Konflikt sa detetom je neizbežan za svaku porodicu. Psiholozi otkrivaju da u životu svakog deteta ovakvi konflikti postaju neminovnost kada se javi osećaj povrede granica njihovih sloboda, koje deca počinju da osećaju od treće godine. Dete tada počinje aktivno da ne sluša instrukcije koje dobija od roditelja. Ovakvi ciklusi se najčešće ponavljaju u trećoj, sedmoj i devetoj godini života i mogu poprimiti različite oblike. Naravno, važno je da ih prepoznate i da im pristupite na najbolji mogući način, o čemu će reči biti u nastavku.
Saznajte kako da kako da pronađete zajednički jezik sa svojom decom, iz ugla psihologa.
NE PROPUSTITE: 12 najlepših imena za devojčice i šta ona znače
1. Stavite akcenat na pohvale
Foto: crosswalk.com
Niko ne voli kritike. Ukoliko se sećate koliki bes i frustraciju se kritike izazivale kod vas, budite sigurni da će i vaše dete slično reagovati na iste. Ako imate manir da stalno kritikujete svoju decu, stavljate ih u opasnu situaciju da nikad ne ostvare svoj puni potencijal,plus nećete postići željeni efekat. Umesto samo negativnih zamerki, uputite svom detetu kritiku, ali uz pohvalu i dobićete mnogo bolji rezultat.
2. Ponudite izbor
Svako dete treba ima svoja prava, ali isto tako treba da ima i obaveze kada je raspodela porodičnih dužnosti u pitanju. Ipak, za dete najčešća barijera nije ono što mora da uradi, već način, tj. ton komunikacije koji imamo sa detetom kada mu to naređujemo. Otpor nastaje onog momenta kada dete proceni da je ton isuviše striktan, naredbodavan. Umesto naredbe, ponudite izbor, jer tada će vaše dete imati osećaj da samo odlučuje o svojim aktivnostima.
3. Ne sputavajte svoje dete od stvari koje su njemu važne
Foto: wxwenku.com
Ovo je prosto pravilo, ali često vrlo teško za ispuniti iz prostog razloga što nam se stvari u koje je naše dete “zaljubljeno” čine nevažnim. Ukoliko se vaše dece npr. satima igra lego kockama, vama to može izgledati u određenom momentu kao gubljenje vremena, ali za vaše dete je to sve samo ne gubljenje vremena, jer to je ono što ga čini srećnom. U prevodu - pustite dete da bude dete.
4. Ne insistirajte na vašoj pomoć
Koliko zaista imate strpljenja kada vaše dete radi stvari na pogrešan nači? Da li ste jedan od onih roditelja koji odmah priskaču u pomoć ili pak puštate svoje dete da samo pronađe rešenje? Ne bojte se, ovaj drugi model ponašanja je mnogo delotvorniji za vaše dete, a budite sigurni da će vam ono samo tražiti pomoć ukoliko nešto ne uspe ili ne zna da uradi.
5. Pitajte za savet
Pitajte ih za savet. Koliko god bezazlen problem bio, pitajte svoju decu za savet šta bi trebalo da uradite, jer na ovaj način jačate samopuzdanje kod vaše dece i stvarate im osećaj vrednosti i značaja. Osećaće se da zaista vrede i da se njihovo mišljenje ceni.
6. Saosećajte se sa svojim detetom
Foto: wxwenku.com
Kada vam se dete obrati sa poteškoćama na koje nailazi tokom svog detinjstva, oduprite se potrebi da ih odmah naučite kako da ispravno sagledaju situaciju u kojoj su. Umesto toga saosećajte se sa njima, nađite im se kada vas trebaju da ih saslušate, utešite, usmerite. Ukoliko se vaše dete oseća kao da će da plače, neka plače, podstaknite ga da ne suzdržava svoje emocije.
7. Smeh je vaš saveznik
Anegdote, pošalice, pa čak i sama sposobnost da se zajedno smejete i zasmejavete dok gledate crtaće, čini jednu zabavnu i opuštenu atmosferu u porodici. Na ovaj način gradite karakter kod deteta da sutra može da rešava neke od najtežih životnih situacija uz pomoć humora.
NE PROPUSTITE: 4 iznenađujuća faktora koja negativno utiču na plodnost
Sigurni smo da ća vam ovi saveti biti od koristi kada su odnosi da vašom decom u pitanju, konfliktne situacije, kao i rešavanje istih.
Naslovna foto: huffingtonpost.com
NAJPOPULARNIJI Komentari