnu, uanpređenu fotografiju ili video zapis s dodatnim performansama.
Šta kaže javnost? Mišljenje javnosti je podeljeno, posebno nakon incidenata u Australiji i SAD-u, kada je policija intervenisala, kako bi spasila dete ostavljeno u zaključanom automobilu. Na kraju se ispostavilo da je "dete" reborn lutka, kojoj spasavanje nije bilo potrebno. Javnost je osudila ovakve slučajeve, jer su kod “spasilaca”, izazvali psihičko uzbuđenje, histeriju i paniku. Ne mogu se zanemariti ni uludo potrošeni resursi.
Međutim, ne bi bilo fer dati zaključnu ocenu o uticaju reborn lutaka na psihičko zdravlje pojedinaca, oslanjajući se samo na informacije iz vesti. Ovakvi i slični incidenti vrlo su retki. Ono što jeste presudno je način na koji se neko vezuje za riborn lutku, kako je posmatra, koliko joj vremena posvećuje i kako taj odnos utiče na odnos osobe i društva. Dakle, psihički uticaj se prevashodno tiče uticaja reborn lutke na pojedinca, a ne na društvo kao celinu.
Šta kažu psiholozi? Mišljenje struke je takođe podeljeno. Postoji biološka osnova uživanja u držanju i maženju novorođenčeta. Naime, istraživanja pokazuju da maženje bebe, dovodi do oslobađanja hormona, koji podižu raspoloženje. Naučnici smatraju da bi se sličan efekat mogao očekivati i prilikom interakcije s lutkom, koja neodoljivo podseća na živo biće. U slučaju gubitka deteta, pojedini stručnjaci smatraju da posedovanje reborn lutke, može biti jedan od brojnih stepenika zdravog suočavanja s tugom: lutka predstavlja poslednju utehu, osećaj da nije sve izgubljeno.
Ipak, problem nastaje kada se ceo odnos preokrene i kolekcionari riborn lutaka postanu njihovi „roditelji“. Lutke presvlače nekoliko puta u toku dana, uspavljuju ih, hrane, kupuju im odeću, obuću, kolica, krevece, vode ih sa sobom na sastanke i porodična okupljanja. Takvo ponašanje bi trebalo da bude alarm za uzbunu, jer je odnos krenuo u pogrešnom smeru. Ako se reborn lutka poistoveti sa živim detetom, takvo ponašanje preti da koči pojedinca u procesu tugovanja, jer se sa gubitkom ne suočava na adekvatan način. Takođe, ovako nezdrav odnos može da prolongira nameru osobe da se ostvari kao roditelj jer on tu ulogu, u određenoj meri, već obavlja. Interakcija sa surogatom, umesto sa živom osobom, često izaziva neželjene psihičke posledice.
Struka, nauka i javnost, usaglašeni su da posedovanje ovakve lutke može da bude zabavno, dok god nije potpuna supstitucija za odnos sa živim bićem i dok ne utiče na psihološke i sociološke aspekte života. Ukoliko se reborn lutka posmatra kao ono što i jeste - lutka sa realističnim karakteristikama, nema straha od neželjenih efekata. Kao uspešan terapijski rekvizit za suočavanje sa gubitkom deteta, reborn lutka zaslužuje sve pohvale. Međutim, kada preti da podredi sve druge potrebe i uloge pojedinca, vreme je da se vrati u kutiju i ostavi u hibernaciji.
NE PROPUSTITE: Barbike bez šminke - lutke koje ne liče na sebe!
Ako vam reborn lutke zvuče zanimljivo i spremni ste da izdvojite pozamašne svote novca za ovaj hobi, samo napred. Postoje brojni sajtovi, koji se bave upravo spajanjem potencijalnih kupaca i prodavaca. Ako je ono što osećate, ipak želja da držite sopstveno novorođenče, da o nekome brinete, da ga pazite i gledate kako odrasta, verovatno bi zadovoljenje te potrebe trebalo da potražite na drugom mestu. Kada ste sami sa sobom načisto u vezi svojih želja i potreba, verovatnoća da donesete pogrešnu odluku je mala. Reborn svet vas čeka, pitanje je samo da li je to ono što vi tražite...
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari