Redovno pranje ruku je deo svakodnevne lične higijene. To je način da smanjimo mogućnost izloženosti našeg organizma virusima i bakterijama koji nas okružuju. Isto tako, nema dileme da se većina od nas toga i pridržava. Međutim, u slučaju epidemija, a naročito onih koji su svetskih razmera, kao što je sada proglašena pandemija Coronavirusa, nije na odmet dodatno skrenuti pažnju na higijenu ruku, kao i na dodatnu dezinfekciju, koje treba preventivno ili barem delimično da nas zaštite od virusa odnosno od rizika da se zarazimo.
Detaljnije o ovoj temi u nastavku - sigurni smo da ćete pronaći informacije koje će vam biti od koristi.
NE PROPUSTITE: Prava bomba za imuni sistem - recept za prolećni smuti
Sigurno ste bezbroj puta do sada čuli da je redovno i temeljno pranje ruku veoma važna prevencija od zaraze, kako biste uklonili bakterije i viruse koji se zadržavaju na površini kože. Gde god da se krećemo, upravo putem ruku dolazimo u kontakt sa različitim površinama - u našem domu, na poslu, u prevozu, u javnim objektima, takođe i sa drugim ljudima putem rukovanja. U zavisnosti od uslova, čestice virusa se na različitim površinama zadržavaju kraće ili duže - od par sati pa sve do 12 sati ili više. Stoga je sasvim jasno da je često i temeljno pranje ruku neminovnost koje moramo da se pridržavamo. I pre nego što opišemo sam proces, kao i ukažemo na grešku koju većina nas učini prilikom pranja ruku, napomenimo i da posebno treba povesti računa o mobilnim telefonima, računarima i laptopovima sa kojima smo stalno u kontaktu, koje je takođe potrebno čistiti, ali o tome nešto kasnije.
Ruke je najbolje da perete običnim sapunom, da obuhvatite i deo podlaktica, da ih temeljno trljate, vodeći računa i o površini ispod noktiju, pa da ih potom i temeljno isperete. Ceo proces bi trebalo da traje barem dvadeset sekundi. Greška koju treba da izbegnete jeste da sa opranim i čistim rukama zatvorite slavinu koju ste dodirivali pre pranja ruku. Ovo možete da izbegnete tako što ćete za zatvaranje koristiti maramicu koju ćete odmah baciti u kantu.
Kako da izvršite dodatnu dezinfekciju? Površine poput telefona, laptopa i sl. treba da perete odnosno brišete vodom, a takođe možete da koristite i sepsol kao dezinfekciono sredstvo, baš kao što možete da ga koristite i za druge površine u domu - brave od vrata i druge sa kojima stalno imamo kontakt.
Takođe, provetravajte prostorije u kojima boravite, i izbegavajte boravak u prostorijama sa više ljudi.
NAJPOPULARNIJI Komentari