Jasno je da kada štedimo struju u domu ostaje nam više novca koji možemo da uložimo u različite hobije ili ostavljamo sa strane kako bi otišli na putovanje, a pored toga štednjom struje mi čuvamo životnu sredini i energiju. Kako se izboriti sa računima za struju da oni budu manji? Pritom biti ekološki osvešten? Mi vam nudimo jednostavne tehnike koje će vam pomoći da smanjite svoj račun za struju i pritom neće mnogo uticati na vaše svakodnevne navike.
Pa, krenimo redom!
NE PROPUSTITE: Saveti za dekoraciju i ulepšavanje iznajmljenog stana!
Zamenite obične sijalice sa LED sijalicama
Zamenite stare klasične sijalice LED sijalicama koje jesu skuplje u prodavnicama ali su isplativije, duže će vam trajati i vaš račun za struju će postati manji. Na duže staze uz pomoć njih zaista štedite električnu energiju, pogotovo kada imate decu koja vole da borave u prostorijama u kojima je od predveče pa do sve kasno u noć upaljeno svetlo i koja izbegavaju lampe- što je sasvim normalno u mlađem uzrastu. LED sijalice su efikasne i pritom stvaraju svojim svetlom prijatnu atmosferu u domu.
Koristite energetski efikasne uređaje
Prilikom kupovine novih električnih uređaja opratite pažnju na njihov energetski razred, koji prati oznaka A++ i koji su ekonomičniji na duže staze za vaš dom. Posebnu pažnju treba obratiti prilikom kupovine mašine za veš, zato što se ona najčešće koristi i veliki je potrošač ukoliko je koristite više od dva do tri puta nedeljno što nije redak slučaj za porodice sa decom. Takođe se raspitajte prilikom kupovine bojlera, prodavci u trgovinama će znati da vas posavetujete da kupite ekonomičniju varijantu koja će vam se isplatiti u godinama pred vama.
Tuširajte se maksimalno pet minuta
Voda nas opušta ali zdravstveni radnici iznova ističu da je tuširanje vrelom vodom štetno za našu kožu, isušuje je i ako nas oslobađa od stresa. Susrećemo se sa sve većim brojem kožnih oboljenja a jedan od razloga je iscrpljujuće tuširanje vrućom vodom koje traje i do pola sata, a nakon toga ne posvećujemo dovoljno vremena hidrataciji kože. Vreme je da promenimo svoje navike i da se tuširamo toplom vodom maksimalno pet minuta, što je sasvim dovoljno za svakodnevnicu i pritom štedi električnu energiju!
Smanjite korišćenje mašine za sušenje veša
Mašine za sušenje veša su veliki potrošači iskoristite toplo letnje vreme i dopustite vešu da se osuši na sušilici ili štriku u dvorištu i terasi. Uštedećete na mesečnom nivou dosta novca i pritom ćete biti ekološki osvešćeni. Ukoliko nemate prostor za sušenje veša, uvek operite što veću količinu veša nemojte uključivati mašinu za sušenje veša ako nije u potpunosti puna i samim tim ćete osušiti kasnije gomilu veša koja će vam služiti u narednim danima i time uštedeti.
Ne ostavljajte punjače u štekeru
Koliko god čudno zvučalo mnogi ljudi zaboravljaju na punjač za laptop ali i mobilne telefone, oni ostaju uključeni u štekerima a slično je i sa miktotalasnom i drugim kuhinjskim uređajima koji ne rade trenutno a ipak su uključeni u struju. Izvucite kabal, nema potrebe da stoji u struji može doći do oštećenja i na ovaj način ćete dom učiniti sigurnim prostorom i uštedeti novac.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari